Aknu bojājumi
©Sanofi

Mūsu žurnāla pagājušajā numurā īsi un vienkārši stāstījām par to, kas ir aknas, kādi ir to uzdevumi organismā un kādi procesi notiek veselās aknās. Šoreiz būs runa par aknu bojājumiem un cēloņiem, kuri tos izraisa. Vispirms jāuzsver, ka daba aknām ir piešķīrusi ievērojamas rezerves, kas tām ļauj pildīt savas funkcijas arī nelabvēlīgās situācijās, turklāt aknas nesāp, jo tajās nav nervu galu receptoru, tāpēc cilvēks aknu problēmas ilgu laiku var nepamanīt, bet tikmēr jau rodas aknu audu bojājumi, kas sākumā ir atgriezeniski, bet vēlāk kļūst neatgriezeniski. Tāpēc, lai pārliecinātos, ka ar aknām viss ir kārtībā, ikvienam cilvēkam reizi gadā vajadzētu palūgt savam ģimenes ārstam, lai nosūta uz asinsanalīzēm aknu fermentu noteikšanai un, ja šie rādītāji ir paaugstināti, jānoskaidro, kāpēc tā.

Biežākie aknu bojājumu cēloņi

Visbiežāk aknu bojājumus rada alkohols, dažādi vīrsuhepatīta – vīrusu izraisīta aknu iekaisuma veidi, medikamenti, vielmaiņas traucējumi, iedzimtas aknu slimības, autoimūnas aknu slimības, taukainā hepatoze u.c. Aknām par labu nenāk arī taukiem un ogļhidrātiem pārbagāts uzturs, kūpinājumi, sāļi un asi ēdieni, smēķēšana, dažādas mākslīgas pārtikas piedevas, toksīni, kurus uzņemam, nepareizi lietojot sadzīves ķīmijas līdzekļus.

Taukainās aknas

Kad aknās kaut kādu iemesli dēļ veidojas vai tiek nogādāts vairāk tauku, nekā vienlaikus iespējams sašķelt, liekie tauki tajās nogulsnējas. Aknas kļūst lielākas un smagākas, un tās sauc par taukainām aknām jeb aknu steatozi. Steatoze var būt viegla, vidēja vai smaga. Ja tauku nogulsnēšanās cēloņus savlaicīgi atklāj un novērš, tad aknas parasti spēj atjaunoties, jo tām piemīt ievērojamas reģenerācijas spējas. Taču, ja problēmu laikus nepamana, var veidoties akūts aknu iekaisums – steatohepatīts, kam seko aknu fibroze – aknās veidojas rētaudi, kam seko ciroze –aknu šūnu vietā stājas saistaudi un pārmaiņas kļūst neatgriezeniskas. Cirozei var būt smagas komplikācijas – iekšēja asiņošana, tūska, pat aknu vēzis.

Aknu iekaisumi

Iekaisīgas aknu izmaiņas var rasties dažādu cēloņu dēļ, bet īpašu vietu to vidū ieņem vīrusi, kuri, nokļūstot organismā, vairojas aknu audos un izraisa aknu audu iekaisumu – hepatītu. A vīrushepatīts cilvēkiem ir pazīstams vissenāk, tas izplatās ar inficētu ūdeni vai pārtikas produktiem un tālāk – no cilvēka uz cilvēku. Tas var saglabāties pat vairākas nedēļas notekūdeņos, arī uz sadzīves priekšmetiem un virsmām, bet, ja tiek mazgātas rokas pirms ēšanas un pēc tualetes lietošanas un ievēroti citi elementārie higiēnas principi, tad inficēšanās risks samazinās. B un C hepatīta vīrusi izplatās ar inficētā cilvēka asiņu starpniecību. Pietiek ar viena vīrusa nokļūšanu organismā, lai tas varētu savairoties un izraisīt akūtu smagu B hepatītu. Infekcija tiek pārnesta, piemēram, izmantojot vienu adatu un šļirci, kā nereti notiek narkotisko vielu lietotāju vidū, vai arī, ja tikušas veiktas medicīniskas manipulācijas ar instrumentiem, kas nav pilnīgi izgājuši universālo dezinfekcijas – sterilizācijas ciklu. Līdz 80. gadu vidum pie riska grupām piederēja pacienti, kuri bieži saņēma injekcijas un dažādas invazīvas medicīniskas manipulācijas, tie, kuriem tika veiktas lielas operācijas ar asins pārliešanu vai hemodialīzes procedūras. Inficēties varēja arī pie zobārsta. Pēdējos gados medicīnā tādi gadījumi ir ļoti reti, jo daudzviet izmanto vienreizējās lietošanas instrumentus, ir efektīvi dezinfekcijas līdzekļi, efektīvas sterilizācijas iekārtas un stingra uzraudzība. Inficēties var arī seksuāli transmisīvā ceļā, ja netiek lietoti prezervatīvi, jo vīruss, kas ir asinīs, var nokļūt arī citos bioloģiskos šķidrumos, tai skaitā spermā un maksts šķidrumā. Vēl viens inficēšanās ceļš ir manipulācijas, kas bojā ādas veselumu – manikīrs, pedikīrs, pīrsings, tetovējumi, ja tās veiktas ar nesteriliem instrumentiem. Efektīvākā B vīrushepatīta profilakse ir vakcinācija. Savukārt C vīrushepatītu ir svarīgi laikus atklāt un uzsākt ārstēšanu. Ir arī citas, retākas vīrushepatītu formas.

Promo raksts tapis sadarbībā ar Sanofi