Izvēlies gudri savam mauriņam piemērotāko pļaujmašīnu!

VIEG­LĀ­KAM DAR­BAM. Mau­ri­ņa pļauj­ma­šī­na – paš­gā­jējs Cub Ca­det. Ri­te­ņi ap­rī­ko­ti ar gul­tņiem vieg­lā­kam dar­bam. Mo­de­ļa CC 53 SPB HW ce­na ak­ci­jas lai­kā mai­jā un jū­ni­jā 449 € /Publicitātes foto
  • VIEG­LĀ­KAM DAR­BAM. Mau­ri­ņa pļauj­ma­šī­na – paš­gā­jējs Cub Ca­det. Ri­te­ņi ap­rī­ko­ti ar gul­tņiem vieg­lā­kam dar­bam. Mo­de­ļa CC 53 SPB HW ce­na ak­ci­jas lai­kā mai­jā un jū­ni­jā 449 € /Publicitātes foto
  • STUM­JA­MĀ PĻAUJ­MA­ŠĪ­NA ar ben­zī­na dzi­nē­ju, bez gro­za, ar mul­čē­ša­nas (sa­smal­ci­nā­ša­nas) fun­kci­ju un ri­te­ņiem ar gul­tņiem Cub Ca­det – CC 46 MB. Ce­na ak­ci­jas lai­kā mai­jā un jū­ni­jā 270 € /Publicitātes foto
  • ELEK­TRIS­KĀ PĻAUJ­MA­ŠĪ­NA MTD SMART 32, ce­na 79 € /Publicitātes foto
  • AR GRO­ZU. Pļauj­ma­šī­na ar ben­zī­na dzi­nē­ju un sa­vāk­ša­nas gro­zu MTD OP­TI­MA 46 PB. Ce­na 295 € /Publicitātes foto
1 / 4

Vēloties saglabāt mauriņa segu skatam un pēdām tīkamu visas siltās sezonas garumā, pienācis laiks domāt par zāles pļaušanas tehnikas iegādi. Ražotāju piedāvātais sortiments ir teju bezgalīgs, tāpēc jāapbruņojas ar pamatzināšanām par izvēles iespējām un jātiek skaidrībā ar savām vēlmēm un vajadzībām.

Pļaujmašīnu iedalījums ir daudzveidīgs: elektriskās, akumulatora, ar degvielu darbināmās, kā arī – stumjamās vai pašgājējas. Ja pļaujamā teritorija ir lielāka, lieti noder arī mauriņa traktors. Salīdzinot plašo piedāvājumu, jāteic, ka elektriskās un akumulatora pļaujmašīnas ir ērtāk lietojamas un izdevumi par to apkopi ir minimāli – tām nav nepieciešamas eļļas vai filtru maiņas, tāpēc pietiks vien ar asmens uzasināšanu un tīrīšanu pēc katras lietošanas reizes.

Elektriskās pļaujmašīnas

Elektrisko pļaujmašīnu dzinēja jauda ir maza, tāpēc tās vairāk ir piemērotas nelielai platībai ar ne pārāk garu zāli. Ar elektriskajām pļaujmašīnām ērti strādāt vietās, kur ir maz koku un krūmu – ja dārzā ir daudz šķēršļu, būs grūti strādāt un var pat sapīties kabelī. Strādājot ar elektrisko pļaujmašīnu lielā platībā, būs nepieciešams garš pagarinātājs, turklāt jāuzmanās, lai vadam nejauši neuzbrauktu virsū.

Raksturojot elektrisko pļaujmašīnu plusus un mīnusus, kā viena no priekšrocībām jāmin to svars – tās ir divreiz vieglākas par tāda paša lieluma modeļiem, kas darbināmi ar benzīnu. Pircēju iecienītas elektriskās pļaujmašīnas ir arī tāpēc, ka tās nerada lielu troksni un ir viegli iedarbināmas. Iekšdedzes dzinēju pļaujmašīnu iedarbināšana dažiem var būt nopietns uzdevums, bet ar elektrisko pļaujmašīnu var tikt galā visi – tikai jānospiež poga, un var sākt darbu. Tāpat, izvēloties elektrisko vai akumulatora pļaujmašīnu, nebūs jādomā par benzīnu, turklāt tās glabāšanai nepieciešams atvēlēt mazāku vietu. 

Modē akumulatori

Strādājot ar akumulatora pļaujmašīnu, jāņem vērā, ka akumulatora darbības laiks ir ierobežots. Pilnai akumulatora uzlādei parasti nepieciešams vairāk laika nekā tā izlādei. Lai ietaupītu laiku un bez raizēm turpinātu darbu, var iegādāties vēl vienu akumulatoru – kamēr viens tiek izmantots, otru var lādēt. Iegādājoties akumulatora pļaujmašīnu, ieteicams uzreiz noskaidrot, vai var iegādāties arī papildu akumulatoru. Lai gan sākumā var šķist, ka tie ir lieki izdevumi, var gadīties, ka būs palikuši nenopļauti nieka 20 m2 tikai tāpēc, ka akumulators izlādējies. Akumulatora darbarīku attīstība vēl ir tikai sākumstadijā, taču ir izredzes, ka nākotnē ierīču, kas darbināmas ar akumulatoru, kļūs arvien vairāk. Arvien biežāk ražotāji gādā, lai viens akumulators derētu arī citām tā paša ražotāja ierīcēm: piemēram, lai pļaujmašīnas akumulatoru varētu ielikt trimmerī un otrādi.

Elektrisko vai akumulatora pļaujmašīnu iesaka izvēlēties, ja pļaujamā platība ir līdz 600 m2. Tā ir pietiekami maza teritorija, kas ir pa spēkam vairumam akumulatora pļaujmašīnu. Akumulatora pļaujmašīnu lielākās priekšrocības – neliels troksnis, viegla iedarbināšana, mazs svars, kā arī nav nepieciešams pagarinātājs. Līdz ar to tādas pļaujmašīnas ir piemērotas gados vecākiem cilvēkiem vai, piemēram, transportējot uz un no vasarnīcas.

Mauriņa traktors

Ja apzaļumotās teritorijas ir mērāmas daudzos kvadrātmetros, ražotāji iesaka izvēlēties ar degvielu darbināmas pašgājējpļaujmašīnas vai mauriņa traktorus – to jauda būs lielāka un pašam saimniekam darba veikšanā būs jāiegulda mazāk enerģijas. Mauriņa traktorus var izvēlēties pēc pļaušanas platuma un pļaujamās teritorijas lieluma: piemēram, Cub Cadet mauriņa traktoru pļaušanas mehānisma izmērs ir no 76 līdz 137 centimetriem. Piemēram, ja tiek izmantota zāles savākšanas funkcija, ar 76 cm pļaušanas platumu, iztukšojot grozu septiņas astoņas reizes, stundas laikā var nopļaut 1400 m2. Savukārt, ja mauriņa traktors ir bez groza un tam ir tikai mulčēšanas vai izmešanas funkcija, ar 76 cm griešanas platumu stundas laikā var nopļaut 2000 m2. Jāņem vērā, ka runa ir par mauriņa, nevis garas zāles pļaušanu.

Ja pļaujamā platība ir neliela un nevienmērīga (piemēram, teritorija ar krūmiem un puķu dobēm, kas jāapbrauc), var izvēlēties mauriņa traktoru ar mazāku platumu, taču ar savākšanas funkciju. Savukārt lielākā teritorijā var izvēlēties traktoru ar izmešanas funkciju. 

Ko darīt ar nopļauto zāli?

Izvēloties pļaujmašīnu, vērts saprast, ko ar nopļauto zāli plānots darīt. Dārza tehnikas veikalos pieejamajām ierīcēm raksturīgas trīs funkcijas – mulčēšana jeb smalcināšana, savākšana un izmešana uz sāniem. Kā tās atšķiras? Mulčēšana nozīmē, ka nopļautā zāle netiek izmesta no pļaujmašīnas, bet gan sasmalcināta sīkos gabalos. Pļaujmašīnām ar mulčēšanas funkciju asmens ir veidots tā, lai radītu gaisa plūsmu, kā rezultātā zāle riņķo ierīces iekšpusē, līdz tiek sasmalcināta sīkos gabaliņos un nokrīt uz mauriņa. Gaisa plūsma piespiež nopļauto un sasmalcināto zāli pie zemes virsmas, līdz ar to nopļautais zāliens kļūst skaists un tīrs. Ja tiek pļauta ne pārāk gara zāle, nopļautie zāles stiebri parasti nav redzami. Tie kļūst par mēslojumu augošajai zālei. Funkcijas galvenā priekšrocība ir tā, ka nopļautā zāle netiek izsvaidīta uz nopļautā zāliena, bet gan iespiesta tajā. Vislabākais mulčēšanas rezultāts ir, pļaujot sausu un ne pārāk garu zāli, jo slapja un pārāk augsta zāle aizsprosto pļaujmašīnu un rada lielu slodzi dzinējam.

Pļaujmašīnas ar savākšanas grozu īpaši iecienījuši saimnieki, kuriem pie mājas esošā zāliena platība ir neliela. Savākšanas groza galvenā priekšrocība ir acīmredzama – zāliens paliek tīrs, jo lielākā daļa nopļautās zāles tiek savākta grozā. Kā mīnusu var minēt papildu darbu, kas jāveic, iztukšojot grozu, turklāt dārzā jāatrod vieta, kur likt nopļauto zāli. Savākšanas grozs visdrīzāk nav piemērotākais risinājums lielai platībai, taču tas var būt noderīgs, kad zāle izaugusi pārāk gara un gribas, lai pēc pļaušanas zāliens ir tīrs. Tāpat tas noderēs rudenī – ar šādu pļaujmašīnu var viegli sasmalcināt un savākt nokritušās lapas. Vienkārša funkcija ir izmešana uz sāniem – pļaujmašīna ar pareizi projektētu izmešanu uz sāniem izsvaida nogrieztos zāles stiebrus, lai tie gandrīz nemaz nebūtu redzami. Viens no pircēju iecienītākajiem variantiem ir pļaujmašīna ar izmešanu uz sāniem, kam ir arī mulčēšanas funkcija. Laba pļaujmašīnas nav lēta, un tā tiek iegādāta daudziem gadiem. Tāpēc svarīgi saprast, kura no plašā klāsta būs konkrētajām vajadzībām vispiemērotākā. Noteikti ir vērts jautāt padomu arī dārza tehnikas veikala speciālistam!

Pieredzējušu tehnikas tirgotāju kontaktinformāciju un praktiskus ieteikumus tehnikas iegādei meklējiet www.darzatehnikaseksperti.lv

Reklāmraksti Vairāk >

Kaut kas traks!