Jumta noteksistēmu izvēle un montāža

Publicitātes foto
  • Publicitātes foto
1 / 1

Klājot vai mainot jumtu, būtiski izraudzīties ne vien kvalitatīvu un pievilcīgu segumu, bet arī papildaprīkojumu un aksesuārus, kas nepieciešami, lai pasargātu ēku no klimatisko apstākļu nelabvēlīgās ietekmes, kā arī nodrošinātu ilgu jumta kalpošanas mūžu.

Pavasarī, apsekojot jumtu, īpaša uzmanība jāpievērš savienojuma mezgliem, jāpārbauda satekņu vietas, skursteņa pieslēgumi, kā arī pieslēgumi pie sienām, jumta logu iestrādes un kores elementi. Vietās, kur lietoti hermētiķi, jāpārbauda to stāvoklis un noteikti jāraugās, vai visi noteksistēmu elementi ir kārtībā, un, ja nepieciešams, jāveic arī tekņu tīrīšana. Pie reizes jāpārbauda arī skursteņa tehniskais stāvoklis – jauna skursteņa cepure noteikti pagarinātu tā mūžu. Vecākiem jumta segumiem būtu jāpārbauda arī skrūvju vai naglu vietas. Ja, montējot jumtu, ir taupīts uz skrūvju kvalitātes rēķina, speciālisti iesaka pārbaudīt, vai to blīvējums nav saplaisājis. Atrodoties uz jumta, nedrīkst aizmirst par drošību, tāpēc, lai atvieglotu sev darbu, būtu vērts padomāt par jumta kāpņu un jumta tiltiņu ierīkošanu.

Noteksistēmas pret daudzām problēmām

Visos gada mēnešos namu īpašniekiem raizes sagādā nokrišņi. Lai uz jumta nonākušais lietusūdens neradītu seguma bojājumus un līdz ar to nebojātu ēkas fasādi, svarīgs uzdevums ir novadīt ūdeni no jumta virsmas. Katram jumtam nepieciešama lietusūdens novadsistēma, jo no jumta patvaļīgi līstošais ūdens, atsitoties pret zemi, bojā ne tikai pamatus, bet arī ēkas sienas. Neorganizētā ūdens novadīšana izraisa fasādes elementu bojāšanos, cokola postījumu un pamatu priekšlaicīgu nolietojumu. Šī kļūme jālabo, izmantojot teknes un notekcaurules.

Ūdens novadsistēmu montāžā jāievēro ļoti būtisks nosacījums – teknes ārējai malai jāatrodas apmēram divus centimetrus zemāk par jumta malu, lai pa jumta plakni ziemā slīdošais sniegs to nesalauztu, bet lietus tiktu tajā savākts. Šis nosacījums noteikti jāievēro jebkura materiāla noteksistēmu montāžā. Tikpat nozīmīgas ir sniega aiztures barjeru izvēle un pareiza montāža. Vajadzētu arī uzstādīt ērtu jumta lūku, kas ir vienā tonī ar jumta segumu. To klāsts ir ļoti daudzveidīgs, katrai mājai var atrast piemērotāko risinājumu.

Izvairīties no priekšlaicīgas bojāšanās

Modernās ūdens noteksistēmas ir pilnībā komplektētas ar visiem nepieciešamajiem elementiem, tajā skaitā ar nostiprinājuma materiāliem. Populārākas ir ūdens novadsistēmas, kuru materiāls ir abpusēji pārklāts – ar PUR pārklājumu, kas pasargās materiālu no priekšlaicīgas bojāšanās, ko rada mitrums un citi nelabvēlīgi vides apstākļi. Tērauda ūdens noteksistēmām ir vairākas priekšrocības, tostarp elementu izturība pret sniega un ledus iedarbību, kā arī pret koroziju un apkārtējās vides nelabvēlīgo iedarbību, ko nodrošina polimēru pārklājums. Svarīgi, ka to ir viegli montēt, precīzi savienojot visus elementus. Tekņu krāsu vajadzētu pielāgot jumta, logu, palodžu un fasādes krāsai. Ja pēc kāda laika nepieciešams atjaunot krāsojumu, to var darīt, izmantojot metālam un āra darbiem paredzētās krāsas.

Ekspluatācijas gaitā nevajadzētu aizmirst par tekņu kopšanu. Īpaši aktuāli tas ir rudenī, kad nokritušās lapas nosprosto tekni – tās ar speciāli šim nolūkam paredzētiem instrumentiem jāiztīra.

Stiprinājuma veidi

Nevajadzētu kļūdīties ražotāju piedāvātajā izmēru un materiālu klāstā. Ja ēkai ir metāla jumts, tad jārēķinās, ka ūdens straume, kas nonāk uz jumta, uzreiz arī notek lejā – to veicina tas, ka uz metāla jumta plūsma ir lielāka nekā uz citu veidu jumtiem. Īpaša uzmanība jāvelta arī ūdens noteksistēmu drošumam – ūdens notekrenes joslas nostiprinājumam, kas izslēdz tās noraušanu ar sniegu vai ledu ziemas periodā. Stiprinājumu veidi ir dažādi, un izvēle ir katra paša ziņā. Speciālisti rekomendē – visus nepieciešamos materiālus iegādāties vienā tirdzniecības vietā, jo iespējamas būtiskas atšķirības dažādu ražotāju produkcijā, kuras vizuāli nav pamanāmas.

Visus tekņu montāžas darbus var veikt gan pats mājas saimnieks, gan arī speciālists. Protams, labāku kvalitāti nodrošinās speciālists, bet, ja tomēr montē patstāvīgi, iegādājoties teknes, noteikti jāiepazīstas ar montāžas instrukciju.

Neiztikt bez detaļām

Gatavojoties jauna jumta izbūvei vai jau esošā atjaunošanai, bez noteksistēmām un teknēm rūpīgs saimnieks padomās arī par piltuvēm, korēm, vējmalām, sateknēm, ventilācijas un antenas izvadiem, jumta lūkām, tiltiem, kāpnēm, sniega barjerām un kvalitatīvu visu šo elementu montāžu.

Svarīgi ir ievērot minēto detaļu ieteicamos izmērus, jo, piemēram, zem šauras kores ziemā vējš sapūtīs sniegu, šaura satekne nenodrošinās pilnīgu drošību pret ūdens tecēšanu, bet īsa karnīze neaizsargās vējkasti no ūdens ietekmes. Tāpat uzmanība jāpievērš detaļu nostiprināšanai, lai stipra vēja ietekmē tās paliktu savā vietā un veiksmīgi pildītu savu funkciju, pasargājot jumta segumu. Ir vērts parūpēties arī par skursteņa ilgmūžību, tam uzstādot jaunu cepurīti, vai arī atjaunot veco skursteni, aprīkojot to ar tērauda apdari.

IZVAIRĪTIES NO BOJĀJUMIEM. Lai uz jumta nonākušais lietusūdens neradītu seguma bojājumus un nebojātu ēkas fasādi, svarīgs uzdevums ir novadīt ūdeni no jumta virsmas – šim nolūkam paredzēts jumtu aprīkot ar kvalitatīvām noteksistēmām

VIEGLI MONTĒT. Tērauda ūdens noteksistēmām ir vairākas priekšrocības, tostarp elementu izturība pret sniega un ledus iedarbību, kā arī pret koroziju un apkārtējās vides nelabvēlīgo iedarbību, ko nodrošina polimēru pārklājums. Svarīgi, ka to ir viegli montēt, precīzi savienojot visus elementus

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA Toode

Reklāmraksti Vairāk >

Kaut kas traks!