Nākotnes deficīts

F64
  • F64
1 / 1

Manā uztverē vēlmi periodiski piekopt «pieminekļu karus» rada un uztur nākotnes deficīts. Gan atsevišķos cilvēkos, gan sabiedrībā. Ko es ar to domāju? Manā uztverē cilvēku, kam nav šī deficīta, lieliski raksturo Latgales zemnieks Lauris Ļubka: «Pašam ir jāņem un jādara, tad, kad izdarīsi, kāds redzēs tavu pozitīvo piemēru, tev sekos. Un nebūs pat laika domāt par valdību, jo tu būsi aizņemts savos labajos darbos. Ap tiem, kas izdarīs, pārējie salips apkārt.» (A12, 5., 2017.). Ap tiem, kas izdarīs. Nevis ap bijušo režīmu pieminekļiem, kurus kā mūsu (!) sabiedrības daļas simbolu vai fetišu lielā mērā uztur tieši mūsu pašu nākotnes deficīts.

Jo - mums jau daudzus gadus ir laiks un iespēja kļūt stipriem. Neviens cits vairs nav vainojams pie tā, ka mēs negribam kļūt stipri, bet izvēlamies būt vāji un uzvedamies kā kalpi, kuri paši savā mājā kaut kā nejauši un necerēti tikuši saimnieka krēslā. Valsts politiku, tās attīstības politiku mums nomāc politiskas pozas, kuras, protams, izriet arī no vēsturiski neizslimotiem mazvērtības kompleksiem.

Manā uztverē mūsu, pamatnācijas galvenā problēma Latvijā patlaban nav vairs krievi, migranti, pat okupācijas seku recidīvi politikā vai pārvaldē, bet gan tas, ka nu jau ilgos gados neesam saņēmušies kā pienākas atbildēt par savu valsti, tās nākotni. Proti - neesam radījuši demokrātiskas valsts pamatu - spēcīgu, vienotu pilsonisko sabiedrību. Taču - demokrātija ir jāpraktizē katram. Katram un ik dienas. Bet mēs pieļaujam, ka to praktizē vien vara.

Kāds tam sakars ar «pieminekļu kariem»? Tieši tāds pats kā vēlme nosegt savu nespēju radīt pozitīvu piemēru, aizklāt pašiem savas problēmas, nevēlēšanos tās aizvākt ar saukli «krievi nāk!». Tieši tāds pats kā vēlme sava ar paveikto gūta pašlepnuma vietā likt sava veida mazohistisku prieciņu par to, ka mūsu esības kvalitātei ir lielisks attaisnojums - okupācija! Bet - ar to nepietiks veco režīmu nojaukšanai apziņā (!).

Tāpēc es piekrītu Ērika Stendzenieka sacītajam par tā sauktā Uzvaras pieminekļa nojaukšanu: «Nožēlojama ideja. Ja cilvēkam ir pašlepnums, nekāds pagātnes piemineklis nespēj viņu aizvainot. Savukārt, ja nav ko darīt un tu gramsti pēdējās izkaisītās nacionālās pašapziņas drupačas, un pats sevi necieni, tad gan krampjaini jāturas pie nožēlojamām ego paliekām. Man netraucē nekādi vēstures pieminekļi. Protams, ja kāds vēlas šeit pilsoņu karu, uz priekšu.» Man šķiet, ka pilsoņu karš šī pieminekļa nojaukšanas dēļ neizcelsies. Bet, teiksim, akcija «piemineklis pret pieminekli» gan varētu kļūt iespējama. Un - šī nojaukšana uz ilgu un, nepastāvot kvalitatīvai valsts attīstībai, uz vēl ilgāku laiku attālinās kvalitatīvas, vienotas pilsoniskās sabiedrības tapšanu Latvijā. Diemžēl pieļauju, ka esošo varas partiju vairākumam tas varētu būt izdevīgi. Jo - ne jau kvalitatīva valsts, bet sašķelta sabiedrība līdz šim bijusi viņu varas dabūšanas pamatresurss.

Tāpēc ir vērts domāt arī par to, ko saka fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs: «Maskava pirmā ir ieinteresēta, lai Latvijas krievi būtu neapmierināti. Tā ir liela politika. Ar cilvēkiem efektīvi manipulē. Skandāls ap pieminekli ir instruments, lai milzīgu cilvēku skaitu padarītu mazāk lojālu vienai valstij un vairāk lojālu citai valstij. Esmu pārliecināts, ka aiz iniciatīvas nojaukt pieminekli stāv pati Krievija. Tieši viņiem tas būtu maksimāli izdevīgi.» Plašākā nozīmē vērts domāt arī par to, kāpēc «pieminekļu kari» kļūst arvien populārāki tieši eiropeiskajā kultūrvidē. No visa, kas šajā sakarā lasīts, man kaut cik pieņemams liekas vien Polijas pērn pavasarī pieņemtais dekomunizācijas likums, kurš paredz totalitāro režīmu propagandas aizliegumu dažādās tās izpausmēs. Tostarp - ap 500 «komunismu slavējošu» pieminekļu nojaukšanu. Skatījos nojaukšanai paredzēto objektu fotogrāfijas. Ļoti daudziem no tiem manā uztverē tiešām ir tikai propagandas, ne-mākslas vērtība. Bet - es nesaprotu un nepieņemu to «pieminekļu karu» (vai būtu runa par komunisma, fašisma, rasisma, koloniālisma, Tuvo Austrumu impēriju… objektiem, par Džefersonu, Fosteru, ģenerāli Lī, Vašingtonu, kņazu Vladimiru, Kolumbu, Roudsu utt.), kurš tagad izvēršas tā sauktajā civilizētajā pasaulē. Acīmredzot to pārņem nākotnes deficīts.

Savā ziņā prieks, savā ziņā žēl, ka jauns cilvēks izprot šīs lietas būtību labāk nekā mēs - večuki: «Sevis šaustīšana par senču vērtībām ir bezjēdzīga, it īpaši ņemot vērā, ka mūsdienās pietiek citu vērtību - vienlīdzība, tolerance, cilvēktiesības utt. -, lai nebūtu nepieciešams labus darbus, piemēram, palīdzību Āfrikai, pamatot ar nepareiziem tikumiem senos laikos. Laikā, kad globalizācijas iespaidā pamazām izzūd dažādas robežas starp sabiedrībām, turpmākam progresam ir nepieciešama savdabīga morāla «grēku atlaišana», pēc kuras vairs netiktu uzskatīts, ka par katru nodarījumu kādam ir tiesības pieprasīt gandarījumu nākamajām septiņām paaudzēm.» (R. Rasums, Satori, 18.02. 2016.).

Komentāri [19]

 
Kamilla Roudsa no malholandas ceļa
rotšildmēsli jāapsit ar mušu pletni, tad arī asv valstele piecelsies no ceļiem...volstrītas lopiem nomitināsana darba un audzināsanas nometnes un raciona - filtrētas fekalijas, - kas nestrāda tam nebūs ēst, te nav operācija "i"...
12.oktobris 2017, 0:51 Atbildēt
samaitātie bērni
varbūt viktorijēns springstīns sajauca ar cecīlliju rozezu, so angļu kverpli, suni , smerdeli un zagli, zulusi slepkavu, kuru apstrādaja viena radzivilu radiniece, filipa eria rante:)))
12.oktobris 2017, 0:52 Atbildēt
Valdis Freimantāls
Labos latviešu darbus komunisti un čekisti iznīcina nakts tumsā!

Lūdzu izlasīt manu rakstu internetā: tautastribunals.eu/?p=33716 un arī: www.laikmetazimes.lv..-ta-atskanas-sodien/ , tas dos ieskatu Latvijas tiesībsargājošo institūciju pretlatviskajā un prettiesiskajā darbībā – komunistu un KGBistu pretlatviskajā patvaļā.


Lūdzu izlasīt manu rakstu internetā: tautastribunals.eu/?p=33716 un arī: www.laikmetazimes.lv..-ta-atskanas-sodien/ , tas dos ieskatu Latvijas tiesībsargājošo institūciju pretlatviskajā un prettiesiskajā darbībā – komunistu un KGBistu pretlatviskajā patvaļā
11.oktobris 2017, 21:55 Atbildēt
Laimdota
Ko labie uzceļ pa dienu, to sliktie nojauc pa nakti!
11.oktobris 2017, 21:57 Atbildēt
Spīdola
Tas jau ir tas nākotnes deficīts.
11.oktobris 2017, 21:58 Atbildēt
Lačplēša sieva
Nelieši , uzbrucēji ļaunie!
11.oktobris 2017, 22:00 Atbildēt
Valdis Freimantāls
Mums nav iespējas kļūt stipriem, jo kompartijas un KGBistu milzīgā, bagātīgi apmaksātā armija ikdienas apkaro latviešus. Vienmēr apkaro latviešus.
12.oktobris 2017, 10:43 Atbildēt
Imants
Raksts ir ļoti veiksmīgs, trāpīgs, paldies Viktoram. Latviešus. Valdi Fr., apkaro, bet ne mazāk, ja ne vairāk, šie īstie latvieši ceļ putekļus un dūmus un rīda pašu tautu uz aplamībām un PSEIDO-patriotismu, cilā karogus un paskaties, ko šie pseidistiski nacionāļinodara savai tauai ar , teiksim noziedzīgu denacionalizāciju.Viena sieviete zvanīja "krustpunktā"un teica - denacionalizācija ir latviešu HOLOKAUSTS. Pilnīgi pievienojos., jo manā rīcībā ir precīza statistika, kas nav meli vai lieli meli - par mirušiem, dzimušiem, pašnāvniekiem, nosalušiem pie miskastēm izdzītai daļai utt.

Tagad, Freimentāl jautājums: pie tā vainīgi krievi? Pie tā vainīgi "istie", visīstākie latviši -TB/LNNK/NA un pirms tam dibinātās , ar čekistisku nokrāsu veidotas biedrības un apvienības, kuras kliedza - visus īpašumu atgriezt mantiniekiem utt.! Vai to varēja izdarīt bez asinīm, bez citu cilvēki pazemošanu, bez iedzīšanas izmisumā. Vēl jautājums - kādēl Lietuva un Igaunija šo procesu izdarīja cilvēcīgi un viņiem jau sen nav šādas problēmas, kā likumprojekts "Dzīvojamo telpu īres likums", tur nav zem daudzdzīvokļu mājām svešas zemes, jo mājas nevar uzbūvēt bez zemes, kas atbilst Civillikuma stāšanās spēkā likuma 3.pants, ka jaīevēro iepriekš iegūtās tiesības un likumi, kas nav pretrunā (mājas visos laikos piesaista zemei).
Ļoti precīziraksta Viktors Avotiņš, ka Krievija ieinteresēta, lai Latvijā augtu "pieminekļu karš", Krievija vēlējās un ar savienm bijušajiem ziņotājiem kustībās un partijās musina uz naida kurināšanu, kaut pieminēšu, ka pensionāri nav nopelnījuši par okupācijas laika stāžu saņemt pensiju.
Kur palika viņu saražoitie objekti 50 gados? Privatizēja un līdzekļus bija plānots novirzīt pensiju 3. līmenim. Kur palika ši nauda? Pensionārus aplaupīja. Jau 27 gadus šie nacionāļi - TB/LNNK/NA pie varas un ir viestiešāk atbildīgi par latviešu tautas izmiršanu un kladzina savus karogus. Viņiem palīdz krievu partijas ne mazāk - visas šis SaSkaņas (SS),pareizāk - Ne- SasSkaņas. Tā varētu turpināt.
12.oktobris 2017, 22:29 Atbildēt
Valdis Freimantāls
Paldies Imantam par skaidru, loģisku un būtisku komentāru!

Čekistus un komunistus nešķiro pēc tautības.
14.oktobris 2017, 10:09 Atbildēt
Antiņš
Mums ir izveidota sistēma, ka mēs nevaram paši ko darīt. Jo lai ko darītu, vajag būt par ko nopirkt darba rīkus. Varētu jau ņemt kredītu, bet nav garantijas, ka darītājs atmaksāsies, jeb nenāks no Amerikas atkal krīze un mūsu neesošais burbulis atkal neplīsīs.
Paši mēs neko nedrīkstam, mūs vada ES direktīva-regula, kompānijā ar SVF. Pa vidu jaucas visādi Sorosīdi( vienotie), KF ideju virzītāji (na-nanieši), bijušie kompartijas, komjaunatnes vadītāji( ZS).
11.oktobris 2017, 19:52 Atbildēt
Īsti meli
Antiņ, patiesi tu Antiņš un melis. Labāk izlasi kādu grāmatu, būs labāka pašsajūta un domāšama. Tev tukša galva.
12.oktobris 2017, 22:33 Atbildēt
Skatīt visus 19 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!