Kā izvēlēties planšetdatoru un lieki nepārmaksāt?

Publicitātes foto
  • Publicitātes foto
1 / 1

Nu jau labs laiciņš pagājis, kopš esam iepazinušies ar nelielu un parocīgu ierīci - planšetdatoru. Jau no paša sākuma, kad šīs ierīces sāka kļūt pieejamas lietotājiem, katrs piektais steidza iegādāties jauno ierīci. Daudz ko vēl nezinājām par planšetdatora iespējām un pilnu izmantojamību, tomēr viens bija skaidrs - tas pats dators, tikai mazākā formātā! Tālu no patiesības jau tas nav - pievienojot tastatūru un vēl kādu papildus aprīkojumu, sanāk neliels portatīvais dators - vien vieglāks, mobilāks un ērtāks. Ja sākumā cerējām ar planšeti aizstāt portatīvos datorus, kā savulaik ar portatīvajiem datoriem diezgan veiksmīgi aizstājām (vai vismaz paralēli aizvietojām) stacionāros datorus, tad tagad planšete ir kļuvusi ne par aizstājēju, bet lielisku papildinājumu izmantojamajam tehnoloģiju klāstam.

Viens no pirmajiem, mums pazīstamajiem, planšetdatoriem - protams - Apple iPad. Pionieris savā jomā. No tiem laikiem tehnoloģiju attīstības temps bijis ļoti straujš un nu jau varam izvēlēties no ārkārtīgi plaša planšetdatoru modeļu klāsta - teju divi simti dažādu modeļu, ko piedāvā pasaulē vadošie tehnoloģiju ražotāji. Tad kuru īsti izvēlēties, ja līdz planšetdatora iegādei esam nonākuši tikai tagad - kad piedāvājums un iespējas ir daudz plašākas? Moderno Android platformas ierīci vai jau zināmo pionieri no Apple? Varbūt tomēr Microsoft Windows platformas planšeti, kas piepulcējās pārējiem kā pati jaunākā?

Vispirms der sev pajautāt - kādam mērķim īsti plānojam iegādāties planšeti? Protams, jauna tehnoloģija ir aizraujoša un ceram ar to izdarīt ļoti daudz, tomēr vieglāk veikt pirkumu tad, ja izvirzām vismaz vienu pamata mērķi. Darbs? Izklaide? Mācības? Spēles? Pieaugušajam? Pusaudzim? Ja ikdienā plānojat ierīci nēsāt līdzi, labāk izvēlēties kaut ko kompaktākos izmēros. Bet, ja galvenais mērķis ir maksimāli izmantot multivides saturu - filmas, spēles, dažādas izklaides aplikācijas - tad, jo lielāks ekrāns, jo labāk - šeit kritēriji līdzīgi kā izvēloties portatīvo datoru. Ja skaidru vēlmju nav un gribam izmantot visu, ko planšete spēj piedāvāt, paliek ierīces 8 un 9 collu izmērā - tā teikt, zelta vidusceļš. Planšetdators lielākoties būs tieši satura patēriņa, nevis satura radīšanas ierīce, un lai gan varam izmantot planšetdatoru, lai rakstītu e-pastus, pat dažādus dokumentus un izmantotu dažādas programmas, tomēr visvairāk planšete noderēs multividei un satura patērēšanai.

Planšetei, kā jebkurai citai līdzīgai ierīcei, ļoti būtiski ir tehniskie parametri. Pat tad, ja planšeti neizmantosim diplomdarba rakstīšanai vai arhitektūras tipa programmām, jaudīga planšete būs daudz vērtīgāka. Sākot ar ekrāna izšķirtspēju, ekrāna izšķirtspēja, jo augstāka tā būs, jo detalizētāks, smalkāks un patīkamāks būs attēls, lai arī kādam nolūkam planšetdatoru plānojat izmantot. Procesors paredzēts ātrākai un operatīvākai planšetdatora darbībai. Labai ierīcei tiek rekomendēts vismaz divkodolu procesors, taču patīkamākai ātrdarbībai vislabāk būtu izvēlēties procesoru ar četriem kodoliem. Kā jebkurai ierīcei, operatīvās atmiņas (RAM) apjoms arī planšetei nosaka to, cik daudz aplikāciju un procesu varēs darbināt vienlaicīgi. Minimums - 1 GB, tomēr stabilākai sistēmas darbībai noderēs 2 GB operatīvā atmiņa.

Iebūvētajā atmiņā glabājas gan operētājsistēma un tai nepieciešamie faili, gan arī pārējās aplikācijas un saturs, kuras izvēlēties lietot savā planšetdatorā. Drošāk izvēlēties vismaz 16 GB iebūvēto atmiņu. Vērtīga funkcija planšetdatorā ir arī atmiņas karšu lasītājs - mobilajās ierīcēs visbiežāk sastopams microSD standarta atmiņas karšu lasītājs, kas ļauj samērā viegli paplašināt ierīcē pieejamo datu glabātuvi.

Svarīga ir jau iepriekš minētā operētājsistēma - iOS, Android vai Windows - kuru izvēlēties? Operētājsistēma Android ir vispopulārākā platforma piedāvāto ierīču klāstā, un to izstrādājusi kompānija Google. Android piedāvā milzīgu visdažādāko aplikāciju un pakalpojumu klāstu, kurā praktiski ikvienai vajadzībai būs iespēja sameklēt kādu bezmaksas risinājumu - aplikāciju.

Savukārt uz Apple iOS platformas funkcionējošie planšetdatori vienmēr tikuši uzskatīti par etalonu šo ierīču kategorijā. Tiesa, šīs ierīces gan ir krietni dārgākas, jo nedaudz maksājam arī par pašu zīmolu, tomēr cena skaidrojama ar Apple produktu kvalitāti. Trešā platforma, kurā pieejami planšetdatori - Microsoft Windows. Te gan mobilo aplikāciju klāsts vēl nav tik plašs kā abām iepriekš minētajām platformām, taču lietojamības ziņā var vilkt paralēles ar tradicionālo datoru.

Ja vēlamies labu, kvalitatīvu un funkcionāli spējīgu planšetdatoru, tomēr nepārmaksāt pārāk lielu cenu, galvenais tomēr jāsaprot to, kādu ierīci paši vēlamies. Ja izvēlēsimies jaudīgu, spējīgu pēdējā modeļa planšetdatoru, jārēķinās arī ar nedaudz lielāku cenu, kā tad, ja izvēlēsimies nedaudz vecāku modeli ar mazāku operatīvo atmiņu, procesoru un citām funkcijām.

Komentāri [9]

 
Miezis
Un kāda jēga šim rakstam? Varbūt tie, kas nekad nav turējušu rokā planšeti var ko tādu lasīt. Tādi vēl ir?
p.s. Loģiski kā ābols ir labākais.
9.novembris 2016, 13:44 Atbildēt
jožiks
tas NAV tas pats dators tikai mazākā formātā autor! online mūvijus skatīties uz tiem ir diezgan problemātiski izmantojot vienkāršu pārlūku. un vēl daudz diseiblotu iespēju..tas wnk ir tas pats telefons tikai lielākā formātā!
29.septembris 2016, 12:12 Atbildēt
bobs
ja reali padomu jus dot nevariet,tikai riet viens uz otru!SMURGULI!
23.septembris 2016, 17:04 Atbildēt
jožiks
un tu - spermulis kas apšauda sievietes! :)
29.septembris 2016, 12:13 Atbildēt
Skatīt visus 9 komentārus >

Reklāmraksti Vairāk >

Kaut kas traks!