Krakšķis

F64
  • F64
1 / 1

Kad partija Vienotība, kas iepriekš bija rātni balstījusi finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas prezentēto nodokļu reformas plāna rāmi, 3. maijā piepeši iznāca uz skatuves un paziņoja savu ultimātu, ka neatbalstīs nodokļu reformu, kamēr tā nebūs kvalitatīvi izstrādāta, atlika tikai noelsties: «Sākas!» Laikam sākas valdības iziršana?

Kādā citā valstī, kur politiķiem dienvidnieciskāks temperaments, šādā situācijā sekotu momentāna premjera demisija un mērenas jukas, kur cerības labāk izskatīties vēlētāju acīs būtu premjeram un finanšu ministrei, kuri varētu uzvelt «naža duršanu mugurā» destruktīvajiem reformas norāvējiem. Taču latviešu politiķi ir rāmi, apdomīgi, īpaši jau Ministru prezidents Māris Kučinskis, kurš kaut ko skaļāku atļaujas pateikt vien tad, kad ir jau desmitreiz uzmests un mugurā sajutis vismaz trīs dučus nažu.

Jo kāda gan īpaša kvalitāte var būt nodokļu reformai, kurai pagaidām uz papīra tikai uzšvīkātas skices? Skaidrs, ka tur nekāda detalizēta plāna vēl nevar būt. Ir tikai zināms, ka tiek gudrots par vienu nodokļu samazināšanu un citu celšanu, lai tā kā veicinātu valsts konkurētspēju. Saskatāmi arī finanšu ministres piedāvājuma plusi un mīnusi, kā arī rodas daudz jautājumu.

Reiznieces-Ozolas skice nav tapusi gluži vienā naktī, jo tur piedalījušies diži eksperti, nevalstiskās organizācijas, sociālie partneri, un Vienotībai tas process nebija noslēpums. Galvenie ieguvumi būtu kaut kāda varbūt saimnieciskās rosības veicināšana no tā, ka par trim procentiem samazināts būtu iedzīvotāju ienākuma nodoklis, pacelta minimālā alga, atcelts reinvestētās peļņas nodoklis. Trūkums ir tas, ka nav īsti aprēķināts, cik liels caurums radīsies budžetā, ar ko to aizbāzīs? Vai ar akcīzes nodokļu celšanu to varēs aizbāzt? Vai Finanšu ministrijas prognozes par ne visai dramatisku inflāciju nav pārāk optimistiskas?

Vēl ir bažas, vai gadījumā, ja ar akcīzes ienākumiem nepietiks, nebūs jāpaceļ PVN? Tad sanāktu jau pagalam bēdīgi, jo tāda nodokļu sistēma tikai padziļinātu sociālo nevienlīdzību. Vēl nav īsti ticams, ka pie jaunās nodokļu reformas investori rausies bariem uz Latviju, stāvēs rindās un kausies, lai tikai varētu ieguldīt visu savu naudiņu mūsu zemes plauksmē. Un vēl... Vai vispār tāda nodokļu reforma, kas ir kreislabēji labējkreisa, ir reāla un dzīvotspējīga? Tie tad tā kā būtu pamatjautājumi, par kuriem eksperti, vērotāji un visi latvju ļaudis ir gudrojuši līdzi valdībai.

Taču Vienotība nobažījusies par ko citu - tās nosauktie nosacījumi, ar kuriem tā atbalsta nodokļu reformu, bija finansējums veselībai, nodrošinājums, ka nepieaugs valsts parāds un ka netiks apturētas jaunās politikas iniciatīvas. Visi šie trīs iegansti ir bijuši cits par citu dīvaināki. Piemēram, veselības finansējums nav Vienotības, bet ZZS lauciņā, kur ministre Anda Čakša plēš sev matus, kā šo finansējumu izgrozīt. Ar nodokļu sistēmas izmaiņām tam pat nav tāda ļoti tieša sakara. Sakars gan, protams, ir, taču ne īsti tik tiešs, lai tas būtu izceļams kā ļoti svarīgs nodokļu sistēmas reformas kontekstā. Tikpat labi var norūpēties arī, piemēram, par izglītības, sporta, kultūras vai cietumu finansējumu. Un ar līdzīgiem ultimātiem nākt klajā ik nedēļu. Vēl taču nodokļu reformas normatīvajiem aktiem priekšā sūrs ceļš cauri Saeimas komisijām un balsojumiem.

Kamdēļ gan viena no valdošajām partijām piepeši tik ļoti uztraukusies par valsts parādu, ja pat hiperkonservatīvā Latvijas Banka par šo tēmu tā ļoti nikni nav iecepusies? Skaidrs, ka ar valsts parādu var iznākt visādi - reformas laikā tas vienā periodā var palielināties, lai nākamajā atkal mazinātos, ja viss ies gludi.

Un kas tās «jaunās politiskās iniciatīvas»? Tas vispār ir no citām operām.

Vienotības līderis Andris Piebalgs šonedēļ ļoti pauda, ka partija gribot būt konstruktīva, taču tas, ko šī partija reāli ir darījusi jau vairāk nekā nedēļu, diez cik konstruktīvi neizskatījās. Un nerodas pārliecība, ka konstruktīvs būs turpinājums. Drīzāk jāgaida, kad atkal Vienotībai kaut kas nepatiks. Un jautājums ir arī, vai šie «konstruktīvie priekšlikumi» bija tikai priekšvēlēšanu šoviņš, lai Vienotības rūkošais atbalstītāju pulks pamanītu rūpju rievas Piebalga un ekonomikas ministra Arvila Ašeradena pierēs, vai arī tā jau ir cieti izlemta stratēģija - nobremzēt nodokļu reformu saknē un gāzt valdību? Vai pašreizējais teijāteris ir tikai priekšvēlēšanu pakutināšana un pazondēšana, cik tālu premjers gatavs piekāpties un ļauties sev uzkāpt uz galvas, vai arī jau ir nolemts izrakt kara cirvi, šķelt, plēst, graut un raut koalīcijas partnerus sev līdzi uz kapiem?

Jo Vienotība ar savu skumjo reitingu jau pikē lejup, kas nozīmē drīzu žurku bēgšanu uz citu politisko partiju kuģiem. Ja nav pašam, lai nav arī Sašam, un, ja mēs ejam bojā, lai mums līdzi mirst arī visi pārējie?

Rīt ap brokastlaiku valdība nesaplīsīs, taču pamatīgs krakšķis jau bija dzirdams.Komentāri [14]

 
Vietējais
Investori uz Rīgu nebūt nerausies, jo būvniecības likums ir ieguvis tādus papildinājumus, kur saknē nocērt vēlēšanos Rīga, kaut ko celt, uzlabot vai investēt. Arī pats savu projektu pēc tā izskatīšanas Rīgas būvvaldē esmu nolēmis, izdevumus par projektēšanu norakstīt, un netērēt ne laiku, ne nervus kaut kādai attīstībai, Ja tas vajadzīgs tikai man, tad vieglāk ir aizbraukt, nekā bezjēdzīgi cīnīties ar Rīgas birokrātiem.
Žurnālistiem lūgums - pavētījiet Rīgas būvvaldes darbu un jauno būvniecības likumu, vismaz saistībā ar sīkiem uzlabojumiem un nelielu celtniecību. Ceru, ka sapratīsiet par ko iet runa.
11.maijs 2017, 20:23 Atbildēt
Inta
Lapss shoreiz...
:)))
11.maijs 2017, 0:58 Atbildēt
opis no laukiem
Jāpiekrīt autoram, ka šodien tādi jēdzieni kā galēji labējie,galēji kreisie,kā arī kreisais liberālisms ar labējo liberālismu ir saauguši tā kopā,ka vairs nav atšķirami. Pirms 100 gadiem, Krievijas revolūcijas laikā, politiskie spēki bija precīzi nošķirti,bija boļševiki (demokrātiskais vairākums),bija meņševiki (plutokrātiskais mazākums) un bija Ņestora Ivānoviča Mahno anarhistu banda,kuras lozungs bija - анархия - мать порядка! Pamēģiniet noskaidrot pie kāda politiskā spēka pieskaitīt vienotību?! Manuprāt vienotība pārstāv labējos liberālanarhistus,par to liecina viņu varas gadu darbības rezultāts,ko citādi kā par anarhiju nosaukt nav iespējams. Kas ir ZZS? It kā no visa pa mazumiņam,kā krievi saka - не рибо не мясо! Pateicoties tam,ka politiskās nišas ir neskaidras un izplūdušas,deputāti var brīvi migrēt no vienas partijas uz citu,jo reālu atšķirību starp partijām nav - visas realizē vienu un to pašu ekonomisko politiku ar nebūtiskām sīkām niansēm,kas ekonomisko POLITIKU nemaina. Kas ir NA? Es gan to sauktu par NBA Nacionālās Buržuāzijas Apvienību,kurai galvenā rūpe ir atjaunot nacionālas buržuāzijas privilēģijas ,bet nācijas liktenis tai vienaldzīgs. Ir vajadzīga politisko spēku reforma ,lai tos saliktu pa savām atšķirīgām nišām. Valstī ar likumu būtu jānosaka trīs partiju sistēmu - kreiso,labējo un centrisko,tas pārsedz visu politisko spektru un tik mazā valstī kā Latvija nav pieļaujams ka pastāv daudzi desmiti "partiju",kas būtībā ir tikai mafiozi grupējumi,kas cīnās par šauru grupu interesēm.
Ja runājam par nodokļu reformu,tad to jāatbrīvo no POLITISKĀ sloga ko tai uzliek spēcīgā eiro kopējā valūta,kas nav derīga Latvijas vārgajai ekonomikai un rada protekcionismu (atvērto tirgu) importam,bet vietējam ražotājam un eksportam atliek tikai samierinās ar šoka terapiju,kas praktiski nozīmē AIZVĒRTO tirgu!
10.maijs 2017, 18:44 Atbildēt
@
+++++
11.maijs 2017, 8:21 Atbildēt
tieši tolaik šajā teritorijā bija milzums spēciņu un interešu ! saka dr.živago
ko tu tur mels, opīt? Bija vēl vācu salašņas kas " saimniekoja" Ukrainā, citur lauzās poļi, tad Krimā , Ar(c)hangeļskas apg., Sibīrijā čiepa ko spēja englenderu klenderi, jeņķu zaglēni, japāņu ierāves meistari, franču izsmalcinātie košoni, čehu zelta mīļotāji , dažādu uzskatu un šķirņu zaldātiņu-o(p)icieru pulciņi un milzums pašmāju Zibušinas republiku dibinātāji...Visi kas varēja drukāja naudas izstrādajumus un iekasēja "daņ"..te nekāds pingponga bumbiņu žonglēšanas paveids ar boļše-menše-anarhija nesanāk .Daudz spēciņu un interešu sadūrās , korelēja, bifurcēja, kokaīnā spēkus smēla..
11.maijs 2017, 10:42 Atbildēt
opis no laukiem
Jā, tādi spēki bija,bet tie bija ārējie spēki un tādi Latvijā ir arī šodien ,gan ekonomiskie,gan militārie. Visur kur valda anarhija un haoss klāt kā mušas uz medu ir negodīgi ļautiņi,kas mēģina uz valdošā haosa rēķina lēti iedzīvoties negodīgā bagātībā. Bet kārtību valstī jāievieš vietējiem ,nacionālajiem spēkiem,kuriem pieder likumdošanas tiesības. Milzīgais partiju skaits Latvijā neliecina par demokrātiju,bet tieši pretēji - par tās neesamību un politiskās sistēmas nesakārtotību un nestabilitāti. Diemžēl nacionālie spēki ir sadalīti sīko "partiju minoritāšu"(meņševiku) sīkbutnēs un tāpēc izveidot valdību,kas realizētu vēlētāju vairākuma (boļševiku) interesēm atbilstošu ekonomiku praktiski nav iespējams,jo valdība tiek veidota no vairāku sīkpartiju (meņševiku) koalīcijas,kuru starpā nepastāv vienprātība,tāpēc nepārtraukti notiek politiskie kašķi kas valsts attīstībai par labu nenāk.
11.maijs 2017, 13:44 Atbildēt
Antiņš
Mums drīzāk vajadzīgs pārvaldnieks no ārienes, jo citu spēku nav. Komunisms, nacionālsociālisms ir aizliegts ar likumu un arī degradēts pagājušajā gadsimtā. ES visu laiku "pavīd" ideja, ka jābūt vienai valstij, tad arī varētu kas mainīties, ja ieviesīs vienādus nosacījumus (platību maksājumus, algas, pensijas utt). Tā nacionālo partiju apvienošanās ir utopija, jo tās ir nišu partijas ar uzdevumu tikt pie "siles" kuras vada nelielas grupiņas savējo, starp savējiem, bez attīstības ar jaunu kadru piesaisti.
11.maijs 2017, 16:40 Atbildēt
Skatīt visus 14 komentārus >

Viedokļi Vairāk >

Kaut kas traks!