Spodrināsim māju! Kurš tīrīšanas līdzeklis labāks?

Pēdējos gados liela uzmanība ir pievērsta vides aizsardzībai visās pasaules valstīs. Liels procents no visa ūdens piesārņojuma rodas sintētiskajos mazgāšanas līdzekļos. Sadzīves ķīmija mūs ieskauj it visur. Neviena mājsaimniecība neiztiek bez sadzīves ķīmijas - veļas pulveriem, trauku mazgājamajiem līdzekļiem, tīrīšanas līdzekļiem u.tml.Pat skatoties televizoru, mēs sastopamies ar informāciju par sadzīves ķīmijas izstrādājumiem. Dažādu uzņēmumu pārstāvji reklamē savus produktus, mēģinot mūs pārliecināt, ka tas ir labākais un uzticamākais, garantējot tā drošību un kvalitāti. Cilvēki ierodas veikalos un, vadoties pēc reklāmas, nopērk šo vai citu mazgāšanas līdzekli. Bieži vien pircēji pievērš uzmanību tikai spilgti krāsainam iepakojumam un pat nav ieinteresēti produkta sastāvā.Taču šo agresīvo tīrīšanas līdzekļu daļiņu paliekas saglabājas uz virsmām, bet, nokļūstot kanalizācijā, galarezultātā nokļūst tuvākajā ūdenskrātuvē. Pēc izmantošanas visas ķīmiskās vielas nonāk vidē un to ietekmē, taču mēs par to nedomājam. Būtībā ikvienam iedzīvotājam vajadzētu pievērst daudz lielāku uzmanību ikdienas patēriņa lietām, izvērtēt, kādu ietekmi tās atstāj uz vidi, un izvēlēties tās preces, kuras uz vidi atstāj vismazāko negatīvo ietekmi.

Pēdējā laikā arvien biežāk saskaramies ar tādiem jēdzieniem kā ekoloģiskie un/vai bioloģiskie sadzīves tīrīšanas līdzekļi. Ko tas nozīmē, un kāda ir atšķirība starp tiem?

Ekoloģiskā sadzīves ķīmija

Ekoloģiskajai sadzīves ķīmijai ir mazāka negatīvā ietekme uz vidi no ražošanas procesa sākuma līdz pat līdzekļa iepakojuma pārstrādei. Salīdzinot ar parastajiem produktiem, tā satur vielas, kas labāk šķīst ūdenī un sadalās, līdz ar to nerada tik lielu apdraudējumu videi. Ekoloģiskajā sadzīves ķīmijā ir ierobežots bīstamo vielu patēriņš, kā arī produkta ražotājam jānodrošina, lai ražošanas procesā videi tiktu nodarīts pēc iespējas mazāks kaitējums. Eko sadzīves ķīmijas mazgāšanas un tīrīšanas īpašības principā ir tikpat labas kā parastajiem tīrīšanas līdzekļiem. Tomēr, neskatoties uz stingri noteiktajām prasībām, arī sadzīves ķīmija ar ekomarķējumu atstāj savu ietekmi uz vidi, tā nav pilnībā nekaitīga.

Taču, salīdzinot ar sintētiskajiem līdzekļiem, negatīvā ietekme nav tik liela, un produkts ir draudzīgāks cilvēkam un videi.

Bioloģiskā sadzīves ķīmija

Par bioloģiskajiem tīrīšanas līdzekļiem sauc produktus, kuru ražošanā izmanto labās baktērijas un fermentus. Šīs draudzīgās baktērijas rada aktīvās vielas, ieskaitot skābes, polimērus un citus uzkopšanas procesa palīgus. Bioloģiskajiem sadzīves tīrīšanas līdzekļiem ir neitrāls pH līmenis, līdz ar to tie nav toksiski un kodīgi, nerada kaitējumu cilvēka veselībai. Tā kā bioloģiskie līdzekļi dabā sadalās ūdenī, ogļskābajā gāzē un minerālsāļos, tie nenodara kaitējumu arī apkārtējai videi. Turklāt, lietojot šos nekaitīgos līdzekļus mājas uzkopšanai, tie pilnībā noskalojas un nepaliek uz traukiem un darba virsmām.

Ja vēlaties piedalīties vides un savas veselības saudzēšanā, jebkurā gadījumā uzkopšanas procesā varat izmantot arī dabīgos tīrīšanas līdzekļus. Interneta vietnēs ir atrodams ne mazums padomu, kā uzkopšanā izmantot galda etiķi, pārtikas sodu, citronu, sāli, degvīnu, kukurūzas cieti, sinepju pulveri u.tml. produktus. Šādā veidā jūs pasaudzēsiet ne tikai apkārtējo vidi, bet arī sava maciņa saturu.

Raksts tapis sadarbībā ar uzkopšanaspakalpojumu sniedzēju LiiR Latvia

Komentāri [0]

 

Reklāmraksti Vairāk >

Kaut kas traks!