Rīgas 1. slimnīca: Šarlotes poliklīnika un citi jaunumi
©F64

Rīgas 1. slimnīca tik tikko nosvinējusi savu 210 gadu jubileju. Savulaik tas bija pirmais speciāli būvētais slimnīcas komplekss pilsētā. Šobrīd vēsturiskos korpusus renovē, lai tie atbilstu modernas ārstniecības iestādes prasībām.

 Taču pirmā – tas nozīmē ne tikai vecākā, bet arī labākā, izcilākā – par to pārliecināti slimnīcas darbinieki.

«Tāda šī slimnīca ir bijusi daudzu gadu garumā,» stāsta Rīgas 1. slimnīcas poliklīniku direktore Ilze Reinholde. «Piemēram, tās ārsti bija pirmie, kuri Latvijā un Krievijas impērijā 1847. gada janvārī sāka lietot ētera narkozi. Pasaulē pirmā elektrohidrauliskā litotripsija 1959. gadā tika veikta tieši šeit. Kopš 2009. gada slimnīca vairs nedarbojas kā neatliekamās palīdzības sniedzēja, bet gan kā ambulatora medicīnas iestāde ar lielāko dienas stacionāru Rīgā un Latvijā, kur strādā augsti kvalificēti, pieredzējuši speciālisti.»

Pagājušā gada rudenī 1. slimnīcai tika pievienoti Veselības nams 5 un Ādas un seksuāli transmisīvo slimību klīniskais centrs, līdz ar to paplašinoties pakalpojumu klāstam. Tagad izmeklējumi un speciālistu konsultācijas tiek sniegtas arī pašiem mazākajiem pacientiem, un nupat renovētās telpās durvis vērusi jaunā Šarlotes poliklīnika, kur darbojas rehabilitācijas nodaļa gan bērniem, gan pieaugušajiem, pieņem ģimenes ārsti un dažādi speciālisti, turp pārcēlusies arī zobārstniecība no Stabu ielas 9. Slimnīca turpina attīstīties. Pēdējo divu gadu laikā ēku renovācijā un jaunā diagnostikas aparatūras iegādē ieguldīti vairāki miljoni latu gan no Rīgas pašvaldības, gan no pašas slimnīcas līdzekļiem.

Sniedzam ieskatu jaunās Šarlotes poliklīnikas darbā.

PAZĪSTAMA UN RENOVĒTA. Šeit es piedzimu – var sacīt daudzi rīdzinieki, kuri nu jau paši kļuvuši par vecākiem, jo savulaik Rīgas 1. slimnīcas 23. korpusā atradās dzemdību nodaļas. Tagad uz šo ēku – Šarlotes poliklīniku viņi var vest pie mediķiem savus bērnus un nākt arī paši. Vēsturiskajam slimnīcas korpusam atjaunota ķieģeļu fasāde, logi un jumta segums, izveidota piebūve ar reģistratūru un uzgaidāmo zonu; piebūvi un ēku savieno stiklota galerija.

PACIENTU ĒRTĪBĀM. Veidojot jauno poliklīniku, liela uzmanība tika pievērsta tam, lai it visur būtu laba vides pieejamība, ērta uzgaidīšanas zona, divi pasažieru lifti, katrā stāvā un piebūvē ir tualete cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī bērnu pārtīšanas galdiņi; ierīkota atsevišķa telpa mazuļa pārtīšanai un barošanai.

ATKLĀŠANĀ. Šarlotes poliklīnikas vadītāja Sarmīte Dzene (no kreisās) un Rīgas 1. slimnīcas poliklīniku direktore Ilze Reinholde ir gandarītas par to, ka mediķu kolektīvs var pacientus uzņemt atjaunotās gaišās un plašās telpās un sniegt kvalitatīvus pakalpojumus par ļoti demokrātiskām cenām.

NODARBĪBAS BASEINĀ. Attēlā redzams lielākais no abiem Šarlotes poliklīnikas baseiniem, kurā uz nodarbībām aicināti bērni no divu gadu vecuma kopā ar vecākiem, lielāki bērni – bez vecāku piedalīšanās, kā arī topošās māmiņas. Ir arī otrs, mazāks baseins, kurā notiek zīdaiņu peldināšana. Pie baseinu telpām ierīkotas arī garderobes un dušas.

DAUDZVEIDĪGI PAKALPOJUMI. Vajadzīgs zināms laiks, lai iepazītos ar pakalpojumu klāstu, ko var saņemt Šarlotes poliklīnikā. Šeit tagad strādā mediķi, kuri agrāk bija sastopami Grēcinieku ielā 34, Brīvības ielā 100 un Stabu ielā 9. Pieņem ģimenes ārsti, zobārsti, ausu, kakla un deguna slimību speciālists, acu ārsts, ķirurgs, ginekologs, fizioterapeits, ir iespējams saņemt ūdensdziedniecības procedūras.

APARATŪRA palīdz gan diagnostikas, gan ārstēšanas procesā, un bez tās mūsdienu medicīna nav iedomājama. Pēdējo divu gadu laikā kopumā 1. slimnīcā iegādāti trīs jauni sonoskopijas aparāti ar augstu izšķirtspēju un iespēju veikt 3/4 D formāta attēlu un divi jauni ehokardiogrāfi, kas šobrīd ir modernākie Rīgā. Ņemot vērā pieprasījumu, tiek veikta elektromiogrāfija. Pavisam drīz sāks strādāt arī jaunais 64 slāņu datortomogrāfs, ar kuru var veikt arī asinsvadu, tajā skaitā sirds asinsvadu, izmeklējumus bez pacienta īpašas iepriekšējas sagatavošanas, turklāt salīdzinājumā ar senāk iegādātiem datortomogrāfiem pacients saņem ievērojami mazāku starojuma devu.

ŪDENSDZIEDNIECĪBA. Šarlotes poliklīnikā pieejama zemūdens masāža, Šarko duša, cirkulārā duša un citi ūdens procedūru veidi. Piemēram, Šarko dušā cilvēks tiek masēts ar spēcīgu ūdens strūklu. Tas labvēlīgi ietekmē vielmaiņu, palīdz zaudēt svaru, uzmundrina un atbrīvo no stresa.

ZOBĀRSTNIECĪBA. Šarlotes poliklīnikā ierīkoti kabineti ar 23 zobārstu vietām, desmit iekārtas ir pilnīgi jaunas. Starp atsevišķiem zobārstu kabinetiem pēc amerikāņu parauga ir ierīkoti rentgena aparāti, kas iebūvēti sienās un lietojami abos blakusesošajos kabinetos. Nākotnē tiek arī plānots ārstēt bērniem zobus vispārējā narkozē.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar Rīgas 1. slimnīcu

 
Komentāri Skatīt