RTU prorektors: Nekavējoties nepieciešams sākt diskusiju par augstskolu apvienošanu

Mārtiņš Zilgalvis, F64 Photo Agency
  • Mārtiņš Zilgalvis, F64 Photo Agency
1 / 1

Latvijā nekavējoties nepieciešams sākt aktīvu diskusiju par augstākās izglītības konsolidāciju, jo tikai tā iespējams uzlabot augstākās izglītības kvalitāti un konkurētspēju, sagatavot augsti kvalificētus speciālistus darba tirgum un veicināt jaunu produktu un tehnoloģiju attīstību, uzskata Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) attīstības prorektors Artūrs Zeps.

Viņš piedāvā pie universitātēm veidot akadēmiskos centrus, kuriem citas augstskolas un koledžas pievieno aģentūru statusā. Šāda juridiskā forma dotu iespēju pievienotajām augstskolām un koledžām saglabāt identitāti un pārvaldību, savukārt universitātes īstenotu pievienoto institūciju stratēģisko vadību - apstiprinātu rektoru, budžetu un attīstības stratēģiju.

Publicitātes foto

Reformas rezultātā Latvijā augstākās izglītības sistēma būtu koncentrētāka, pārskatāmāka, un tautsaimniecība iegūtu konkurētspējīgākas augstākās izglītības iestādes. Augstskolām un koledžām, iegūstot pieeju universitātes resursiem, veidotos finanšu ietaupījums, ko tās varētu ieguldīt savā attīstībā. Papildus tiktu dota iespēja attīstīt jaunus virzienus zinātnē, veicinot jaunu produktu veidošanu, un tas, savukārt, nozīmētu arī Latvijas uzņēmumu lielāku konkurētspēju starptautiskajos tirgos, valstī radot jaunu ekonomisko izrāvienu.

«Šis variants ir krietni piemērotāks Latvijai, kur augstskolas vienkārša pievienošana universitātei prasa lielus politiskos pūliņus un apņēmību. Protams, šāda reforma nebūtu plānojama katrai augstskolai atsevišķi, bet, analizējot visu sistēmu kopumā, būtu nepieciešams piedāvāt redzējumu visas augstākās izglītības institūciju reformai,» saka A. Zeps.

Patlaban Latvijā ir 17 valsts, 13 privātās augstskolas, 2 ārvalstu augstskolu filiāles un 28 valsts un privātās koledžas. Diskusija par augstskolu apvienošanu ir aktuāla jau vairākus gadus, tomēr valdība lēmusi, ka līdz 2020. gadam augstskolu konsolidācija netiek rosināta.

A. Zeps uzskata, ka ar reformu nedrīkst kavēties un patlaban ir piemērots laiks sākt diskusijas par konsolidāciju un pieņemt lēmumu, kādu reformu ceļu izvēlēties īstenošanai 2020. gadā. Igaunijā reforma jau ir notikusi un Lietuvā norisinās patlaban, izvirzot ambiciozu plānu izveidot četras spēcīgas universitātes.

Ja ņem vērā Lietuvas reformas plānošanas gaitā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izteiktās rekomendācijas, ka vienā augstskolā būtu jābūt vismaz 10 000 studentu, Latvijā optimālais augstskolu skaits būtu astoņas. Tas pie piedāvātā akadēmisko centru veidošanas koncepta jau kļūst par diezgan sasniedzamu mērķi, uzskata A. Zeps.

Komentāri [8]

 
vajag,vajag,vajag
RTU VAJAG PIEVIENOTO AUGSTSKOLU NAUDU ~!!!
15.jūlijs 2017, 2:54 Atbildēt
studioso
Visus prorektorus atlaist nekavejoties!
15.jūlijs 2017, 0:18 Atbildēt
!
Privātās augstskolas nemaz nevar tā pievienot kaut kam un ja tajās viss atbilst likumiem (nereti daudzi viesprofesori ir valsts augstskolu štata asoc prof vai profesori! Un pasniedzējs nepaliek sliktāks, ja pa dienu docē LU, bet sestdienās privātajā)! Publikācijas un grādi ir kritērijs+citi autordarbi, nevis tukša brēkšana!.
Kaut arī tieši RTU profesoram esmu pateicīgs par matemātiku ( kaut RTU viņam maksāja par fizikas mācīšanu man, ne matenes! Viņš bija mans pirmais nopienais matenes učuks dzīvē, paldies par to RTU ).
Bet nu šitais iet pār strīpu, " apvienot", velns parāvis, kāpēc? RTU ir sava joma, nafig to piesārņot ar balastu?
14.jūlijs 2017, 23:40 Atbildēt
Skatīt visus 8 komentārus >

Izglītība & Karjera Vairāk >

Kaut kas traks!