LELB mācītāji bažīgi, ka būs nākamie pēc Rubeņa: Tiekam saukti par velna līdzstrādniekiem

F64
  • F64
1 / 1

Atsevišķi Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) mācītāji nobažījušies par iespējamu vēršanos pret viņiem atšķirīga viedokļa paušanas dēļ.

Šovakar diskusijā par situāciju LELB Rīgas Lutera draudzes mācītājs Kaspars Simanovičs iztirzāja bijušā LELB mācītāja Jura Rubeņa atteikšanos no mācītāja amata. Viņš skaidroja, ka kopumā situācija attīstījās, pamatojoties uz virknes LELB garīdznieku emocionālo nepatiku pret Rubeni.

Simanovičs norādīja, ka LELB arhibīskaps Jānis Vanags ne pret vienu nav vērsies tiešā veidā, turklāt Vanags bija paudis, ka mācītājiem ir iespēja izteikt savus viedokļus. Pēc Simanoviča teiktā, notikumu attīstības gaita pēdējos gados liecina par to, ka neiecietība un nespēja panest citāda viedokļa paudējus baznīcā ir arvien jūtamāka. "Rubeņa gadījums ir simptomātisks," secinājis Simanovičs.

Viņš pastāstīja, ka cilvēki, kas, iespējams, apzināti virzījušies uz Rubeņa aiziešanu no baznīcas, patlaban varētu justies neaizskarami.

"Šīs ir ļoti personīgas bažas, ka mēs varētu būt nākamie rindā. Mācītāju diskusijas par to liecina. Mēs pat neesam pauduši teoloģiski atšķirīgus viedokļus, un mēs tikai procesu izgaismošanas dēļ tiekam saukti par velna līdzstrādniekiem un sātana sinagogu," teica Simanovičs.

Kā ziņots, aicinājums uz diskusiju pirms aptuveni divām nedēļām izplatīts 15 LELB mācītāju publiskā paziņojumā, kurā pausts satraukums par iespējamu LELB nozagšanu un attālināšanos no Rietumu protestantiskajai kristietībai tuvās un saprotamās tradīcijas, kas pārstāv skata plašumu, teoloģisku daudzveidību un atbildīgu akadēmisko brīvību.

Vēstuli parakstījuši 15 LELB biedri - mācītāji un viena evaņģēliste. Viņi vēlas vērst visas kristīgās sabiedrības uzmanību uz pašreizējo situāciju LELB. Atgādinot, ka bijušo LELB mācītāju Juri Rubeni aiziet no mācītāja amata pamudināja mīlestības un pacietības trūkums mācītāju savstarpējās sarunās, vēstules autori pauž pārliecību, ka šāda nespēja mīlēt un panest savu amata brāli, kā arī mīlestības trūkums baznīcas iekšpusē liecina par ļoti nopietnu problēmu.

Komentāri [19]

 
g.
Vanags ir cienījams un gudrs Dieva vīrs.
13.marts, 12:02 Atbildēt
tiešām
Vanags noknāba Rubeni. Tādi ir tie asinskārie vanagi.
13.marts, 11:55 Atbildēt
To vanagu vajag sadedzināt uz sārta.
13.marts, 11:57 Atbildēt
Yo
Vispirms Vanags noknāba Cālīti.
13.marts, 12:27 Atbildēt
Do-re-mi
Putnu balle? DDDDD
13.marts, 22:31 Atbildēt
Ilze
Pareizāk- putnu izplūkšanās!
13.marts, 23:10 Atbildēt
veselais
Joprojām grūti saprast, kāpēc viena atsevišķa mācītāja uzskatu, rakstītā un teoloģisko nostādņu kritika no amatbrāļu puses uzreiz jāuztver kā kaut kāda akadēmiskās brīvības ierobežošana, naids, apdraudējums vai “emocionālā nepatika”. Gluži pretēji, publiskajā telpā redzētie teoloģiski pamatotie viedokļi p r e t pēdējo un priekšpēdējām Rubeņa grāmatām bija visnotaļ analītiski un rakstos skaidri pamatoti, kā jau luteriskajā tradīcijā tas raksturīgi. Problēma ir tajā, ka pat pēc šiem skaidrajiem atspēkojumiem, Rubenis ar sekotājiem turpina palikt pie sava, nemitīgi saucot pēc diskusijas un atvērtības.
“Mēs pat neesam pauduši teoloģiski atšķirīgus viedokļus” – un tomēr pietiek ieiet Lutera draudzes mājaslapā vai ieklausīties Paiča kunga šodien izklāstītajā versijā par luterismu, lai saprastu, ka runa tiešām ir par atšķirīgām, savstarpēji izslēdzošām teoloģiskajām nostādnēm.
Gan Paičs, gan Rozentāls uzsver, ka baznīca ir attālinājusies no saviem pamatiem un identitātes, kā arī aizvirzījusies prom no savas teoloģiskās tradīcijas. Tie ir nopietni teoloģiski apgalvojumi, apsūdzības, kuras diez vai var izšķirt plašā publiskā diskusijā, savējiem draudzes locekļiem piebalsojot un plaukšķinot. Šāda kontrverse tiešām prasa reālu mācītāju disputu, jo pretējā, piemēram, uzskata, ka tiešo Rubenis (un, iespējams, arī viņa sekotāji) ir novirzījušies no baznīcas pamata un teoloģiskās tradīcijas, un ka baznīca pēdējos gados tieši ir tuvojusies savai konfesionālajai identitātei. Šādu strīdu tiešām var risināt tikai teoloģiska rakstura disputs – pat ne “demokrātiska diskusija” (jo baznīcai nav nekāda sakara ar demokrātiju, t.i., noteiktu socpolitisku lēmumu pieņemšanas un organizācijas formu) – lai noskaidrotu pretējo pušu status controversiae, pamatotu to rakstos un luteriskajās ticības apliecībās kā patiesā rakstu skaidrojumā, un lai caur to noskaidrotu, vai abas puses vēl atrodas vienprātībā un sadraudzībā, jebšu ceļiem jāšķiras.
Pilnīgi nesaprotami ir uzurpētais skatījums par kādu it kā vienu Rietumu protestantismam raksturīgo skata plašumu un teoloģisko daudzveidību un “atbildīgu akadēmisko brīvību” – lai vai ko tas nozīmētu – kā rezultātā to pašu rietumu protestantisma vairākumu ir piemeklējis krahs, strupceļš un sabrukums. Šī rietumu protestantisma tradīcijas sekas šodien var skaidri redzēt Zviedrijā, Vācijā, Dānijā, vietām ASV, Holandē u.c. Vārdu sakot, kas ir šī mistiskā vienotā un atvertā rietumu protestantisma tradīcija, kuru pārstāvam galvo torņakalnieši?
13.marts, 10:45 Atbildēt
Skatīt visus 19 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!