Mazā banku "nešveice"

F64
  • F64
1 / 1

ABLV banka ir iznīcināta strauji un skarbi. Diezgan liels ir tas morālais un finansiālais caurums, kas radies no šīs bankas likvidācijas – gandrīz tūkstotis darbinieku paliks bez darba, nodokļu veidā valsts vairs neiegūs apmēram 20 miljonus eiro gadā, aiziet bojā vai piebremzējas daudzi skaisti kultūras, izglītības un sociāli projekti, kurus bija cerēts realizēt no ABLV bankas mecenātiskā finansējuma. Tāpat ne tik ātri, kā bija cerēts, par daiļu stikla un betona finanšu un kultūras ēku puduri kļūs Rīgas Skanstes rajons. Bet, kā sacījis rakstnieks Kurts Vonnegūts, «tā gadās» jeb, ja tulkojam tuvāk oriģinālam, «sūdi gadās».

Ar ABLV banku viss bija puslīdz nesūdīgi, kamēr tās vārds nebija lasāms ASV Finanšu ministrijas finanšu noziegumu apkarošanas tīkla FinCEN 13. februāra paziņojumā, kurā tai pārmesta naudas atmazgāšana, korupcija un pat saistība ar Ziemeļkorejas raķešu programmas finansēšanu.

Problēma ceļas no tā, ka ABLV banka labi pelnīja no darījumiem ar nerezidentiem riskantos tirgos - ar Centrālāzijas, Krievijas, Ukrainas klientu apkalpošanu.

Jo riskantāks ir bizness, jo tas ir ienesīgāks, bet, ja kaut kas nobrūk, tad vairs nav labi. Tas ir līdzīgi kā ar kāršu azarta spēlēm - kam maks ir biezāks, var konkurentus nospiest ar naudu, spēlēt brīvāk un radošāk, pārdzīvot neveiksmīgu izspēli, lai nākamajā reizē atkal vinnētu. ABLV banka bija izcila spēlētāja, taču salīdzinājumā ar lielām Vācijas, ASV, Dānijas vai Šveices bankām ABLV banka tomēr bija sīka vienība. Milzīga, trešā lielākā, tā bija tikai Latvijas tirgū, bet pasaules apritē tā bija puteklis.

Ja FinCEN konstatētu, ka viena Vācijas banka ir ieberzusies naudas pārskaitījumos, kur Sadams Huseins kopā ar Islāma valsti un Kimu Čenunu finansē jaunu katlu pirkumu sātana vecmāmiņas uzņēmumam, ar Vācijas banku amerikāņi vēl auklētos - bankai uzliktu naudas sodu, uzstātu, lai tā labojas, rēķinātos, ka Vācijas kanclere Angela Merkele var krist ar savu augumu uz vilciena sliedēm un brēkt, lai banku pasaudzē.

Taču, kas tā tāda ABLV banka? Kur vispār tāda Latvija atrodas? «Un šie nabagi te maisās pa kājām? Galvu nost!» ir sprieduši FinCEN eksperti.

Te nevar pārmest Latvijas valdībai, ka tā neko nedarīja, lai ABLV banku glābtu. Nevar glābt to, ko nevar glābt, nevar ietekmēt to, kam rociņas par īsām, lai kaut ko glābtu. Vienā no Vonnegūta romāniem ir tāds citāts: «Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra.» Latvijas valdība nevarēja ietekmēt amerikāņu lēmumu iznīcināt ABLV banku.

Taču var skatīties, vai pastāv kādas lietas, ko tā tomēr spēj?

Ir tomēr kaut kā pajocīgi, ka virkne atbildīgu amatpersonu ir paudušas ideju, ka Latvijas komercbanku darījumus ar nerezidentiem derētu samazināt vēl uz pusi. Tas jau ir tā, ka mūsu valdība nevis apņemas aizstāvēt Latvijas bankas, bet žirgti apņemas veicināt to konkurētnespēju...

Vienkāršs veids, kā bremzēt Latvijas banku vēlmi iet peldēt pasaules riskanto, haizivju pilno tirgu ūdeņos, ir uzlikt tām skarbāku nodokli darījumiem ar nerezidentiem. Uz to tad laikam arī velk, ka tiks izdomāts kaut kāds tāds nodoklis.

Ļoti aptuveni lēšot, ABLV banka bija 20 miljonu maksātāja nodokļos un apmēram 400 miljonu eiro importa naudas piesaistītāja gadā. Tas bija apmēram trešā daļa no Latvijas komercbanku līdzšinējā kopējā kumosa darījumos ar nerezidentiem.

Tātad pēc ABLV bankas sabrukuma ir vēl palikusi virkne komercbanku, kas piesaista apmēram 800 miljonus eiro ārējas naudas un valsts kasē ienes 40 miljonus gadā kā nodokļu naudu. Tātad Latvijas valsts vadītāji un komercbanku uzraugi ir gatavi labprātīgi atteikties no 400 miljonu importa naudas ienākšanas Latvijas apritē un 20 miljoniem nodokļu veidā iekasētas naudas gadā. Tas ir, lai tikai būtu mazāk problēmu, ko risināt - lai ir mazāk, ko uzraudzīt, mazāk, ko taisnoties amerikāņu priekšā, ja kādai komercbankai sanāk šmuce.

Tas ir diezgan bēdīgi. Protams, bankas Latvijā paliks. Taču tās būs lielās skandināvu bankas, kas jau vēl mazākā konkurencē nekā līdz šim vienkārši iekasēs peļņu no kredītkaršu un debetkaršu apkalpošanas, no algu izmaksām un neriskantu kredītu došanas.

Te varbūt varēja būt tās lietas, ko Latvija varētu mēģināt ietekmēt, bet ne ar fatālu nolemtību un padošanos pirms kaujas atdot visu lemšanai ārzemju stratēģiskajiem draugiem.

Pagājušajā nedēļā Latviju apmeklēja liels ASV čiekurs - ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs. Viņam bija tikšanās ar Māri Kučinski, finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadību un banku uzraugiem. Medijiem gan viņš komentārus nesniedza. Tikšanās esot bijušas lieliskas. Necik runīgas nav arī mūsu amatpersonas.

Kas tad īsti tur bija tik lielisks, kam lielisks? Par to mēs maz ko zinām, jo sarunas bija dikti slepenas. Bet var nojaust, ka banku brukšana vēl neapstāsies. Kurš ārvalstu potenciālais investors tagad ar lielu entuziasmu metīsies likt naudu kādā Latvijas komercbankā, finansēs kādus projektus?

Ir izsapņots naivais sapnis, ka Latvija nākotnē varētu būt mazā banku Šveice, ka komercbankas varētu būt kāda Latvijas Nokia un veiksmes stāsts. Kaut kāda nešveice sanāk.

Komentāri [18]

 
LoL
Šveicē 45% no IKP ir ražošana, kas ir Šveices labklājības pamats, nevis bankas vai pulksteņmeistari, kas ir tikai tāda piešprice vispārējai bagātībai. Ja gribam būt "mazā Šveice", tad vajag attīstīt ražošanu, nevis "veļas mazgātāvas" + armija jāpadara stiprāka.
12.marts, 14:11 Atbildēt
ShadowVoice
Viens no ļoti lieliem ofšoru banku spēlētājiem ir tieši ASV. Attiecīgi konkurentu gremdēšana ar valsts aparāta ietekmi ir vispārpieņemts paņēmiens.
Pat nemaz nerunājot par ABLV darījumiem... Latviešiem skarbi pierādīja, ka viņu sapnis par neatkarību ir un paliek tikai sapnis. LV ir ASV kontrolēta teritorija, kur visu un jebko nosaka ASV rīkojumi.
12.marts, 12:25 Atbildēt
opis no laukiem
Gudra valdība mācās no citu kļūdām,bet korumpēta valdība nemācās pat no savējām kļūdām ! Neoliberāļu Latvijas ekonomiskās attīstības koncepcija balstījās uz trīs "vaļiem":
1.lētais darbaspēks un tā eksports,
2. Latvija kā tranzītvalsts,
3. finanšu resursu imports un reeksports.
Ko Latvijas valdība ir mācījusies no gūtās pieredzes? Pašlaik esam liecinieki kā sabrūk viena no liberastu cerībām par Latviju kā banku paradīzi. Tagad arvien skaidrāk redzam kā sabrūk arī cerība par Latviju kā tranzīta koridoru starp Krieviju un Rietumeiropu,jo Krievija ir izbūvējusi savas ostas un savu preču eksportu ir novirzījusi uz savām ostām un tā tendence neatvairāmi turpinās,apejot Latviju. Kas paliek Latvijai ? Tikai lētā darbaspēka eksports,bet tas ari jau savas potences ir izsmēlis! Tad jau nekas cits neatliek kā veidot Jaunu Ekonomisko Politiku - JAP ,kas būtu balstīta, nevis spekulatīvās politiskās dogmās un mahinācijās,bet ekonomikas likumsakarībās! Es šeit redzu tikai vienu iespēju - ir nekavējoši jāizveido VALSTS attīstības komercbanku,kas nodrošinātu Latvijas uzņēmējus ar lētiem,iekšējiem kredītresursiem un šī banka nejauktos starptautiskajos valūtu finanšu tirgos! Kāpēc valdība ir uzņēmusies Centrālās bankas funkcijas? Likumu "Par Latvijas Banku" ir pilnībā jāpārstrādā,tā ,lai tas atbilstu,nevis starptautisko finanšu spekulantu un blēžu ,bet valsts iekšējām interesēm. Un visbeidzot ir jāatjauno nacionālo valūtu,jo bez brīvi peldoša valūtas kursa, brīvās tirgus ekonomikas principus nav iespējams realizēt!
12.marts, 12:22 Atbildēt
smieklīgi
"sabrūk viena no liberastu cerībām par Latviju kā banku paradīzi"

Bet par to nez kāpēc gandrīz vai līdz histērijas līmenim satraucas tā saucamie "Latvijas interešu aizstāvji"!
13.marts, 6:35 Atbildēt
savādnieks
Ōpi,met no galvas ārā to domu par valsts attīstības k/b,jo tā tiks izlaupīta pat īsti nesākot 'izsniegt lētos kredītus'.Šo sarkan'brūni'zilo valdības konstrukciju labi raksturo Ķemeru sanatorijas stāsts,kura kalpoja kā simbols uz valsts atveseļošanos gadu desmitiem,kamēr pie varas nāca Sarkano strēlnieku atstātais mantojums šodienas izpildījumā.Pēdējie ''vēji'' publiskajā telpā Latvijas 'ceļa karti' zīmē kā zaļu pensionāru valsti,kur smuki izremontētās skolās tiks ierīkoti pansionāti un tā būs Repšes piesauktā 'Latvijas Nokia',jo politisko partiju prātos ir pa lēto NOTIRGOT vēl palikušās vērtības,sākot ar Air Baltic,LatvijasMobilo telefonu u.c.objektus.
Vēl spilgtā atmiņā ir Parex stāsts,kura bija sistēmiska banka,bet viņai valdības garantētās saistības nācās maksāt pensionāriem.Nē,nē...nevajag.
13.marts, 9:07 Atbildēt
Skatīt visus 18 komentārus >

Viedokļi Vairāk >

Kaut kas traks!