Vīrišķās veselības sabiedrotais – andrologs; kādos gadījumos meklēt šī specialista palīdzību?
 
©F64 Photo Agency

Andrologs, šķiet, Latvijas iedzīvotājiem joprojām izklausās pēc eksotiskas profesijas. Var nojaust, ka šādam speciālistam ir saistība ar vīriešu veselību, taču stiprā dzimuma pārstāvjiem bieži vien nav skaidrības, kādos gadījumos meklēt androloga palīdzību.

Par to, kas ir androloģija, kādi vīriešu veselības aspekti ir tās pārziņā un kā tā palīdz stiprā dzimuma pārstāvjiem atgūt un uzturēt savu veselību, stāsta Klīnikas EGV urologs, andrologs Dr. Kirils Ivanovs.

Jau piekto gadu Latvijā notiek neauglības ārstēšanas labdarības kampaņa, ko īsteno biedrība Taureņa efekts sadarbībā ar Klīniku EGV, nacionālo mazumtirgotāju Elvi un vairākiem citiem atbalstītājiem. Kampaņas mērķis ir palīdzēt tiem, kas nespēj pašu spēkiem tikt pie bērna, kā arī izglītot sabiedrību par neauglības ārstēšanas jautājumiem.

Kas ir andrologs

Androloģija ir medicīnas nozare, kas pēta vīriešu anatomiju un fizioloģiju, vīriešu reproduktīvās slimības un to ārstēšanas metodes. Androloga kompetencē ir vairāki vīrieša veselības aspekti: gan neauglības jautājumi, gan testosterona samazināšanās vecuma dēļ, liekā svara izraisītās problēmas dzimumsfērā, dzimumceļu un urīnceļu attīstības traucējumi, erekcijas traucējumi un pat vīriešu dzimumorgānu vizuālie defekti. Androloģija cieši robežojas ar uroloģiju un seksoloģiju, taču androloga priekšrocība ir tā, ka viņš skata problēmas vispusīgi, pieejot vīrieša veselībai kā vienotam veselumam, ņemot vērā gan fizisko, gan sociālo, gan emocionālo labklājību. «Ja vīrietim ir tā sauktās problēmas gultā, to iemesli tiek meklēti ne vien fizioloģiskajās vainās, bet arī vides, sabiedrības un stresa ietekmē,» stāsta andrologs Kirils Ivanovs, piebilstot, ka bieži vien arī pilnīgi veseli vīrieši labprāt nāk tikai aprunāties par savu vīrišķo labklājību.

Nozaru krustcelēs

Androloģiju varam uzskatīt par starpnozaru specialitāti. «Doma ir pavisam vienkārša: andrologs spēj gan izprast citu orgānu un orgānu sistēmu saslimšanas ietekmi uz vīrieša dzimumveselību, gan noteikt, vai kāds no dzimumveselības traucējumiem nav simptoms kādai citai slimībai,» stāsta ārsts. Androloģija robežojas ar uroloģiju, seksoloģiju, psiholoģiju, endokrinoloģiju, kardioloģiju, neiroloģiju, dermatoloģiju, onkoloģiju un tamlīdzīgām sfērām. Andrologs, caur vīrieša veselības prizmu skatot citas veselības problēmas, spēj izveidot vienotu ainu un rast risinājumus attiecīgo slimību ārstēšanai. Bieži vien traucējumi dzimumsfērā ir kādas citas slimības simptomi, tāpēc nepieciešams salikt pa plauktiņiem detaļas, lai ieraudzītu kopainu.

Kad vērsties pie androloga

«Es teiktu, ka pie androloga var nākt jebkad, kad rodas tāda vēlme,» saka Dr. Ivanovs, uzsverot, ka arī veseli vīrieši var droši doties pie androloga, lai izvērtētu sava dzīvesstila ietekmi uz reproduktīvo veselību. Ja vīrietis smēķē, lieto alkoholu un nesporto, andrologs palīdzēs ieviest dzīvesstila korekcijas, lai saglabātu vīrieša dzimumveselības labu funkcionalitāti ilgu laiku. Arī sasniedzot 40 gadu robežu, vīrietim vienu reizi gadā ir jāpierakstās vizītē pie androloga un urologa, jo šis ir vecums, kad paaugstinās risks saslimt ar ļaundabīgām prostatas slimībām. Simptomi, ar kuriem ir jāvēršas pie androloga, pirmām kārtām ir urinēšanas traucējumi, asiņošana no urīnceļiem, izdalījumi no urīnkanāla un aizdomas par seksuāli transmisīvajām slimībām, sāpes dzimumorgānos un to apvidū, neauglība, erekcijas traucējumi un citi dzimumdzīves traucējumi, netipiski veidojumi dzimumorgānu apvidū. «Taču tas nebūt nav viss,» saka ārsts, piebilstot, ka androloga palīdzība ir jāmeklē arī tad, ja vīrietim novērojama ātra nogurdināmība, depresija, paaugstināta uzbudināmība un nervozitāte, miega traucējumi, sāpes muskuļos un locītavās, muskuļu masas samazināšanās, libido zudums un nespēja sasniegt orgasmu.

Pāris piemēru no prakses

«Atceros kādu pacientu ar neauglības diagnozi. Vīrietim bija konstatēta azoospermija - spermatozoīdu trūkums ejakulātā. Pacientam tika veikta arī sēklinieku biopsija, lai tajos atrastu spermatozoīdus, taču speciālisti konstatēja, ka nespēj palīdzēt šim pacientam, un piedāvāja izmantot donora spermatozoīdus palīgapaugļošanas procedūrai. Savukārt androloga kompleksā pieeja ļāva atklāt, ka vīrietim iepriekš neatklātās pārciestās slimības dēļ nepietiekami labi funkcionē hipofīze. Pēc dažu mēnešu ārstēšanas kursa pacients varēja tikt pie bērna,» stāsta ārsts, atgādinot, ka andrologs vienmēr izpētīs, vai problēmas risināšanai ir izdarīts viss nepieciešamais. «Dažreiz līdz problēmas būtībai jārokas ilgi un rūpīgi, dažreiz risinājums ir acu priekšā, jo, kā saka franči, vistumšākais ir zem lampas,» dalās pieredzē K. Ivanovs. Vēl kāds piemērs ir pacients ar smagiem un šķietami bezcerīgiem erekcijas traucējumiem, kura veselības pārbaudes liecināja, ka vīrietis ir pilnīgi vesels. Gluži kā psihoterapeits andrologs atritināja vīrieša atmiņas līdz kāda sāpīga dzimumakta pieredzei. Izrādās, problēma bija acu priekšā un vienkārši novēršama - saitīte, kas savieno priekšādiņu ar dzimumlocekļa galviņu, bijusi pārāk īsa. Ar vienkāršu koriģējošu ķirurģisku iejaukšanos un īsu psihoterapijas kursu vīrietis tika vaļā no savām problēmām un jau drīz iepriecināja ārstu ar ziņām par sievas grūtniecību.