Kārtība bērna istabā

Kur pazudis mūsu mazais palīgs, kurš vienmēr bija gatavs paņemt savu mazo lupatiņu vai slotiņu un steigt palīgā tīrīt jūsu kopīgo mītni?

Viņš izauga, un tīrība mājās viņam kļuva mazāk svarīga. Ar dažiem izņēmumiem, protams.

Nu lielā bērna istabā apģērbs un mācību grāmatas mētājas vienā neorganizētā kaudzē, izlietnē krājas trauki ar apkaltušām ēdiena paliekām, gulta regulāri nesaklāta, visas runas par šo tēmu tiek «laistas gar ausīm», bet viņš pats šīs miskastes vidū jūtas komfortabli?

Jūs runājat, stāstāt, pārliecināt, bet... tas neiedarbojas!

Tā tas ir pusaudžu vecumā. Viņiem tīrība un kārtība mājās vairs nav tik svarīga. Nu labi, varbūt pārspīlēju, patīk jau tā tīrība un kārtība (kā mums visiem), bet viņiem ir svarīgs rezultāts, nevis garlaicīgais un apnicīgais process, un ideāli, ja šo rezultātu panāk vecāki.

Mēģiniet atcerēties sevi vecumā apmēram no 12 līdz 16 gadiem. Toreiz svarīgas bija visādas lietas: draugi, pilsētas kanāls, kastaņi, vakara pelde ezerā, saldējums, divriteņi, kino, grāmatas, suns, pavasaris, paralēlklases simpātija... Viss, izņemot kaut kādus putekļus uz kaut kāda plaukta. Laikam šajā vecumā dzīve tā kūsā, ka jāsteidz to baudīt, nevis jātērē laiks tik garlaicīgām nodarbēm kā uzkopšana.

Un zināt, kā tiek uztverta mūsu pierunāšana? Uz mūsu «Kad tu vienreiz sakārtosi savu istabu? Cik var?» viņi pie sevis domā (tiesa gan, skaļi nepasakot): «Nu, beigsi zāģēt, besī, aiztaisi durvis, tā ir mana teritorija, kā gribu, tā daru...»

Visas runas par un ap tīrību/kārtību ir kaitinošākas par oda sīkšanu.

Nevajag lauzt spuraino tīni ar morāli (neko jaunu jau nepateiksiet, viņi no mazotnes ļoti labi zina, ka «tīrs» ir labi, «netīrs» ir slikti.)! Nevajag arī viņa vietā visu novākt un iztīrīt.

Ierosiniet kopīgi padarīt šo darbiņu. Un nevis ar paziņojumu: «Man jau viss jādara, jo tu pats, liels kumeļš, neko nevari», bet pakāpeniski: «Vai tev nav iebildumu, ja es pārstādīšu puķes uz tavas palodzes? Paņemsi lupatiņu, noslaucīsi palodzi? Man te sanāca neliela šmuce. Ko teiksi, ja pie viena sašķirosim tavu apģērbu, skapī atbrīvosies vieta?» Palūdziet uzlikt viņam tīkamu mūziku, runājieties, pajokojiet. Un nemanot jūsu lolojuma istaba kopīgiem spēkiem būs sakopta. Turklāt jūs pavadīsiet laiku kopā, kas arī nav mazsvarīgi.

Rosiniet aicināt ciemos draugus. Ja jūsu durvis būs atvērtas jūsu bērna draugiem, ļoti ticams, ka viņš rūpēsies par tīrību savā istabā, jo vienaudžu viedoklis šajā vecuma posmā ir svarīgāks par citiem. Turklāt jūsu bērns būs mājās, aiztaupīsies arī raizes, kur, ar ko un cik ilgi viņš pavada laiku.

Vienkārši pieņemiet šo viņa posmu. Ticiet, pienāks diena, kad jūsu pusaudzis iztīrīs katru stūrīti jūsu mājās. Tā vienkārši, bez iemesla. Lai jums sagādātu prieku.

 
Komentāri Skatīt