Piektdiena, 29.marts

redeem Agija, Aldonis

arrow_right_alt Politika \ Pasaulē

Francijas prezidents uzskata, ka Krievija uzbrūk ES suverenitātei

© AP / Scanpix

Bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšana Lielbritānijā bija "uzbrukums Eiropas suverenitātei, piektdien paziņojis Francijas prezidents Emanuels Makrons, Briselē noslēdzoties Eiropas Savienības (ES) samitam, kurā bloka dalībvalstu līderi pauda atbalstu Londonas atzinumam, ka notikušajā vainojama Maskava.

Kā ziņots, samitā panākta vienošanās par ES vēstnieka atsaukšanu no Maskavas konsultācijām, un vairākas dalībvalstis paziņojušas, ka apsver iespējamo Krievijas diplomātu izraidīšanu.

Latvija jau paziņojusi, ka vismaz viens Krievijas vēstniecības darbinieks tiks izraidīts.

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks norādījis, ka par turpmākiem ES soļiem tiks paziņots, iespējams, pirmdien.

Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele uzsvērusi, ka, reaģējot uz šo uzbrukumu, "nepieciešama" turpmāka koordinēta rīcība.

"Mēs šo uzbrukumu uzskatām par nopietnu mūsu drošības pārbaudījumu un par uzbrukumu Eiropas suverenitātei," kopīgā preses konferencē ar Merkeli paziņoja Makrons. "Tas pieprasa koordinētu, apņēmīgu reakciju no Eiropas Savienības un to dalībvalstu puses."

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pārējo dalībvalstu līderus par Solsberi uzbrukuma izmeklēšanu informēja ceturtdien vakariņu laikā.

Viņai izdevās pārliecināt arī sākotnēji skeptiski noskaņotos Grieķijas un Itālijas premjerus pievienoties Lielbritānijas izdarītajiem secinājumiem par Maskavas atbildību.

Merkele norādīja, ka Mejas sniegtā informācija atstājusi maz šaubu par to, ka Solsberi incidentā vainojama Maskava.

"Mēs uzskatām, ka analīzes jau ļoti labi pamatotas, un to neviens neapšaubīja," piebilda Vācijas kanclere.

Viņa arī uzsvēra, ka vismaz Vācija un Francija ir vienisprātis par turpmāku soļu nepieciešamību papildus ES vēstnieka atsaukšanai no Maskavas.

Tikmēr Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers norādījis, ka vēstnieka atsaukšana ir "ārkārtējs pasākums", kādu ES vēl nekad iepriekš nav īstenojusi.

Tomēr domstarpības par to, cik tālu iet, saglabājušās, un, piemēram, Austrija paziņojusi, ka negrasās izraidīt kādu krievu diplomātu.

Arī Tusks apstiprinājis, ka pagaidām nav zināms, cik dalībvalstis sekos Lielbritānijas piemēram un krievu diplomātus izraidīs.

"Vairāk nekā viena, taču nedomāju, ka tās būs visas," izteicās Eiropadomes prezidents.