Savāc parakstus, lai zeme zem daudzdzīvokļu mājām nonāk māju iedzīvotāju īpašumā
©Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti nepieciešamie 10 000 parakstu par iniciatīvu, kas paredz māju iedzīvotāju īpašumā nodot zemi zem daudzdzīvokļu mājām.

Kā iniciatīvas iesniedzēja norādīta Tarasova. Viņa parakstus par šo ideju sāka vākt 2015.gada beigās. Patlaban par iniciatīvu parakstījušies nedaudz vairāk kā 10 000 cilvēku.

Tarasova norādīja, ka valsts ir mākslīgi radījusi šādu situāciju, turklāt "šādu tiesisku bezjēdzību, pa kluso pārdodot zemi zem dzīvojamajām mājām gadījuma personām, nepieļāva ne Baltijas valstīs, ne citas Eiropas Savienības valstis".

F64

Tarasovas ieskatā būtu nepieciešams panākt, ka zemes gabals, kas pierakstīts daudzdzīvokļu dzīvojamai mājā, tiek nodots šīs mājas iedzīvotāju vai iedzīvotāju biedrības īpašumā.

"Valsts mākslīgi radītā situācija veicināja tieši pretējo - lielā vairumā gadījumu šie zemes gabali netika piedāvāti izpirkšanai šo māju iedzīvotājiem, tāpat izpalika informācija par pārdošanas laiku, par zemes īpašniekiem, par tikšanās vietu ar zemes īpašniekiem. Viss notika aizklāti, to veicināja privatizācijas noteikumi, likumi, kurus noteica valsts," sašutusi Tarasova.

Viņasprāt, likumu par zemes nomu rakstīja advokāts, "kurš nebija speciālists zemes tiesībās, taču tas viņam neliedza iekļūt miljonāru sarakstā pēc likuma pieņemšanas".

Tarasova nobažījusies, ka patlaban visi šo namu iedzīvotāji kļuvuši par šīs sistēmas finansiāliem ķīlniekiem un spiesti maksāt 30-40 eiro mēnesī, kas ir 10-20% no pensionāra ienākumiem, kurš maksā nodokli arī par īpašumā esošo dzīvokli.

Iniciatīvā teikts, ka zemes īpašnieks atsakās kontaktēties ar mājas iedzīvotājiem, neveic nekādus teritorijas labiekārtošanas darbus, bet tikai pieprasa naudu un aprēķina soda naudu. "Visu šo situāciju ir radījusi valsts, dodot iespēju simtiem zemes īpašnieku iedzīvoties uz 400 000 Latvijas iedzīvotāju," dusmojas pieteikuma autore.

Tarasovas ieskatā zeme ir jānodod to namu iedzīvotāju īpašumā, kuri atrodas uz šīs zemes. Savukārt valstij jāizmaksā īpašniekam zemes vērtība, jāpiedāvā ekvivalents zemes gabals par atvieglotu samaksu vai bez tās.

"Desmit gadu laikā zemes īpašnieki saņēmuši ienākumos par zemi tādu summu, kāda uz šo brīdi ir zemes gabalu kadastra summa, proti, 20 -50 reizes vairāk, nekā pērkot šo zemi. Mūsu valsts atrod naudu banku glābšanai, pārdod bankas 14 reizes lētāk, vairākkārt glābusi aviokompāniju, neprasmīgi izmanto simtiem nekustamo īpašumu objektu, bet ne reizi nav konsultējusies ar saviem pilsoņiem, kur tiek tērēta šo pilsoņu nauda. Tāpēc visas atrunas uzskatām par nebūtiskām," pārliecināta Tarasova.

Šādas iniciatīvas rezultātā Tarasovas ieskatā iedzīvotājiem maksās mazākus nodokļus, līdz ar to uzlabosies cilvēku labklājība.

 
Komentāri 4 Skatīt [4]
Skatīt komentārus [4]