Kultūra

17.mai
Šonedēļ ciklā Latvijas filmas Latvijas simtgadei uz kinoekrāniem iznāk brāļu Laura (38), Raita (34) un Mārča (32) Ābeļu veidota populārzinātniska dokumentāla filma Baltu ciltis. Eiropas pēdējie pagāni – vēsturiskos faktos balstīts stāsts, kas atklāj noklusētās hronikas par Eiropas pēdējiem pagāniem – baltu tautām, kas vēlāk izveidoja latviešu un lietuviešu nācijas.
 
16.mai
Šajā nedēļas nogalē, sestdien, 19.maijā sākot no pulksten 19.00 vakarā, Latvijā un visā Eiropā atzīmēs Starptautisko Muzeja nakti, kad lielākā daļa muzeju atvērs durvis saviem apmeklētājiem un piedāvās īpašus bez maksas pasākumus. Latvijas simtgades reizē Muzeju nakts tēma ir "Šūpulis".
 
16.mai
"ABLV Bank" darbības pārtraukšana ir liels trieciens kultūras mecenātisma tradīcijām, tā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pauda kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
 
16.mai
No 25 radošajiem kolektīviem, kas darbojas Jūrmalas Kultūras centra un tā struktūrvienības Kauguru kultūras nama paspārnē, Dziesmu un deju svētkos piedalīsies 17 ar kopumā 510 dalībniekiem. To vidū pieci kori un tikpat deju kolektīvi, pūtēju orķestris, Jūrmalas teātris, jauniešu teātra studija Eksperiments, divi koklētāju ansambļi un audējas.
 
15.mai
«Dzīvnieks nešķiro, vai viņa saimnieks ir čigāns, ebrejs, latvietis vai krievs. Viņam ir vajadzīgs cilvēks, kurš par viņu rūpējas. Tāpat kā mazam bērnam ir vajadzīga mamma, un viņam ir vienalga, kāda ir viņas nacionālā piederība un reliģiskā pārliecība. Un no dzīvnieku skatpunkta uz 20. gadsimta dramatiskajiem Latvijas vēstures notikumiem un mūsdienu pasaules izaicinājumiem iespējams paskatīties pilnīgi savādāk,» saka Liepājas teātra aktieris Armands Kaušelis.
 
15.mai
Sestdien, 19. maijā Eiropas Muzeju nakts ietvaros CSDD Rīgas Motormuzejs apmeklētāju acu priekšā trīs reizes tiks darbināts 1886.gadā patentētās pasaulē vecākās automašīnas Benz Patent Motorwagen replika.
 
15.mai
Šovakar pulksten 19 Latvijas Universitātes Lielajā aulā gaidāms koncerts No letu zemes. Tas ir divu spilgtu jaunās mūziķu paaudzes pārstāvju – diriģenta Jurģa Cābuļa un komponista Jēkaba Jančevska – izlolots koncerts, kurā skanēs Alfrēda Kalniņa, Jāņa Kalniņa un Imanta Kalniņa a cappella dziesmas jauktajam korim un Jēkaba Jančevska oratorija No letu zemes.
 
15.mai
Kultūras ministrija (KM) par Latvijas Nacionālā teātra valdes locekli izraudzījusies aktieri un režisoru Jāni Vimbu, kurš amata pienākumus sāks pildīt 27.jūnijā, informēja KM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
 
15.mai
Šīs nedēļas nogalē, 19. maijā, Latvijā, tāpat kā daudzviet Eiropā, notiks Muzeju nakts, kad jau no pulksten 19 līdz pat nākamās dienas pirmajām stundām durvis būs atvērtas ne tikai muzejiem, bet arī daudzām vietām, kas ikdienā apmeklētājus neuzņem. Šai dienai par godu daudzviet tiks rīkoti īpaši pasākumi, notiks filmu seansi, koncerti, radošas nodarbības, daudzviet tiks atklātas jaunas ekspozīcijas. Visi pasākumi – bez ieejas maksas.
 
14.mai
Muzeju nakts pasākumi 19.maijā norisināsies 204 vietās visā Latvijā, preses konferencē sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
 
13.mai
13.maijā Latvijas Nacionālajā operā notiks gada nozīmīgākais notikums simfoniskajā mūzikā - Marisa Jansona un Bavārijas Radio simfoniskā orķestra koncerts, kas notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla “Dzimuši Latvijā” ietvaros. Koncerta tiešraidi ikviens interesents varēs klausīties Latvijas Radio 3 Klasika pulksten 19.00 un skatīties LTV 1 programmā pulksten 21.35.
 
11.mai
12. maijā 13:00 tirdzniecības centrā Riga Plaza tiks atklāta fotogrāfa Jāņa Deinata pilnmetrāžas spēlfilmas "Bille" aizkulišu fotoizstāde. Izstādes atklāšanā piedalīsies gan filmas režisore Ināra Kolmane, gan titullomas atveidotāja Rūta Kronberga.
 
11.mai
Francijā šonedēļ sācies Kannu starptautiskais kinofestivāls. Latvijas kino fanus, protams, visvairāk sajūsmina Rolanda Kalniņa filmas Četri balti krekli (1967) sensacionālā dalība programmā Cannes Classics.
 
10.mai
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā no 30.maija līdz 2.septembrim tiks eksponēta laikmetīgās mākslas izstāde par sieviešu krūtīm "Glandula mammae", informēja muzeja pārstāve Lienīte Šarkūna.
 
10.mai
Sestdien, 12. maijā, Spīķeru koncertzālē notiks komponista Jāņa Ķirša jaunākā veikuma – pirmā soloalbuma The Equator (Ekvators) – prezentācijas koncerts.
 
10.mai
Lietuviešu operdziedātāja Vida Miknevičute pirmoreiz Latvijas Nacionālajā operā un baletā debitēja pirms gada ar Elizabetes lomu Vāgnera Tanheizera otrajā pirmizrādē. Toreiz likās, ka no smalkās, blondās, sīkās solistes soprāna varenajiem virstoņiem pacelsies mūsu Baltā nama jumts.
 
10.mai
"Oskara" balvas laureāts kinorežisors Romāns Polaņskis nodēvējis kustību #MeToo par "kolektīvu histēriju" un "pilnīgu liekulību".
 
10.mai
Svētdien, 13. maijā, LNO koncertēs Mariss Jansons un Bavārijas Radio simfoniskais orķestris. Koncerts notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla Dzimuši Latvijā ietvaros. Koncerta tiešraide – Latvijas Radio 3 Klasika pulksten 19, bet tā ieraksts tiks demonstrēts LTV 1 pulksten 21.35.
 
9.mai
Aprīlī Vidzemes koncertzālē Cēsīs publikai tika prezentēts trešais Latvijas simtgadei veltītā koncertuzvedumu cikla Latvijas gredzens pasākums – Vidzemes gredzens jeb muzikāla izstāde Kalns uz augšu ies.
 
8.mai
«Tas, ka viens uz otru nekliedzām, ir skaidrs, bet es īsti nevarēju atcerēties, uz kādas nots mēs šķīrāmies. Tāpēc atkalsatikšanās ar Viesturu Kairišu man bija ne tikai ilgi gaidīta, bet arī mazlietiņ uztraukuma pilna,» atklāj Valmieras drāmas teātra (VDT) aktrise Elīna Vāne. Viņai sestdien pirmizrāde – titulloma poļu dzejnieka un dramaturga Juliuša Slovacka lugā Baladīna, ko iestudējis režisors Viesturs Kairišs.
 
8.mai
Latvijas valsts simtgades svinību programmā tiek plānoti vēl aptuveni 2000 dažādu pasākumu, kas ir valsts, pašvaldību, privātā sektora un iedzīvotāju iniciatīvas, valsts simtgades svētku programmai veltītajā preses konferencē sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
 
8.mai
Piektdien, 11. maijā, izcilais latviešu kinorežisors Jānis Streičs aicina uz tikšanos, kas pulksten 19 notiks Rīgas Latviešu biedrības namā.