Trešdiena, 24.aprīlis

redeem Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Aptauja: Latvijas uzņēmumiem trūkst strādnieku, bet bēgļus darbā neņemtu

© AFP/ SCANPIX

Bankas Citadele veiktais pētījums Citadele Index atklāj, ka 67% uzņēmēju vai uzņēmumu vadītāju vajadzīgā darbaspēka pieejamību vērtē kā sliktu, kā labu to atzinuši tikai 25% uzņēmēju. Tajā pašā laikā tikai 14% uzņēmēju atzina, ka būtu gatavi pieņemt darbā patvēruma meklētājus no Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfrikas.

Pētījumā, kopumā aptaujājot 750 Latvijas uzņēmumu īpašnieku un vadītāju, noskaidrots, ka pēdējā gada laikā ar grūtībām nodrošināt uzņēmumam visu vajadzīgo darbaspēku ir saskārušies 39% uzņēmēju; ar šādām grūtībām nav saskārušies 59%. Visbiežāk grūtības ar darbaspēka nodrošināšanu ir bijušas ražošanas (53%) un būvniecības (46%) nozarēs strādājošajiem uzņēmējiem. Vidēji lielu uzņēmumu (ar darbinieku skaitu no 50 līdz 249) pārstāvji visbiežāk (74%) atzina, ka ir grūtības nodrošināt darbaspēku. Reģionu griezumā darbaspēka problēmas visvairāk izjūt uzņēmēji Vidzemē (47%) un Pierīgā (46%), vismazāk - Kurzemē (29%).

Liela daļa uzņēmēju darbinieku trūkumu risina, apmācot darbiniekus, tā minēja 47% uzņēmēju no tiem, kas pēdējā gada laikā ir saskārušies ar darbaspēka nodrošināšanas grūtībām. Lai risinātu darbinieku trūkuma problēmu pēdējā gada laikā, 29% uzņēmēju ir sākuši vairāk izmantot ārpakalpojumus, 15% - pārvilinājuši darbiniekus no konkurentiem, 14% - automatizējuši darbību, 8% - meklējuši darbiniekus ārpus Latvijas.

jarmoluk/pixabay.com

Ja 14% uzņēmēju atzina, ka būtu gatavi pieņemt darbā patvēruma meklētājus no Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfrikas, tad 58% atzina, ka noteikti nebūtu gatavi un 20%, ka drīzāk nebūtu gatavi. Biežāk ieinteresēti pieņemt darbā patvēruma meklētājus būtu lielāku (no 50 darbiniekiem) uzņēmumu vadītāji vai īpašnieki, un visatvērtākie šādai idejai ir uzņēmēji Zemgalē.