Ļoti vienkārši – par aknām
©Sanofi

Cilvēki, kuru darbs nav saistīts ar medicīnu, nevar izcelties ar labām zināšanām par aknām. Ne visi zina, kur aknas atrodas un cik aknu mums ir, nemaz nerunājot par to, ko aknas organismā dara. No vienas puses – nezināt nav kauns, jo ir gluži saprotami, ka milzīgā informācijas gūzma jau paguvusi aizskalot projām faktus, kas savulaik varbūt mācīti skolā vai kaut kur lasīti, bet kurus turēt prātā nav bijis lielas vajadzības. No otras puses – zināt tomēr derētu, jo zināšanas rada izpratni, kas motivē rūpēties par aknu veselību un darīt to pareizi. Tādēļ žurnāla lappusēs sniedzam īsas atbildes uz jautājumiem par aknām un to darbību.

Kas ir aknas

Aknas ir lielākais gremošanas dziedzeris un lielākais iekšējais orgāns cilvēka ķermenī. Pieauguša cilvēka aknu aptuvenā masa ir 1200 – 1500 g. Lai gan vārds „aknas” tiek lietots daudzskaitlī, tas ir viens orgāns, nevis divi vai pat vairāki, kā cilvēki reizēm domā. Aknas atrodas vēdera dobuma augšējā daļā, labajā paribē, pakrūtē, un nedaudz iesniedzas kreisajā paribē. Aknu priekšējo malu var sataustīt aiz labā ribu loka. Aknu apakšējā virsmā atrodas žultspūslis. Tas var uzkrāt 50 – 60 ml žults. Caur žultsvadu žults izplūst divpadsmitpirkstu zarnā. Diennaktī aknas saražo 500 – 700 ml žults.

Kādas ir aknu funkcijas

Aknas tiek dēvētas par organisma laboratoriju, jo tajās notiek svarīgi bioķīmiski procesi. Aknas filtrē visu, ko mēs apēdam, uzglabā enerģijas rezerves, kas nepieciešamas muskuļiem, regulē cukura daudzumu asinīs, kontrolē holesterīna un atsevišķu hormonu un fermentu daudzumu, piedalās vielmaiņā, pārstrādā asinīs iekļuvušās ķīmiskās vielas, sadalot tās savienojumos, kurus organisms var uzņemt, un caur nierēm izvada liekās vielas; aknu fermenti piedalās tauku pārstrādē. Aknas ražo žulti, neitralizē un ar žulti izvada dažādus vielmaiņas galaproduktus, toksīnus un medikamentus; regulē cirkulējošo asiņu daudzumu, palīdz nodrošināt asins recēšanu. Aknās tiek ražotas olbaltumvielas, vitamīni, daudz un dažādas bioloģiski aktīvas vielas.

Kāpēc aknas dēvē par filtru

Aknas veic organisma attīrīšanas, atindēšanas funkciju – 99% no visa, ko mēs apēdam, izdzeram un ieelpojam, iet caur aknām. Aknās tas viss tiek pārstrādāts, atindēts un izveidojas gala produkti, kas tiek izvadīti laukā. Šis filtrs ir unikāls, jo piesārņošanas gadījumā to ir iespējams attīrīt, pilnīgi vai daļēji atjaunot tā funkciju. Aprēķināts, ka diennaktī aknas attīra 2000 litru asiņu. Daba aknām piešķīrusi ļoti lielas rezerves, tāpēc arī situācijā, kad aknas ir pakļautas stiprai kaitīgo faktoru ietekmei, tās turpina darboties un cilvēks ilgu laiku nesūdzas par sliktu pašsajūtu.

Kas notiek veselās aknās

Asins straume no zarnām piegādā aknām barības vielas – taukus, olbaltumvielas, glikozi un minerālvielas. Šīs vielas aknās tiek pārstrādātas tā, lai būtu izmantojamas citām organisma šūnām. Aknas ražo žulti, kam ir svarīga loma gremošanas procesos, tā palīdz dažādām vielām uzsūkties no gremošanas trakta. Aknas producē arī holesterīnu un vielas, kas atbildīgas par imunitāti, kā arī vielas, kuras piedalās asinsrecēšanā. Kā jau minēts, aknas veic arī atindēšanas funkciju. Aknām ir liela nozīme gan ogļhidrātu, gan olbaltumvielu, gan tauku vielmaiņā. Vienkāršos cukurus aknas pārvērš glikogēnā. Tās spēj sintezēt glikogēnu arī no aminoskābēm un taukskābēm. Aknās veidojas glikogēna krājumi, kurus tās vajadzības gadījumā pārvērš vienkāršajā cukurā – glikozē un iepludina asinīs, nodrošinot organismam nepieciešamo enerģiju.

Promo raksts tapis sadarbībā ar Sanofi