Ģimenes ārsti parādījuši spēku

PIE VIENA GALDA. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska meklē kompromisu sarunā ar prejerministru Māri Kučinski /F64
  • PIE VIENA GALDA. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska meklē kompromisu sarunā ar prejerministru Māri Kučinski /F64
1 / 1

Ģimenes ārsti streiku varētu pārtraukt, ja no valdības vadītāja Māra Kučinska saņems priekšlikumus ģimenes ārstu situācijas uzlabošanai kā atbildi uz streika prasībām. Tāpat ģimenes ārsti vēlas saņemt rakstiskas garantijas no visu valdību veidojošo politisko spēku vadītājiem, lai būtu droši, ka prasības tiks īstenotas. Saņemot šos apliecinājumus, ģimenes ārstu asociācijas gatavas lemt par streika pārtraukšanu.

Ceturtajā streika dienā pēc premjera uzaicinājuma Latvijas Ģimenes ārstu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija ieradās uz sarunām Ministru kabinetā par streika prasību izpildi. Diskusijas par to, vai ģimenes ārsti streiko vai protestē, izpalika, atstājot to izlemšanā Ministru kabineta juristiem, tāpēc sarunas varēja risināties konkrēti par prasībām. Sarunā ar premjeru piedalījās arī veselības ministre Anda Čakša. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide pēc tikšanās sacīja, ka ar premjerministru pārrunātas streika prasības un apspriests punkts pēc punkta. «Gaidām, kad no premjera rakstiski saņemsim visus priekšlikumus, un Streika komiteja izskatīs vēlreiz šos priekšlikumus un spriedīs par to, cik tie pieņemami un kur var būt kompromisi,» atzina S. Veide. Ceturtdienas pēcpusdienā vēl nebija informācijas, vai ģimenes ārsti ir izvērtējuši šo dokumentu un kāds būs lēmums par streiku. Ja priekšlikumi būs apmierinoši un kompromisi saprātīgi, ģimenes ārsti varētu ziņot par streika pārtraukšanu. Pašlaik Latvijā streiko gandrīz 700 ārsti.

Ekrānšāviņš no avīzes

Pēc S. Veides teiktā, grūtības sarunās arī ar premjeru sagādāja vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu. Veselības ministrija piedāvā palielināt daļu no kapitācijas naudas maksājuma, ko saņem katrs ģimenes ārsts par katru pacientu, kas attiecas tieši uz ģimenes ārsta atalgojumu, bet ģimenes ārsti prasa palielināt visu kapitācijas naudu par 30 procentiem ik gadu turpmākajos trīs gados. Pašlaik noteiktā kapitācijas nauda ir 1,25 eiro. Visticamāk, ģimenes ārstu lēmums - partraukt streiku vai ne - būs atkarīgs no tā, ko premjerministrs varēs apsolīt ģimenes ārstiem šajā jautājumā.

Ģimenes ārsti lūdza premjerministru no veselības reformas izņemt sadaļu par primāro veselības aprūpi, taču pēc sarunām tomēr piekrituši, ka Veselības ministrija pārstrādā plānu tieši attiecībā uz ģimenes ārstiem. Sāpīgs jautājums ir e-veselība. Ne Veselības ministrija, ne valdība negrasās atkāpties no tās obligātuma, neraugoties uz virkni kļūdu, par ko Nacionālajam veselības dienestam ziņo ģimenes ārsti, kuri jau pieslēgušies e-veselībai. Ar premjera labvēlību tiek pieļauts, ka līdz 2018. gada 1. janvārim

e-veselību varētu lietot «saudzīgā režīmā», taču pieslēgšanās tai tiek saglābāta kā obligāta no šā gada 1. septembra.

«Ja mēs saņemam no Ministru prezidenta biroja protokolu, kurā ietverti visi priekšlikumi par streika prasību izpildi, tad esam gatavi ar rītdienu [piektdienu] strādāt,» saka Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja. Viņa uzskata, ka streiks ir devis rezultātu, un cer, ka jūlijā, kad paredzēts Saeimas balsojums par nodokļu reformu, tostarp naudu veselības aprūpei, politķi pildīs solījumu. Ģimenes ārsti gatavi atsākt strādāt jau tūlīt, jo saprot arī pacientu vajadzības. Tiesa, abām ģimenes ārstu asociācijām atšķiras viedokļi atsevišķos jautājumos, bet ir iespējams panākt kompromisu.

Komentāri [33]

 
Likvidēt !
Likvidēt šo ģimenes ārstu biznesu! Ja ārsti nav apmierināti, lai meklē darbu citur. Šis dispečeru dienests, ko sauc par ģimenes ārstiem, tas ir LIEKS!!!
10.jūlijs 2017, 16:53 Atbildēt
Milzīga vilšanās
Ģimenes ārsti pierāda to, ka ir lūdzēji ar pastieptu roku, nevis ārsti. Par manu nodokļu naudu skolotie ārsti šodien man uzspļauj, jo viņiem nav svarīgs cilvēks, bet tikai un vienīgi naudas maks. Ja visos laikos ārsts bija cienījama persona, tad šodien tas ir pielīdzināms tautas zemākajam slānim.
10.jūlijs 2017, 16:50 Atbildēt
ieva
Streika laikā radās iespaids, ka ģimenes ārsti kā institūcija ir lieka - re, cik labi visi iztiek! Mūsu ģimenes ārste tikai raksta zāles un reklamē uztura bagātinātājus. Kad saslimsti - piezvani, pasaki, cik ilgi domā slimot, un pēc tam sev ērtā laikā pie māsas saņem slimības lapu. Ja nu gadījumā neesi spējīgs pats izveseļoties, ir divas iespējas - ar visu temperatūru sēdi akūtajā stundā pie kabineta durvīm vai arī 2-3 nedēļas pēc saslimšanas (pirmā zvana ģimenes ārstam!) beidzot pēc pieraksta tiec pie savas dakteres, lai saņemtu čupu zāļu recepšu un rājienu par tik novēlotu vēršanos pie ārsta - slimība ielaista.
10.jūlijs 2017, 9:47 Atbildēt
Skatīt visus 33 komentārus >

Veselība Vairāk >

Kaut kas traks!