Dzelzceļa tarifa celšana parāda neefektīvo saimniekošanu

Kaspars Krafts, F64 Photo Agency
  • Kaspars Krafts, F64 Photo Agency
1 / 1

Nepieciešamība paaugstināt maksu par dzelzceļa infrastruktūras lietošanu norāda uz neefektīvu saimniekošanu, uzskata bijušais Pasažieru vilciena vadītājs un transporta nozares eksperts Andulis Židkovs. Pēc viņa domām, rūpīgs un gādīgs saimnieks nepieņemtu lēmumu par dzelzceļa elektrifikāciju.

Eksperts atgādina, ka tarifi ir atkarīgi no saimniekošanas. “Tarifs norāda, cik lielas ir izmaksas, un tad izmaksas sadalās uz lietotājiem. Kāpēc izmaksas tik lielas, tas jāprasa Latvijas dzelzceļa (LDz) vadībai.

Kā jau ziņots, no nākamā gada plānots par 7% palielināt maksu par dzelzceļa infrastruktūras lietošanu. LDz šo paaugstinājumu skaidro ar inflāciju.

Tranzīta nozare iebilst pret šī tarifa palielināšanu, jo uzskata, ka laikā, kad krītas kravu apjomi, celt tarifu nav pareizi, un tas vēl vairāk apgrūtinās iespējas piesaistīt citas kravas.

Židkovs ir pārliecināts, ka ir posteņi, kuros, gudri saimniekojot, izmaksas varētu būt mazākas. “Attiecībā uz investīciju projektiem dzelzceļa tīklā, attīstības, modernizācijas projektiem, kas nav pārdomāti, arī cenas, par kādām tas tiek darīts. Tāpat procesu optimizācijas,” eksperts min neefektīvās saimniekošanas piemērus.

Viņš arī atgādina, ka LDz pēdējos 15 gados ir saņēmis iespaidīgas summas no ES struktūrfondiem. “Tas viss ir dāvinājums. Un pie visa tā mums tarifs ir viens no dārgākajiem Eiropā. Un vēl valsts finansējums infrastruktūrai vajadzīgs, tas man nav saprotams,” sašutis Židkovs par plāniem paaugstināt tarifu, kā arī vēl pieprasīt valsts dotācijas dzelzceļa infrastruktūrai.

Arī par elektrifikācijas projektu viņš ir skeptisks. “Kārtīgs, rūpīgs saimnieks lēmumu par par šāda veida milzu investīcijām, kādas paredzētas elektrifikācijas projektā, pieņemtu, vērtējot ilgtermiņa attīstības perspektīvas. Es šādu lēmumu nepieņemtu, jo risks, ka kravu apjoms samazināsies, ir pārāk liels. Turklāt tā atkal būs Eiropas nauda. Un šis projekts nerada pārliecību, ka tas ir racionālākais veids, kā šo transporta attīstībai paredzēto naudu izmantot.”

Komentāri [8]

 
grafists.
1)
Можно ли критиковать деятельность ЛДЗ?! Можно и даже нужно! Но делать это нужно грамотно, хорошо разбираясь в деятельности железной дороги и понимая всю сложную технологию её работы. Вот у автора, как впрочем и у самого руководства железной дороги, большая проблема – он не специалист, у него нет специального образования, и в технологии работы ж.д. он не разбирается совсем. Даже несмотря на то, что он работал руководителем “Пассажиру вилциенса”, особых знаний у него не появилось.
Он не знает, что такое поездо-километры, путает понятия, смешивая в одну кучу плату за пользование инфраструктурой и тарифы за перевозку грузов, а это совершенно разные вещи.
29.septembris 2017, 15:39 Atbildēt
grafists.
2)
Методика определения платы за пользование инфраструктурой ж.д. несовершенна, может даже порочна, это факт! Но другой то методики нет! Понимаете, нет. А содержать ж.д. надо здесь и сейчас. Вот нельзя так, взять и всё бросить, не содержать, не ремонтировать. Это закончится весьма печально – будет крушение, и дай бог, чтобы не с людьми.
С другой стороны, внимание автора к проблемам железной дороги, можно только приветствовать. Как бы руководство ж.д. не отгораживалось и от своих собственных работников (для которых критика, между прочим, черевата увольнением!) и от общества в целом, здесь есть огромное пространство для широких дискуссий. На мой взгляд, самая главная проблема железной дороги сегодня – это резкое снижение уровня профессионализма. Причём, начиная с самого верха. Понимаете, недостаточно быть правильным арийцем, говорить на чистом латышском языке, и иногда видеть ж.д. из окна своего служебного автомобиля. Надо быть специалистом! А вот с этим – большие проблемы.
Жёлтый дом давно уже превратился в скопище разного рода больших и малых манагеров и тихое прибежище для отставных политиков и чиновников.
29.septembris 2017, 15:40 Atbildēt
grafists.
3)
А вот по поводу электрофикации, он прав. Электрификация окупается только тогда, когда есть стабильный и увеличивающийся грузопоток, измеряемый десятками миллионов тонно-километров. Это давно доказано экономическими расчётами. Никакие мнимые плюсы от охраны окружаюшей среды, не смогут дать нужного экономического эффекта, если не будет дополнительного грузопотока, дающего реальную прибыль! Именно поэтому в Америке и Канаде, электрифицированных дорог не так уж много. Дорого это, даже для них.
29.septembris 2017, 15:41 Atbildēt
Uldis
Elektrifikācija ir rūpes par nākotni, jo ja autotransports plāno elektrificēties, tad tikai elektrificēts dzelceļš ar to spēs konkurēt kaut vai tāpēc ka zinātnieki piedāvā arvien efektīgākus elektromotorus, bet iekšdedzes dzinēji ir sasnieguši savus griestus. Pie kam elektroenergijas ieguve arī nestāv uz vietas, bet nafta kādreiz beigsies.
23.septembris 2017, 12:19 Atbildēt
lapa
katram prieksniekam dzelzcela gribas labi parit. visiem nepietiks.
20.septembris 2017, 12:14 Atbildēt
Skatīt visus 8 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!