Aknas un medikamenti

Vai jūs izlasāt zāļu lietošanas instrukciju? Atbildot uz šo jautājumu godīgi, daudzi atzīsies, ka izlasa tikai to, cik bieži un kādās devās zāles lietojamas. Daži instrukciju ignorē un lieto zāles, kā pagadās. Otru galējību pārstāv cilvēki, kuri sevišķi rūpīgi studē sadaļu par blakusparādībām, izlasa, ka zāles var kaitēt aknām un rezultātā atsakās lietot ārsta nozīmētos medikamentus, kaut gan tie viņiem patiešām ir vajadzīgi. Šoreiz – īsi par to, kas jāzina, lai ārstējoties ar zālēm, nenodarītu pāri savām aknām.

Zāles jālieto pareizi

Aknās tiek pārstrādāti ap 90% no medikamentiem, un to anotācijās nereti minēts, ka medikaments var izraisīt aknu bojājumu. Tomēr nevajadzētu domāt, visiem attiecīgo zāļu lietotājiem noteikti radīsies aknu problēmas. Patiesībā tas notiek tikai dažiem cilvēkiem no daudziem tūkstošiem. Nozīmējot zāles, ārsta pienākums ir rūpīgi izsvērt iespējamo guvumu un zaudējumu, viņš uzņemas atbildību par savu lēmumu. Ārsts arī nosūta pacientu uz izmeklējumiem aknu veselības kontrolei un var ieteikt preparātus aknu aizsardzībai. Daudz vairāk riskē cilvēki, kuri lieto zāles paši pēc saviem ieskatiem un nereti kombinē kopā vairākus medikamentus, nemaz nezinot, kāda ir to mijiedarbība. Pēdējā laikā ar interneta starpniecību kļuvuši viegli pieejami arī apšaubāmas izcelsmes uztura bagātinātāji, kas mūsu valstī pat nav reģistrēti. Lai nenodarītu sev kaitējumu, no tādiem jāizvairās.

Medikamenti, kas visbiežāk bojā aknas

No tām medikamentu grupām, kuras gandrīz katrs savā reizē ir lietojis, visbiežāk aknu bojājumus izraisa antibiotikas un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, nimesulīds, ibuprofēns, diklofenaks vai paracetamols – bezrecepšu medikaments, ko plaši lieto saaukstēšanās slimību gadījumā. Reizēm aknu problēmas var radīt arī perorālie kontraceptīvie līdzekļi – pretapaugļošanās tabletes. Ja sievietei ir aknu slimība, viņai ārsts šos preparātus nenozīmē. Arī tos pacientus, kuri ilgstoši lieto statīnus – līdzekļus, kas pazemina holesterīna līmeni asinīs, ārsti periodiski nosūta uz aknu rādītāju pārbaudi. Ir arī virkne citu preparātu, kas var radīt aknu bojājumus. Tos lieto, piemēram, tuberkulozes, sēnīšu slimību, psihisko slimību ārstēšanai u.c. Pret jebkura medikamenta lietošanu jāizturas nopietni, neatkarīgi no tā, vai runa ir par recepšu vai bezrecepšu zālēm. Kad ārsts nozīmē kādas jaunas zāles, noteikti jāizstāsta viņam par visiem preparātiem, kurus pacients lieto, ieskaitot arī uztura bagātinātājus.

Kad izpaužas aknu bojājumi

Klīniskās aknu bojājumu pazīmes var parādīties 5 – 90 dienu laikā pēc zāļu lietošanas. Medikamentu radīts aknu bojājums var būt gan akūts, gan hronisks. Iespējama arī medikamentu izraisīta aknu mazspēja, kad aknas strauji pārstāj strādāt. Mirstības risks no tās ir ļoti liels, cilvēkam nepieciešama aknu transplantācija.

Kā izpaužas aknu bojājumi

Akūti medikamentu izraisīti aknu bojājumi visbiežāk izpaužas ar ēstgribas trūkumu, vājumu, sliktu dūšu, var būt arī vemšana, sāpes vēdera augšējā daļā un dzelte. Ja aknu bojājumi nav akūti, pacients sūdzas par vispārēju vājumu, sliktu dūšu, ēstgribas trūkumu, var būt sāpes labajā paribē, diskomforts vēderā, parādās dzelte, intensīva ādas nieze. Pazīme, kuru lielākā daļa cilvēku pazīst un saista ar aknu problēmām, ir dzelte – ja tā parādās, cilvēki saprot, ka jādodas pie ārsta. Taču ir pietiekami daudz gadījumu, kad šīs specifiskās pazīmes nav, un cilvēks domā, ka viņš vienkārši ir pārstrādājies, ka iestājies pavasara nogurums vai organismam trūkst kādu uzturvielu. Viņš mēģina atrisināt situāciju, lietojot vitamīnus, izmēģina dažādu firmu piedāvātas multivitamīnu formulas un tikai tad, kad neviena nelīdz, dodas pie ārsta. Daudz pareizāk būtu jebkura neizskaidrojama saguruma gadījumā meklēt ārsta padomu, jo aiz tā var slēpties dažādas nopietnas veselības problēmas, tai skaitā aknu bojājumi, kas prasa diagnostiku un ārstēšanu. Nedrīkst vilcināties līdz brīdim, kad aknās notiek neatgriezeniskas pārmaiņas – aknu audi tiek aizstāti ar saistaudiem un vairs nefunkcionē.

Promo raksts tapis sadarbībā ar Sanofi

Reklāmraksti Vairāk >

Kaut kas traks!