Īrijai draud valdības krišana
 
©AFP/ SCANPIX

Īrijas valdība ceturtdien nonākusi uz sabrukuma sliekšņa, jo opozīcijā esošā partija "Fianna Fail", no kuras parlamentārā atbalsta ir atkarīgs premjerministra Leo Varadkara mazākuma kabinets, paziņojusi, ka ierosinās neuzticības izteikšanu vicepremjerei Frensisai Ficdžeraldai, jo esot pārkāpta vienošanās par savstarpējo sadarbību.

Īrijas valdības krīze izcēlusies pirms decembrī gaidāmā Eiropas Savienības (ES) samita, kurā Dublinai ir faktiskas veto tiesības, lemjot par "Breksita" sarunās panākto progresu, jo viens no Lielbritānijas izstāšanās sarunu svarīgākajiem jautājumiem ir robežas starp Īriju un Ziemeļīriju.

Krīzi izraisījusi Ficdžeraldas loma nomelnošanas kampaņā, kas 2015.gadā, kad viņa ieņēma tieslietu ministres amatu, tika izvērsta pret kādu trauksmes cēlāju policijā.

Neuzticības balsojumu "Fianna Fail" plāno ierosināt otrdien.

Ja Ficdžeraldai tiks izteikta neuzticība, ar to būs sarauta partiju vienošanās, kas pirms 18 mēnešiem ļāva Varadkara pārstāvētajai "Fine Gael" izveidot mazākuma valdību.

"Fianna Fail" sākotnēji ļāva noprast, ka varētu atturēties no neuzticības balsojuma ierosināšanas, ja Ficdžeralda atkāpsies pati, taču ceturtdienas vakarā sasauktajā "Fine Gael" frakcijas sēdē vicepremjerei tika vienbalsīgi izteikts atbalsts.

Ja ideoloģiski tuvo, bet tradicionāli savstarpēji naidīgo "Fine Gael" un "Fianna Fail" sadarbības vienošanās izjuks, tas Īrijai draud ar pirmstermiņa vēlēšanām.