Īsas pārdomas par Katalāniju

Scanpix
  • Scanpix
1 / 1

Katrs baltietis saprot katalāņu centienus. Emocionāli šai augsti attīstītajai nācijai ar savu valodu, kultūru, intelektuālajiem un ekonomiskajiem sasniegumiem ir morālas tiesības uz valstiskumu.

Taču, salīdzinot ar mūsu situāciju, Katalānija atrodas pavisam citā juridiskā situācijā. Spānijas konstitūcijā ir runa tikai par vienotu un nedalāmu valsti. Lai cik paradoksāli tas neskanētu, PSRS konstitūcijā bija skaidri un gaiši ierakstīts, ka katrai savienotajai republikai ir tiesības izstāties no savienības. To mēs arī darījām un pildījām PSRS Konstitūcijā paredzētās tiesības. Vēl stiprāku mūsu pozīciju darīja PSRS Tautas deputātu 2. kongresa lēmums 1989. gada 23. decembrī atzīt Vācijas - PSRS (Molotova - Ribentropa) līguma slepenos protokolus par nelikumīgiem, kas apstiprināja Baltijas valstu okupāciju un pēc tam - arī aneksiju. Pēc četriem mēnešiem, 1990. gada maijā jau radās pārejas perioda Neatkarības Deklarācija.

Mūsu valdības vadītāju sirdis ir latviešu sirdis, bet prātus savalda valstsvīru disciplīna. Tur, kur valsts, tur duālisms.

Bet vienalga - es esmu par Katalāniju. Tāpat ir saprotams Latvijas valdības strupceļš - tad Latvijas Saeimai vajadzētu vērsties pret Eiropas Savienības Komisijas viedokli. Tas izskatītos kā iejaukšanās savu sabiedroto iekšējā dzīvē. Par to mūs sodītu. Un ne tikai Spānija vien.

Bet cik noteikti mēs nosodām Spānijas kā bijušās impērijas juridiskās pēcteces varas iestāžu un policistu patvaļu pret citas tautas tiesībām, kurās nav nekādas vardarbības pazīmju. Izskatās pēc vēršanās pret demokrātisku Eiropu.

Komentāri [17]

 
vai tad sarkanajiem nav laiks aizveerties?
jeb NA joprojaam turpina komunisma ideju "slaveshanu" .tadiem garigajiem kroljiem,kas straadajushi maskavaa par "vestnieku"/lasi /spiegu/ laiks tureet savu muti ciet.Latvieshu kangars.
8.oktobris 2017, 16:38 Atbildēt
21x21
Vai Petera laiks nav sen pagājis?Diezgan daudz nešpetnības sastrādājis!Ir tāda grāmata-Laiks dzīvot-laiks mirt!var izlasīt pārdomām!!!
6.oktobris 2017, 11:28 Atbildēt
Christian Vācijā
Eiropā jau. precedents ir. No serbijas atdalīja Kosovu, kur bija serbu valsts pirmsakumi un atrodas daudzi serbu kultūras pieminekļi.Nodibināja nenosakāmas nācijas valsti.
5.oktobris 2017, 1:58 Atbildēt
Al Bānis
Tik albāņi tur jau dzīvoja pirms serbu rašanās. Dienvidslāvijas sadalīšana ir pēckara Eiropas 2. dižākais sasniegums. Nr. 1 - Baltijas valstu neatkarības atjaunošana.
5.oktobris 2017, 3:44 Atbildēt
Nikolajs
Nu nedalīja neviens Dienvidslāviju! Pati izjuka. No otras puses diezgan dīvaini, ka pareizticīgajiem serbiem viena valsts, katoļticīgajiem otra, musulmaņiem vēl kaut kāds veidojums.
5.oktobris 2017, 16:59 Atbildēt
Skatīt visus 17 komentārus >

Pasaulē Vairāk >

Kaut kas traks!