Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

NHL fināls: ''Penguins'' savā laukumā iznīcina ''Predators'' un atgūst vadību sērijā

Pitsburgā aizvadīta Stenlija kausa izcīņas finālsērijas piektā spēle, kur vietējā ''Penguins'' komanda ar graujošo 6:0 apspēlēja Nešvilas ''Predators'' vienību. Pitsburgas rindās ar vārtu guvumiem izcēlās seši dažādi spēlētāji, savukārt pie punktiem tika veseli 12. ''Penguins'' hokejisti nonākuši vienas uzvaras attālumā no sekmīgas NHL titula aizstāvēšanas.

Maču ļoti jaudīgi iesāka mājnieki, ''Penguins'' hokejisti, jau pirmajā minūtē norībinot Pekas Rinnes sargāto vārtu stabiņu un tiekot arī pie vairākuma. Lai to izmantotu, mājniekiem bija nepieciešama vien 41 sekunde - no zilās līnijas tieši pretī vārtiem meta Džastins Šulcs. Metienu centās bloķēt Nešvilas uzbrucējs Ostins Vatsons, tomēr uzbrucējam tas neizdevās, turklāt tika aizsegts skats arī Rinnem, un pēc Šulca metiena ripa nonāca ''Predators'' vārtos - 1:0.

Pēc gūtajiem vārtiem Pitsburga nenolaida uzņemtos apgriezienus, turpinot visai bieži mest pa pretinieku vārtiem. Mājnieku aktivitāte atmaksājās divkārši - perioda septītajā minūtē pretuzbrukumā aizskrējušais Braiens Rasts, metot no nūjas neērtā satvēriena, lika Pekam Rinnem jau otro reizi spēlē meklēt sev ripu aiz muguras - jau 2:0 ''Penguins'' labā. Tomēr rokas nolaist netaisījās arī ''Predators'' hokejisti, kuri pēc otro vārtu zaudējuma tika pie pirmās nopietnās vārtu gūšanas iespējas, kad pēc Džeimsa Nīla metiena no vārtu priekšas mājniekus glāba vārtsargs Mets Marejs. Perioda vidū kļūdījās Pitsburgas spēlētāji, nopelnot noraidījumu par skaitliskā sastāva pārkāpumu.

Vairākumā ''Predators'' tika pie teicamas iespējas. Pēc spēcīga Romāna Josi metiena no labās puses ripu uz kreiso atsita Marejs, tomēr neviens no viesu spēlētājiem nespēja to savākt un ieraidīt tukšā vārtu stūrī, līdz ar to vairākums palika neizmantots. Laukumā bija vērojams ļoti aktīvs forčekings, katru epizodi hokejistiem noslēdzot ar spēka paņēmienu. Perioda beigās ļoti bīstami pa Rinnes vārtiem meta Skots Vilsons, taču ripa lidoja pavisam nedaudz garām vārtiem.

Trešdaļas priekšpēdējā minūtē aiz Mareja vārtiem saķērās Subens un Krosbijs, kuri bijuši labi draugi visas finālsērijas laikā. Abiem karstgalvjiem tika piešķirts divu minūšu noraidījums, spēle pārgāja formātā četri pret četri. Taču pirmajās 20 minūtēs tas vēl nebija viss - pretuzbrukumā aizskrēja Kesels, uzvilka sev pretspēlētāja uzmanību un atstāja ripu pa metienam Stenlija kausa izcīņas rezultatīvākajam spēlētājam Jevgeņijam Malkinam, kurš neatvairāmi trieca ripu tālajā augšējā stūrī - 3:0.

''Predators'' galvenais treneris Pīters Laviolets pēc trešdaļas pārtraukuma savas komandas vārtos sūtīja somu Jūsi Sarosu. Tomēr tūlīt pat tika pārspēts arī viņš - trešdaļas otrajā minūtē pavirši aizsardzībā nospēlēja Nešvila, vārtu priekšā aizmirstot pirmajā uzbrucēju trijniekā vietu atguvušo Konoru Šīriju, kurš panāca jau nepieklājīgo 4:0. Vārtu guvumā rezultatīva piespēle Džeikam Gincelam - līgas pirmgadniekam šis bija 21 punkts Stenlija kausa izcīņā, kas nozīmēja dalītu rekordu pirmgadnieku vidū ar Villi Leino (2010. g.) un Dino Sikareli (1981. g.).

''Penguins'' hokejisti turpināja daudz mest pa vārtiem, neļaujot to darīt pretiniekiem. Trešdaļas vidū Nešvila saņēma kārtējo sitienu zem jostasvietas - teicamu individuālo meistarību nodemonstrēja Fils Kesels, kurš ar plaukstas metienu no zonas vidus lika Sarosam kapitulēt otro reizi - 5:0. Nešvilas hokejisti nespēja tikt pie reālām vārtu gūšanas iespējām, turklāt veica arī gaužām maz metienus pa Meta Mareja vārtiem - otrā perioda pirmajās desmit minūtēs tādi bija vien divi.

Perioda 13. minūtē Nešvilai pēc ilgāka pārtraukuma izdevās izveidot ilgstošu uzbrukumu, kas noslēdzās ar Matiasa Ekholma šķīlienu pa vārtiem. Taču tad komandas biedrus visai nepatīkamā situācijā nostādīja finālsērijas laikā salīdzinoši klusais, taču ''Predators'' rezultatīvākais izslēgšanas spēļu hokejists Filips Forsberjs, atstājot komandu mazākumā par nevajadzīgu Meta Mareja pagrūšanu. Šo mazākumu gan viesi izturēja.

Otrās trešdaļas 17. minūtē laukumā bija vērojama patiesi amizanta situācija. No savas aizsardzības zonas uzbrukumā devās ''Penguins'' aizsargs Rons Heinsijs, aizsargu apturēt metās uzreiz divi ''Predators'' hokejisti, tomēr pieredzējušais Heinsijs nospēlēja ļoti asprātīgi, izvairoties no iespējamās sadursmes. Turklāt saskrējās abi divi nešvilieši, viens otru notriecot zemē. Tikmēr Heinsijs bija ticis jau līdz Sarosa vārtiem, saņēma piespēli no Malkina un ar vieglu nūjas pieskārienu ieraidīja ripu vārtu stūrī, sodot pretiniekus par muļķīgo kļūdu - 6:0.

Noslēdzošo mača trešdaļu aktīvāk uzsāka Nešvila, cenšoties gūt vismaz goda vārtus, taču pārliecinoši ''Penguins'' vārtos darbojās Marejs. Perioda ceturtajā minūtē ''Predators'' otro reizi mačā tika pie skaitliskā vairākuma. Tomēr arī tajā viesiem neizdevās tikt pie bīstamiem momentiem. Uzreiz pēc vairākuma gan pie labas iespējas tika Josi, taču aizsarga metienu atvairīja Marejs. Pēc neizmantota skaitliskā pārsvara mazākumā savukārt nonāca ''Predators'', tomēr vairākumu mājnieki neizmantoja.

Perioda 12. minūtē laukumā izvērtās visai nopietni asumi. Vispirms brīvās cīņas mačā lauzās Malkins un Josi, bet pēc tam kolēģiem sekoja divi zviedri - Viktors Arvidsons un Karls Hagelins, nometot cimdus un savā starpā izrēķinoties. Tiesa, situācija atrisinājās neveiksmīgi priekš Nešvilas, jo ''Predators'' hokejisti tika pie vēl viena mazākuma, turklāt pēc minūtes formātā četri pret pieciem, viesi palika trijatā. Pitsburgas spēlētāji gan nerealizēja arī šo vairākumu.

Nepilnas četras minūtes līdz pamatlaika beigām bīstamu uzbrukumu izveidoja ''Predators'', taču Marejs atvairīja gan Subena, gan Smita metienus. Spēles pēdējā minūtē dūres tika izvicinātas vēlreiz, saķeroties Krisam Kunicam un Janikam Vēberam, kā arī Trevoram Deilijam un Koltonam Sizonsam. Atlikušajā laikā nekas vairs nemainījās, un Pitsburgas ''Penguins'' izcīnīja uzvaru ar 6:0. Sērijā rezultāts kļuvis 3:2 Pitsburgas labā, sērijas sestā spēle notiks naktī uz pirmdienu Nešvilā.

Pitsburgas ''Penguins'' - Nešvilas ''Predators'' 6:0 (3:0;3:0;0:0)

Vārti: 1:31 Šulcs (Krosbijs, Hornkvists, vair.) 1:0, 6:43 Rasts (Kunics, Deilijs) 2:0, 19:49 Malkins (Kesels, Heinsijs) 3:0, 21:19 Šīrijs (Krosbijs, Gincels) 4:0, 28:02 Kesels (Māta, Krosbijs) 5:0, 36:40 Heinsijs (Malkins, Kesels) 6:0
Soda minūtes: 42:56
Metieni: 24:24
Vārtsargi: Mets Marejs - Peka Rinne (no 20:00 Jūse Saross)
Sērijā: 3:2 (sērija līdz četrām uzvarām)