Mērķis: lauzt stereotipus par vēnu ārstēšanu
©nra.lv

Nu jau piekto gadu Dr. Mauriņa Vēnu klīnika rīko akciju Vēnu pavasaris, lai rosinātu cilvēkus rūpēties par savu vēnu veselību un informētu par mūsdienīgām vēnu ārstēšanas iespējām, piedāvājot arī ievērojamas atlaides diagnostikai un ārstēšanai. Ik gadu akcija tiek iecerēta nedaudz atšķirīgi, vairāk pievēršoties noteiktiem vēnu ārstēšanas aspektiem. Šogad Vēnu pavasaris pāraugs arī Vēnu vasarā.

„Atlaides un akcijas nav pašmērķis, bet drīzāk papildu stimuls, lai cilvēki saņemtos pārbaudīt vēnu veselību, uzzinātu, kādas ir problēmas un kā tās var ārstēt,” saka klīnikas vadītājs, medicīnas zinātņu doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš. „Mūsu pieredze liecina, ka tieši pavasarī cilvēki ir vairāk noskaņoti šādam solim. Daudzi ir ļoti pateicīgi par informāciju, ko akcijas laikā plaši sniedzam medijos. Tas mūs rosināja turpināt šo tradīciju arī šogad, kaut gan ceru, ka pienāks laiks, kad sabiedrība būs pietiekami labi informēta par vēnu veselību un vairs nebūs jārīko tik vērienīgas akcijas.”

Kādiem jautājumiem šogad vēlaties pievērst pacientu uzmanību?

Vispirms gribam aicināt cilvēkus veikt diagnostiku, lai pārbaudītu vēnu veselību, kā arī popularizēt skleroterapijas iespējas. Runājot par vēnu operācijām, pēdējos 10 gados, intensīvi strādājot, mums ir izdevies kardināli mainīt vairākas paradigmas. Gribam, lai cilvēki saprot trīs svarīgas lietas. Pirmā: vēnas var ārstēt ambulatori. Otrā: vēnu ārstēšana ir nesāpīga, pēc tās nepaliek rētas un jau tajā pašā dienā cilvēks var atjaunot ierasto dzīves ritmu. Trešā: vairumā gadījumu, ārstējot vēnas ar jaunākajām lāzertehnoloģijām, kādas pieejamas mūsu klīnikā, pēcoperācijas periodā nav jāvalkā kompresijas zeķes.

Vai arī cenu atlaides akcijā būs piesakņotas šīm prioritātēm?

Pirmos trīs mēnešus būs atlaides diagnostikai un skleroterapijai: martā 30%, aprīlī – 25% un maijā – 20%. Tā kā pēc skleroterapijas ir jānēsā kompresijas zeķes, lai samazinātu pigmentāciju un sāpes sklerotizēto vēnu rajonā, arī šīs zeķes varēs iegādāties ar 25% atlaidi. Savukārt vēnu operācijām būs atlaides vasaras mēnešos – mēs vēlamies pacientiem uzskatāmi parādīt, ka vēnas vasarā var operēt tikpat labi kā vēsākajos gadalaikos, jo lāzeroperācija neradīs ierobežojumus un neizjauks vasaras plānus. Izņemot ielaistākos gadījumus vai situācijas, kad ir anatomiski ļoti izteikti vēnu atzarojumi, būs iespēja saņemt šo operāciju jūnijā ar 30%, jūlijā – ar 25% un augustā – ar 20% atlaidi. Tādas atlaides vēnu operācijām vēl nav bijušas. Jūnijā šādas operācijas izmaksas vienai kājai varētu būt ap 490 eiro.

Tātad jāsāk ar diagnostiku?

 Protams, jo vienmēr vispirms jātiek skaidrībā par vēnu stāvokli. Vēlos uzsvērt, ka vizīte ietver sevī ne tikai ultraskaņas izmeklējumu, bet arī ārsta konsultāciju. Mūsu klīnikā strādā ārsti, kuriem ir ļoti liela pieredze gan venozo, gan arteriālo, gan limfātisko slimību diagnostikā un ārstēšanā, tādēļ viņi uzreiz, jau izmeklējuma gaitā, analizē, kurš būs optimālais ārstēšanas veids šim konkrētajam pacientam, kādas ārstēšanas metodes varētu kombinēt, lai sasniegtu tieši viņam labāko iespējamo rezultātu. Katrs cilvēks var rēķināties ar individuālu pieeju, ņemot vērā viņa slimību, vecumu, dzimumu, vēlmes un iespējas. Veidojam individuālu kombināciju no lāzerterapijas, ķirurģijas, skleroterapijas, kompresijas terapijas, intermitējošās kompresijas terapijas, vārdu sakot, no visa tā metožu spektra, ko ikviens ārsts mūsu klīnikā pārvalda. Manā skatījumā lielākā pievienotā vērtība precīzajai diagnostikai ir ārstu zināšanas par to, kā veidot tālāko ārstēšanas programmu katram konkrētam pacientam.

Kādos gadījumos izmanto skleroterapiju?

Tā ir procedūra, kuras laikā vēnā ievada medikamentu, kas rada vēnas iekšējā slāņa bojājumu, liekot tai spazmēties un saplakt, pēc tam ar kompresijas zeķu palīdzību vēnas sieniņas tiek saspiestas kopā, saaug un ar laiku izzūd. Gadu gaitā skleroterapijas iespējas ir būtiski augušas. Mūsu klīnikā strādā ārsti ar ievērojamu pieredzi tieši skleroterapijā, pērn esam veikuši 2500 skleroterapijas procedūru, aptuveni pusi no tām – sonogrāfijas kontrolē. Skleroterapija ir viena no tām metodēm, kurai nav alternatīvas, īpaši tādām vēnām, kas ir izveidojušās kā recidīvs pēc iepriekš veiktas ķirurģiskas ārstēšanas. Pacienti domā, ka atkal būs jāoperē, bet sonogrāfijas kontrolē vēnas var ļoti precīzi sklerotizēt bez operācijas, panākot labāku rezultātu nekā atkārtotā operācijā. Otra situācija, kad lieto skleroterapiju, ir ādas vēnu varikoze. Šī metode var efektīvi uzlabot funkcionālo stāvokli un ādas vielmaiņu.

Un nu – par vēnu operācijām. Gan internetā, gan no mutes mutē par tām joprojām cirkulē diezgan šausminoši nostāti...

Cilvēki ilgi atceras, kā tikuši ārstēti kādreiz. Daudziem joprojām liekas, ka vēnas var ārstēt tikai slimnīcā, operācijā ar lieliem griezieniem, bet pēc tam jāguļ vairākas dienas un vēl ilgu laiku jācieš sāpes, turklāt vēnas tik un tā atjaunosies. Es regulāri redzu pacientus, kuri ārstēti ar šādām metodēm, ne tikai senākos laikos, bet arī nesen: izoperētas veselas vēnas, iestājušās komplikācijas, kas skar limfātisko sistēmu – roze vai izteikta kājas tūska, pat nervu bojājums; nemaz nerunājot par ļoti sliktu kosmētisko rezultātu. Žēl šo pacientu, jo sevišķi tāpēc, ka zinu – viņus varēja ārstēt pavisam citādi – ambulatori, nesāpīgi, neatstājot rētas uz kājām. Ārstējot vēnas ar jaunākajām lāzertehnoloģijām, kas pieejamas tikai mūsu klīnikā, 60 – 70% no pacientiem pēcoperācijas periodā turklāt var iztikt bez kompresijas zeķēm. Sākumā veicām šim ārstēšanas aspektam veltītu klīnisko pētījumu, kas ļāva mums mainīt ārstēšanas filozofiju un nu jau pusotru gadu šo metodi lietojam standartizēti. Vispirms ārstējam tikai slimās stumbra vēnas, neaizskarot sānu atzarojumus. Pēc tam pacients nogaida trīs mēnešus, mēs novērojam, cik izteikts ir atzarojumu samazinājums un tikai tad, ja nepieciešams, ārstējam arī tos, bet jāteic, ka tam ir vairāk kosmētisks raksturs, nevis medicīniskas indikācijas. Tas ļauj samazināt operācijas laiku – vidēji operācija vienai kājai ilgst apmēram 15 minūtes, pacients pavada klīnikā ne vairāk par stundu, jau tajā pašā dienā var atjaunot savas aktivitātes, bet nākamajā dienā jau nodarboties ar sportu. Tātad cilvēki droši var mainīt arī iesīkstējušo uzskatu, ka vēnas jāārstē vēsā laikā, jo pēc tam kāja būs jāsaitē vai jāvalkā kompresijas zeķes. Tas, ka nav jāvalkā kompresijas zeķes, ir liels atvieglojums gan veciem ļaudīm, kuriem sagādā grūtības šo zeķu uzvilkšana, gan jauniem cilvēkiem, kuriem ir īpašas prasības pret savu izskatu. Mūsu pieeju tagad atzīst arī tie ārsti, kuri sākumā to vērtēja nedaudz skeptiski.

Vai ārzemju kolēģi interesējas par jūsu pieredzi?

Jā, visu laiku notiek intensīva zināšanu apmaiņa, varam teikt, ka mūsu klīnika šobrīd atbilst visaugstākajiem standartiem, kādi ir vēnu slimību diagnostikā un ārstēšanā, to apliecina arī skaitļi – pērn mēs veicām 2500 vēnu lāzeroperāciju. Nav nevienas vēnu klīnikas Baltijā, kur būtu šāds apjoms. Klīnikas darba kvalitāti raksturo arī tas, ka no mums pamācīties brauc pieredzējuši ārzemju kolēģi. Tikko biju kongresā Vācijā, Bonnā un dodos arī uz daudziem citiem mediķu forumiem, lai stāstītu par šo jauno mūsu izstrādāto tehnoloģiju, kas ļauj ārstēt vēnas bez kompresijas zeķēm. Ārsti ir ieinteresēti šo pieredzi pārņemt, jo tas būtiski atvieglo un izmaina ārstēšanu. Pašlaik pat konservatīvie Vācijas apdrošinātāji ir nolēmuši iekļaut vēnu lāzeroperācijas apmaksājamo sarakstā un klīnikas pārorientējas uz to, ka pieprasījums pēc šīm operācijām tagad būs lielāks. Tehnoloģijas attīstās ārkārtīgi strauji un ceru, ka arī Latvijā ārsti apgūs šīs tehnikas, kas nu jau iekarojušas paliekošu vietu visā pasaulē.

Promo raksts tapis sadarbībā ar Dr. Mauriņa Vēnu klīniku