Vecvagars iegūst vēl 25 dienas valstsvienības sastāva nosaukšanai
 
©Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) pagarinājusi valstsvienību paplašināto pieteikumu pieņemšanu Pasaules kausa kvalifikācijas turnīram līdz 6. novembrim. Iepriekš noteiktais termiņš bija 12. oktobris.

Latvijas basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps telefonsarunā ar Sportacentrs.com apstiprināja FIBA nodomu. "Pirmie mājieni par termiņa pārcelšanu - nenosaucot konkrētus datumus - Ženēvā izskanēja septembra beigās, pirms spēlētāju uzņemšanas FIBA Slavas zālē."

Eiropā pirmās kvalifikācijas spēles paredzētas piektdien, 24. novembrī. Šajā dienā ceļu uz finālturnīru sāks arī Latvijas valstsvienība, izbraukumā Ankarā tiekoties ar Turcijas izlasi. Pirmā mājas spēle notiks 26. novembrī Rīgas arēnā pret Zviedriju.

FIBA sākotnēji noteica, ka valstsvienību paplašinātie kandidātu saraksti jāiesniedz līdz 12. oktobrim - sešas nedēļas jeb 43 dienas pirms kvalifikācijas sākuma.Otrdien kļuva zināms, ka termiņš pārcelts 25 dienas vēlāk - līdz 6. novembrim jeb 18 dienas pirms starta.

Pirmie par izmaiņām ziņoja lietuvieši. Dienvidu kaimiņu galvenais treneris Daiņus Adomaitis laikrakstam “Lietuvos rytas” atklāja, ka nosauks kandidātu sarakstu novembra sākumā, lai gan iepriekš bija plānojis to darīt oktobra vidū.

Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Līdzīga iespēja radusies arī Latvijas valstsvienības galvenajam trenerim Arnim Vecvagaram. Viņš pirms dažām dienām Basket.lv izteicās sekojoši : “Paplašinātais saraksts FIBA jāreģistrē līdz oktobra vidum un tajā nebūs lielu pārsteigumu. Visticamāk, uz pirmajām spēlēm tiks uzaicināti 13-14 spēlētāji. Tie, kuri novembra beigās būs labākajā formā.”

FIBA noteikusi atšķirīgus “logus” vīriešu un sieviešu valstsvienībām. Sievietēm pirmais "izlašu pārtraukums" būs 6.-16. novembrī, savukārt vīriešiem 20.-28. novembrī. Latvija un Serbija kā “EuroBasket Women 2019” rīkotājas ir atbrīvotas no piedalīšanās kvalifikācijā.

FIBA un Eirolīgas strīds


FIBA 25. septembrī piedāvāja 16 Eirolīgas klubu prezidentiem un Eirolīgas komercnodaļai kompromisa risinājumu - novembra un februāra "valstsvienību logu" laikā pārcelt astoņas Eiropas kvalifikācijas turnīru spēles no ceturtdienas uz piektdienu, pretī sagaidot astoņu Eirolīgas spēļu pārcelšanu no ceturtdienas un piektdienas uz tās pašas nedēļas otrdienu.

Minētās izmaiņas kalendārā ļautu Eirolīgas klubiem startēt labākajos sastāvos, vienlaikus atļaujot Eirolīgas spēlētājiem pievienoties valstsvienībām. FIBA izpildkomiteja 3. oktobrī spēra vēl vienu soli uz priekšu, nolemjot Eiropas kvalifikācijas spēles oficiāli pārcelt no ceturtdienas uz piektdienu.

Eirolīga 6. oktobrī noraidīja priekšlikumu, netieši atsaucoties uz NBA. “FIBA piedāvājums tāpat negarantē visu basketbolistu pieejamību valstsvienībām, piemēram, no Ziemeļamerikas vadošajiem turnīriem, tādējādi dažām komandām nonākot nevienlīdzīgā situācijā.”

Ja Eirolīga piekristu FIBA priekšlikumam, spēlētāji - Latvijas gadījumā Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns un Jānis Timma - varētu ierasties valstsvienībā, sākot no 22. novembra jeb divas dienas pirms kvalifikācijas spēļu sākuma.