"Lidl" noskata vietu veikala būvniecībai Jēkabpilī; ierosina nojaukt autoostu
 
©AFP / Scanpix

Vācijas zemo cenu veikals "Lidl" noskatījis vietu veikala būvniecībai arī Jēkabpilī un rosina nojaukt un pārvietot Jēkabpils autoostu, vēsta Jēkabpils ziņu portāls radio1.lv.

Jēkabpils domes Attīstības un tautsaimniecības komitejas sēdē tika izskatīts jautājums par attīstību zemes gabaliem Jēkabpilī, Kļavu ielā 15, Ledus ielā 5 un Vienības ielā 1. Šie zemes gabali atrodas pilsētas centrā starp lielveikaliem „Rimi” un „Mego” un uz viena no tiem atrodas Jēkabpils autoosta.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības Attīstības un tautsaimniecības komiteja bija saņēmusi vēstuli no zemes gabalu Kļavu ielā 15 un Ledus ielā 5 īpašniekiem jeb šo teritoriju attīstītājiem, ar lūgumu izskatīt iespēju nojaukt Jēkabpils autoostu uz pašvaldībai piederošās zemes Vienības ielā 1 un tur uzbūvēt stāvlaukumu topošajam lielveikalam, kas atradīsies Ledus ielā 5. Projekta attīstītāji piedāvā uzcelt jaunu autoostu uz tiem piederošā zemes gabala Kļavu ielā 15.

Komitejas priekšsēdētājs Aigars Nitišs sacīja, ka šajā vietā ir iecere būvēt Vācijas zemo cenu veikalu „Lidl”. Attīstītāju iecere ir lielveikalu būvēt tuvāk satiksmes aplim un cilvēku plūsmai, autoostu nobīdot nost, kaut kur diļāk teritorijā. Aigars Nitišs uzsvēra, ka Jēkabpils autoosta ir samērā jauna būve, kas par savu arhitektonisko veidojumu ieguvusi vairākas godalgas, turklāt jēkabpilieši un pilsētas viesi zina tās atrašanās vietu un pie tās ir pieraduši. Aigars Nitišs mudināja komisijas locekļus atteikt attīstītājiem un nepiekrist autoostas nojaukšanai un pārvietošanai.

Arī deputāte Kristīne Ozola uzsvēra, ka autoosta ir tehniski labā stāvoklī un nav pamata to nojaukt un pārvietot. Savukārt, runājot par jaunu lielveikalu būvniecību pilsētas centrā, viņa uzsvēra, ka šis process ir jāapstādina un, ja kāds vēlas būvēt pilsētā lielveikalu, lai izvēlas teritoriju nomalē vai kādā no apkārtējiem novadiem. Viņa uzsvēra, ka mūsdienās lielākā daļa pircēju pārvietojas ar saviem transporta līdzekļiem un pircējiem nokļūt līdz veikalam nebūs problēmu.

Aigars Nitišs uz šo iebildumu norādīja, ka šoreiz process ir pārāk tālu aizgājis un to apstādināt vairs nebūs iespējams, lielveikals „Lidl” tiks uzbūvēts jebkurā gadījumā, jo minēto zemes gabalu īpašnieki vēlas savas teritorijas attīstīt. Turklāt uz vienas no tām jau savulaik bija plānota veikala K-Rauta izbūve un pat pamati ielikti, bet krīze šo procesu apturēja. Kā zināms K-Rauta tagad ir K-Senukai pārpirkts īpašums un vairs nav plānots būvēt tik apjomīgu būvniecības veikalu, tāpēc ir vieta arī „Lidl” būvei. Turklāt šo teritoriju īpašnieki vēlas tās attīstīt un vienīgais, ko pašvaldība var darīt, nepiekrist autoostas nojaukšanai un pārcelšanai, lai šo teritoriju attīstītāji būvē veikalu tur, kur viņi to var, kā arī censties panakt, lai veikala ēka, kas tiks būvēta, pēc iespējas būtu vizuāli pievilcīga un iekļautos pilsētas ainavā. Aigars Nitišs arī atzina, ka tomēr esot maz cerību panākt, lai veikala ēka tiktu uzcelta pievilcīga, jo kā zināms veikalu īpašnieki allaž paliek pie sava ēkas koncepta un zīmola krāsām un citu pašvaldību pieredze liecina, ka arī tiesājoties, lielveikala būvnieki panāk savu.

Deputāts un Attīstības un tautsaimniecības komitejas loceklis Leonīds Salcevičs komitejas locekļiem īsumā izstāstīja lielveikalu ienākšanas vēsturi pilsētas centrā, uzsverot, ka tā bijusi konkrētā brīža nepieciešamība pilsētas attīstībai un izugsmei, atgādinot par ieguvumiem, piemēram, komunikāciju tīklu un citas nepieciešamās infrastruktūras izbūvi. Piemēram, pēc lielveikala „Mego” būvniecības, kad šajā teritorijā ievilktas visas komunikācijas, tā „atdzīvojusies”. Tāpēc rūpīgi esot jāizvērtē katrs uzņēmēju piedāvājums un ieguvumi pilsētai. Taču, runājot, par Jēkabpils autoostas nojaukšanu un pārvietošanu, viņš esot kategoriski pretī un nepiekrītot šim priekšlikumam. Turklāt autoostas pamatos esot viņa iemūrēta kapsula ar vēstījumu par šo objektu nākamajām paaudzēm.

Attīstības un tautsaimniecības komiteja noraidīja priekšlikumu nojaukt un pārvietot autoostu, dodot priekšroku lielveikala „Lidl’” būvei. Šīs ieceres īstenotājiem projekts būs jārealizē, izmantojot savā īpašumā esošos zemesgabalus.

Jau ziņots, ka jūlija izskaņā valsti pāršalca ziņa par Vācijas zemo cenu veikalu ķēdes „Lidl” ienākšanu Latvijā nākamajā desmitgadē. Tāpat arī vēstīts, ka pirmo lielveikalu iecerēts būvēt Rīgā, Dzelzavas ielā 75b