Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā

Neticēsi, cik daudz litrus ūdens latvietis patērē vidēji dienā

© Ilustratīvs attēls

Izrādās, ka vidēji Latvijā viens pieaugušais ģimenē patērē 100 litrus ūdens dienā - 15 litri ūdens tiek patērēti dzeramajā ūdenī un ēdiena gatavošanā, 14 litri ūdens tiek patērēti mājas uzkopšanas darbiem, 12 litrus patērē mūsu veļas mašīnas, 20 litrus patērējam personīgajai higiēnai un duša, savukārt neticami liels patēriņš – 35 litri – tiek noskaloti tualetes podā. Turklāt mājsaimniecībās, kur tiek piegādāts tikai aukstais ūdens sildīšanai elektroenerģijā tiek patērēts starpības apjoms, tādējādi neveicot taupības pasākumus.

Mūsdienās, kad energoefektīva saimniekošana ir kļuvusi par daļu no moderna dzīvesveida, arvien vairāk ražotāju piedāvā pārdomātus jaunievedumus un uzlabojumus esošo produktu klāstā. No šīs tendences neatpaliek arī santehnikas ražotāji, kuri ik gadu pārsteidz ar inovatīviem risinājumiem energoefektīvai taupīšanai un vides saglabāšanai gan mājsaimniecībās, gan publiski pieejamās vietās.

Kā uzsver Gatis Vēzītis, ūdens taupīšana dažādās valstīs atšķiras, un kaut arī Latvijā ūdens ir salīdzinoši lēts, tomēr tā patēriņa izmaksas ieņem būtisku vietu ikvienas mājsaimniecības budžetā. Ne velti pieaugusi interese par energoefektīvu santehnikas iekārtu pielietojumu. “Līdz šim, plānojot dzīvokļa remontu vai mājas iekārtošanu, tika ekonomēti izdevumi, par svarīgāko vannas istabas elementu - tualetes podu Izvēloties kvalitatīvu un ūdeni taupošu tualetes podu pievērsiet uzmanību skalošanas režīmiem, vai konkrētais ražotājs piedāvā dubulto skalošanu, piemēram 2/4l. Pievērsiet uzmanību arī poda vizuālajam izskatam vai to būs ērti kopt, vai nav pārāk daudz izliekumu un asu šķautņu, kur uzkrāties netīrumiem.

Pārstāvis uzsver, ka pateicoties zinātnes un tehnoloģiju attīstībai un zaļajai domāšanai, mūsdienās pieejami efektīvi jaucējkrāni ar iespēju iestatīt vēlamo temperatūru, piemēram, standarta 21o vietā uzstādot 17o, kas ir pilnīgi pietiekoši roku un zobu mazgāšanai.

Turklāt, lai atvieglotu roku mazgāšanu un veicinātu efektīvu ūdens izmantošanu sabiedriskās lietošanas telpās, ir iespējams uzstādīt jaucējkrānus ar sensoriem.