Neredzīgam puisim liedz mācīties Rīgas centra skolā

ĪSTS DRAUGS. Lai būtu patstāvīgāks, Georgs pats apmācīja savu suni Hēru pavadoņa gudrībās. Te viņi abi nofotografējušies pērnvasar pirms puiša aizbraukšanas uz ASV /Publicitātes foto: Matīss MARKOVSKIS
  • ĪSTS DRAUGS. Lai būtu patstāvīgāks, Georgs pats apmācīja savu suni Hēru pavadoņa gudrībās. Te viņi abi nofotografējušies pērnvasar pirms puiša aizbraukšanas uz ASV /Publicitātes foto: Matīss MARKOVSKIS
1 / 1

Pagājušo piektdien, 1. septembrī, visiem skolēniem sākās mācību gads. Diemžēl ne neredzīgajam Georgam, kuram tika liegta iespēja mācīties Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā. Šis gadījums rāda, cik negatavi esam iekļaujošajai izglītībai, uzskata Georga mamma Aivija Bārda. Arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) pēc notikušā pārbaudes izteicis šaubas par skolas rīkotā iestājpārbaudījuma organizācijas un norises tiesiskumu.

Eksāmens kā iemesls atteikumam

Pēc Vaivaru pamatskolas beigšanas Georgs gadu mācījās Minesotas neredzīgo akadēmijā ASV. Šogad tika nolemts atgriezties Latvijā, un noskatīta arī skola - Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, kur puisis pieteikts uz 11. klasi. Tā izvēlēta tāpēc, ka viņa sekmes ir labas, turklāt skola ir tuvāk Centrālajai dzelzceļa stacijai (zēns dzīvo Jūrmalā un ir pieradis pārvietoties ar vilcienu). Georgs ieradies uz nozīmēto matemātikas pārbaudījumu kopā ar asistentu. Diemžēl pārbaudījums nebijis sagatavots Braila rakstā, tāpēc zēns nav varējis pilvērtīgi tajā atbildēt. Mamma lūgusi direktoru Andri Priekuli vēlreiz ļaut kārtot eksāmenu - jau sagatavotu atbilstoši neredzīgo vajadzībām. Direktors it kā bijis ar mieru, bet tad Aivija saņēmusi ziņu, ka tas tomēr nenotiks: klases jau nokomplektētas un brīvu vietu nav. Turklāt Latvijas Televīzijai A. Priekulis, uzsverot, ka Georgs nav uzņemts tāpēc, jo nav izturējis matemātikas pārbaudījumu, pauda arī to, ka katrai skolai ir sava specifika, un viņš pat nezinot, vai «viņu būtu uzņēmis pēc iestājpārbaudījuma, tas vēl ir nākamais jautājums».

VAIVARU SKOLĀ Georgs (te viņš redzams izlaiduma dienā) iejuties ļoti labi. Tur sastapti gan draugi, gan saprotoši pedagogi / Publicitātes foto

Iekļaujošā izglītība vārdos

«Šis 1. septembris ir ļoti skumjš un sāpīgs, jo likās, ka būs pavisam citādi, atgriežoties Latvijā ar Amerikas pieredzi. Es arī nedaudz jūtos vainīga, jo Georgs varēja iet skolā Minesotā arī šogad. Man likās, ka vajag šo gadu pavadīt Latvijā, lai viņu nepazaudētu šeit, jo, protams, Amerika Georgam un viņš Amerikai ļoti patika,» Neatkarīgajai teic zēna mamma un biedrības Es redzu vadītāja A. Bārda, neslēpjot dziļo aizvainojumu. Par eksāmenu viņas viedoklis ir skarbs: tas esot bijis boikots no Strazdumuižas internātvidusskolas puses, jo tās pedagogiem pārbaudījums bijis jāsagatavo. Skola zinājusi, ka Georgs liek šo eksāmenu, un arī to, cik tas būtiski neredzīgam cilvēkam, lai materiāls būtu Brailā. Uzdevumi bijuši ne tikai cipari un formulas, bet arī zīmējumi, ko asistents, kuram esot humanitārā izglītība, nav varējis komentēt. Georga mamma kritiskus vārdus velta ne tikai Strazdumuižai, bet arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktoram, kurš «demonstrējis nesimpātisku attieksmi pret iekļaujošajiem procesiem, bet, tā kā viņam nav pieredzes ar neredzīgiem skolēniem, tad šeit bija nepieciešams atbalsts kaut vai informācijas veidā». Viņa cerot, ka viss tomēr sakārtosies un šis precedents liks aizdomāties daudziem par to, kā vārdi attiecībā uz bērniem ar īpašām vajadzībām saskan ar darbiem. Iespējams, ka vajadzēšot aicināt uz biedrības rīkotajām nometnēm Rīgas centra skolu direktorus, lai tajās viņi satiktu gan savu skolu skolēnus, gan izprastu iekļaujošās izglītības praktisko būtību.

Nebija rakstiska pieprasījuma

Strazdumuižas skolas direktore Ligita Ģeida gan savai skolai veltītos pārmetumus noraida. Ja bijis jau zināms, ka Georgs atgriežas Latvijā, vecāki varēja laikus noskaidrot, kas ir nepieciešams šādos gadījumos. Attiecībā uz pārbaudījumiem Braila rakstā tomēr jāievēro zināma kārtība: vispirms vajadzīgs iesniegums no skolas (šajā gadījumā Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas), kurā pieprasīts šāds «tulkojums». Tāds netika saņemts. Arī no mātes vēstule ar šādu pieprasījumu netika saņemta. Tagad, kad tas nodrošināts, izrādījies, ka vairs nav vajadzīgs. L. Ģeida kā piemēru min gadījumu, kad šogad kāda viņas skolas audzēkne nolēmusi mācīties Babītes vidusskolā - viss noticis bez problēmām un nekādu pārmetumu skolai nav bijis.

Savukārt Vaivaru pamatskolas, kuru ļoti uzteic zēna mamma, direktore Inese Kārkliņa gan neko sliktu par Strazdumuižu nesaka: šī skola ļoti palīdzējusi, kad Georgs sācis iet 1. klasē Vaivaros. Zēns bijis pirmais šāds skolnieks Vaivaru pamatskolā (šobrīd tur mācās vēl viens), un viņam uzreiz nodrošināts asistents, ar kura palīdzību mācību process ātri vien iegājis sliedēs. Arī pilsētas pašvaldība nākusi palīgā, sakārtojot infrastuktūru. Labi vārdi tika veltīti arī Georgam - ļoti centīgs, apķērīgs un gudrs puisis. Nekādu grūtību ar viņu kolektīvā nav bijis, zēns labi iejuties tajā. «Varbūt skolām tas sākumā šķiet apgrūtinājums, bet patiesībā tā nav,» rezumē I. Kārkliņa.

Turpina pārbaudi

IKVD ir sācis pārbaudi Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā. Līdz šim konstatēti atsevišķi apstākļi, kas ļauj apšaubīt skolas rīkotā iestājpārbaudījuma organizācijas un norises tiesiskumu. Tāpēc turpinās šo apstākļu izvērtēšana, skaidro IKVD Licencēšanas un reģistru departamenta vecākā eksperte Jana Veinberga. Viņa vērš uzmanību uz to, ka direktora lēmums neuzņemt bērnu skolā ir uzskatāms par administratīvu aktu, kuru vecākiem ir tiesības apstrīdēt augstākstāvošā institūcijā, šajā gadījumā - Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā. Tomēr IKVD šobrīd neesot informēts, ka bērna vecāki būtu apstrīdējuši ģimnāzijas rīcību un uzņemšanas atteikumu.

Komentāri [53]

 
Aina
Ja skolotāji nenāk pretī bērnam ar vajadzībām ko mēs vispār varam gaidīt no pārējās sabiedrības skolotājiem pirmajiem būtu jācīnās par bērnu vajadzībām vai viņš ir akls kurls vai klibs nevis gudri jārunā
5.septembris 2017, 15:33 Atbildēt
Ilze
Tā ir situācija un rādītājs Latvijas sabiedrības morāles skalā. Ģimene varēja Latvijā izaudzināt brīnišķīgu ,talantīgu puisi. Labi,viņš neredz,bet savos 17 gados tik daudz sasniedzis. Vai tiešām nevarēja zēnam nodrošināt vidusskolu.
Kur mūsu tolerance un vienādās tiesības. Arī Ušakovs it kā tik ļoti iestājas par izlītības kvalitāti visiem Rīgā. Kā ir realitātē?
6.septembris 2017, 19:56 Atbildēt
Propagandists
Mums, Latvijā, vienmēr vajadzīgas iesniegumu kaudzes, lai valsts ierēdņiem būtu ko apstrādāt un parādīt savu darbību, ZB jau...
4.septembris 2017, 22:31 Atbildēt
taaa
Tā mēs cīnamies par katru gaišu prātu Latvijā,kauns direktoram. Tam nu tiešām skolā nav vietas.
5.septembris 2017, 8:02 Atbildēt
Ieva
Kauns Priekulim. Tā ir klaja diskriminācija. Par to ir jāatbild un skolas direktora krēsls jāpamet.
6.septembris 2017, 19:58 Atbildēt
Ha(-m/-ai )
,,Iekļaušanās , pretimnākšana ir atkarīga tikai no skolotāju un darbinieku labās gribas.,, Te nu gan ,,Iekļaušanas tiesību cīnītāji ,, varētu doties uz skolu un pamēģināt ap 30 bērnu klasē integrēt pa kādam neredzīgam, nedzirdīgam, autistam u.c. . Bez speciālas izglītības , tikai ar īsajos kursos
apgūto , katram no šiem sagatavot savus uzdevumus, individuāli, turpat stundas laikā izskaidrot.Lielākoties darīt to par baltu velti, jo par darbu ar iekļaujamajiem nolikumos paredzētās nelielās piemaksas lielākoties parasti skolotāju nesasniedz. Jā , un vēl arī pārējai klasei skaidrot, atprasīt uzdoto .
4.septembris 2017, 22:25 Atbildēt
dina
Nu tad nelaižam vispār tos bērnus skolās,vai kā Hitlers - uz gāzes kamerām.
5.septembris 2017, 7:58 Atbildēt
guna
Mēs varam savus bērnus arī audzināt par monstriem,spaisu un narkotiku apsēstiem. Kāda prognozējas sabiedrība un Latvijas nākotne. Drūmi. Sāku apskaust,tos kas laicīgi aizbraukuši.
5.septembris 2017, 9:35 Atbildēt
Skatīt visus 53 komentārus >

Izglītība & Karjera Vairāk >

Kaut kas traks!