Pētnieks: Latvijā neeksistē reāls bezdarbs

F64
  • F64
1 / 1

Lai arī statistikas dati liecina, ka vidējais reģistrētais bezdarba līmenis Latvijā ir apmēram 8%, reāls bezdarbs praktiski nepastāv, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina Rīgas ekonomikas augstskolas asociētais profesors un ēnu ekonomikas pētnieks Arnis Sauka.

Viņš skaidroja, ka lielākoties Latvijā ir ilgstoši bezdarbnieki, īpaši Latgalē, kur bezdarba līmenis ir apmēram 16%. Tas nozīmē, ka tie ir vecāka gadagājuma cilvēki, kam darba tirgū, iespējams, trūkst prasmes. Daļa darbinieku ir ēnu ekonomikā, tāpat ir cilvēki, kas nemaz negrib strādāt. "Latvijā realitātē praktiski visi cilvēki, kas grib strādāt, to dara. Tādejādi bezdarbs nemaz neeksistē," teica Sauka.

Pētnieks atzīmēja, ka Latvijas darba tirgū jau vairākus gadus aktuāls ir darbaspēka trūkuma jautājums. "Darbaspēka problēma Latvijā pastāv. Nav tā, ka par to zinām pirmo gadu. Par to zinām jau diezgan ilgi. Protams, krīzes laikā bija citas problēmas, bet, kopš ekonomika vairāk vai mazāk atkopjas - un tā atkopjas jau vairākus gadus -, tad par šo jautājumu sāk runāt. Un ticiet man, tas, kā mēs par to runājam šobrīd, ir vēl salīdzinoši maigi. Saruna par šīm problēmām eskalēsies. Par to runās, un runās gan par lētā darbaspēka, gan par augsti kvalificētā darbaspēka, par visa veida darbaspēka ievešanas nepieciešamību," norādīja Sauka.

Viņš atsaucās uz vairākiem pētījumiem, kas to pierāda. Pētījums par ārvalstu investoru noskaņojumu ir viens no tādiem. "Turklāt šis pētījums jau tiek veikts trīs gadus pēc kārtas, un ir skaidrs, ka darbinieku pietrūkst. Turklāt viņu pietrūkst ar katru gadu arvien vairāk. Var pieņemt, ka jau pēc pāris gadiem gan ārvalstu investori, gan arī vietējie runās par ļoti lielu darbaspēka trūkumu," prognozēja Sauka.

Pētnieks norādīja, ka uzņēmējiem un valstij būtu kopīgi jārisina problēma ar darbinieku piesaisti no ārvalstīm. Latvijā ir un būs nepieciešamība gan pēc ārvalstu mazkvalificētā darbaspēka, gan augsti kvalificētiem darbiniekiem.

Jau vēstīts, ka janvārī reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā pieaudzis līdz 7%, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā pagājušā gada decembrī. Janvāra sākumā Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē bija 63 121 bezdarbnieks, bet mēneša beigās - 65 136 bezdarbnieki, tādējādi reģistrēto bezdarbnieku skaits mēneša laikā palielinājies par 2015 cilvēkiem.

Komentāri [5]

 
...
Lieta ir tāda, ka darba devējs vēlas par velti iegūt jau pieredzējušu attiecīgās darbības veicēju, bet, nesanāk ... nu tad arī tās ''gaudas atskan'', ka nav zinošu un strādāt spējīgu darbinieku ... Pieņemot darbā noslēgtu starp daba ņēmēju un darba devēju līgumu par apmācību uz 2 gadiem (jāatstrādā vai jāizpērk ieguldītais izglītošanā) ... uzreiz būtu darbinieki. Tas ''pētnieks'' vairāk izskatās ''pēc botāniķa un sētnieka''.
13.februāris, 15:26 Atbildēt
Imigrante
Dzivoju miestiņa atradu darbu pec sešiem menešiem priekšnieciba filiali sledza un paliku bez darba
Uz papira maksaja minimalo bet reali par padarito nopelnot 530 uz rokas biju salusma neskatoties ka knapi kajas vilku un savas meitiņas gandriz nemaz neredzeju
Nu jau kadu laiku esmu LV nodeveja
Bet ir man darbs un lai gan pelnu minimalo varu atlauties vairak un nav japarstradajas un ir laiks ari meitiņam
Negribot stradat un nav piemerotas izglitības kas par stulbumu
Daudziem tiešam nav savos miestiņos kur stradat un tad viņš pamet Latviju um ministriem tad saucas viens liekedis mazak un ari kads bezdarba procens mazak
13.februāris, 14:36 Atbildēt
lapa
reali darba devejs grib atradniekam maksat 200 eiras un ne kapeiku vairak . vai man tada samaksa apmierina , ka izdzivot . deretu saimas taukmulus sadi padarbinat .
13.februāris, 10:28 Atbildēt
Skatīt visus 5 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!