Pensionāriem ar lielu stāžu prasa lielāku indeksāciju

F64
  • F64
1 / 1

Latvijas Pensionāru federācijas valde uzskata: lai reāli samazinātu nabadzību pensionāru vidū, pensiju indeksācijā jāievieš būtiskākas izmaiņas, nekā to piedāvā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas darba grupa.

Latvijas Pensionāru federācijas valde ir izvērtējusi darba grupas izstrādātos priekšlikumus izmaiņām likumā Par valsts pensijām un vēršas pie Saeimas un valdības ar konkrētiem priekšlikumiem. Lai reāli mazinātu nabadzības riska pieaugumu pensionāru vidū, pensionāri piedāvā veikt lielāku indeksāciju tiem senioriem, kuriem ir lielāks darba stāžs. Pensionāriem ar darba stāžu no 30 līdz 34 gadiem piemērot 60 procentus no algu pieauguma indeksa, ar darba stāžu no 35 līdz 39 gadiem - 70 procentus, ar darba stāžu virs 40 gadiem - 80 procentus no algu pieauguma indeksa. Jāatgādina, ka Saeimas darba grupa piedāvā palielināt indeksāciju pensionāriem ar lielu darba stāžu, kā arī lielākas piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai 1996. gadā. Lai uzlabotu situāciju pensionāriem ar lielu darba stāžu, atsevišķām pensionāru grupām paredzēts piemērot lielāku iemaksu algas pieauguma koeficientu. 2017. gadā pensijas tiek pārskatītas, ņemot vērā inflācijas pieaugumu, kā arī 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma. Sagatavotais likumprojekts paredz personām ar 40 gadu apdrošināšanas stāžu un vairāk pašreizējo 50 procentu vietā piemērot 70 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu pieauguma valstī, savukārt līdz 60 procentiem to paredzēts palielināt personām ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem. Latvijas Pensionāru federācijas piedāvātais variants paredz indeksācijā piemērot lielākus procentus no darba algas pieauguma koeficienta.

Tāpat Latvijas Pensionāru federācijas valde uzskata, ka Saeimas darba grupas piedāvājums pensiju piemaksas palielinājumam nav pietiekams. Neatkarīgā rakstīja, ka sagatavotajā likumprojektā piemaksu pie pensijas personām, kuras pensionējušās līdz 1995. gada 31. decembrim, plānots palielināt no viena līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu. «Piemaksas pie pensijām, kas piešķirtas par darba stāžu līdz 1996. gadam, netiek indeksētas un inflācijas rezultātā zaudē savu pirktspēju, kas nozīmē, ka tās nepilda savu sākotnēji plānoto funkciju - mazināt nabadzību pensionāru vidū,» skaidro Pensionāru federācijas valdes locekļi, uzskatot, ka piemaksa līdz diviem eiro par katru nostrādāto gadu jāpiešķir visiem pensionāriem, kuriem tā piešķirta, ja viņu pensija bez piemaksas ir mazāka par 350 eiro mēnesī. Seniori arī uzskata, ka, veicot nodokļu sistēmas reformu, pensionāru neapliekamais minimums jāpalielina līdz minimālās algas līmenim, par ko Pensionāru federācija pirms dažiem gadiem iesniedza priekšlikumus valdībai un Saeimai. «No valsts pamatbudžeta papildu līdzekļi pensionāru jautājumu risināšanai pēdējo reizi bija paredzēti tikai 2006. gadā, un tad noteiktais neapliekamais minimums 235 eiro, ņemot vērā inflāciju, pašlaik atbilstu aptuveni 350 eiro,» norāda pensionāri. Tāpat Latvijas Pensionāru federācijas dalīborganizācijas iebilst pret valsts sociālās apdrošināšanas līdzekļu novirzīšanu veselības aprūpes finansēšanai bez attiecīgas maksājumu likmes palielināšanas. Pensionāru federācijas valdes locekļi kārtējo reizi arī vērš valdības un Saeimas uzmanību uz nesamērīgiem tēriņiem algām valsts pārvaldē un valsts pakļautības uzņēmējsabiedrībās, kas neatbilst labas pārvaldības principiem un «absolūti lielākajā daļā Latvijas iedzīvotāju tiek uzskatīta par ņirgāšanos par tautu, nopietni mazinot uzticēšanos valdībai un Saeimai».

***

UZZIŅAI

• Vidējā vecuma pensija Latvijā ir 303,19 eiro

• Invaliditātes pensija 169,28 eiro

• Apgādnieka zaudējuma pensija 138,93 eiro

• Izdienas pensija 403,28 eiro

Avots: VSAA, 2017. gada februāris

Komentāri [13]

 
pensionārs
Tie vīri,kas sēž un snauž saimā,daudzus gadus saņem lielās pensijas,
šis likums būtu ļoti lietderīgs .Tur jāstrādā nav,. alga liela,pensija ar ,prom
nav vērts iet.Tā viņi tur snaudīs lidz pēdējai stundiņai. Kas nekait? Tagad vēl priekšā tiks likts priekšlikums par pensiju pielikumu. Ko vairāk vajag?
19.aprīlis 2017, 12:56 Atbildēt
pensionārs
Uzskatu ,ka līdz gada vidējās algas lielumam pensionārus nevajadzētu aplikt ar ienākuma nodokli. Man ir 34 gadu stāžs līdz 1996.g. un 17 gadu stāžs neatkarīgajā Latvijā ,kopa nepilni 52 gadi. Bet pensija tikai nedaudz virs 300 eiro. Šoziem jau bija grūtības samaksāt par dzīvokli ,telefonu ,elektrību , kas 3x dārgāka ,TV un internetu .Nopērkot zāles ,ēdienam ziemā atliek 1,8 eiro dienā ,apģērbam un kultūrai - nulle.Jāekonomē pilnīgi uz visu ,bet nepietiek. Bet ilgi jau nebūs jālūko šis trakums. Kad tuvu 80-mit ,tad katra diena var būt pēdējā.
19.aprīlis 2017, 11:09 Atbildēt
Līdzjūtīgu latvju pulks
Nabaga vecīt, turies nu !
19.aprīlis 2017, 11:47 Atbildēt
lapa
vienotibas gruppejums jums pensionari klaji uzsplauj , iesaku domat ar galvu , nevis ar plikam vizem briva latvija.
19.aprīlis 2017, 12:11 Atbildēt
uu
sola,ka sasniedzot pensijas vecumu,atsevišķās profesijās sūtīs pensijā.diemžēl ,ja pensionēsies ārsti virs 70 gadiem,nav iespēju tikt tad apmēram 12 tūkstoši cilvēku paliks vispār bez ģimenes ārsta,jaunie dakteri ir ar mieru strādāt RīGā un pierīgā,laukos cilvēki nedzīvo kompakti,nav transporta,nav iespēju tikt uz izmeklējumiem
19.aprīlis 2017, 7:21 Atbildēt
Skatīt visus 13 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!