Starkovs par iespējamo atkāpšanos: Paldies par sitienu zem jostasvietas
 
©Romāns Kokšarovs/ F64 Photo Agency

Latvijas futbola izlases galvenais treneris Aleksandrs Starkovs pirmsspēles preses konferencē atklāja, ka rītvakar cikla pēdējā spēlē pret Andoru komandas kapteiņa lomā, visdrīzāk, būs vārtsargs Andris Vaņins.

Latvijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Starkovs: "Ja atceraties mūsu pēdējo spēli ar Fēru salām, nospēlējām ne tā, kā plānojām un gatavojāmies. Centra pussargi bija maz ar bumbu un maz kustējās, lai to saņemtu. Tāpēc mūsu vārtsargs un aizsargi bija spiesti spēlēt ar garām piespēlēm. Un tas mums noteikti nepalīdzēja. Protams, pietrūka arī Vardanjana un Indrāna, kuri daudz kustās un aktīvi meklē bumbu. Šo ņemsim vērā, gatavojoties nākamajai spēlei. Ir jāatzīmē darbība aizsardzībā un vārtsarga sniegums.

Pozitīvi ir tas, ka mēs pārtraucām garo zaudējumu sēriju. Nezaudējām šo spēli, nezaudējām vārtus, neskatoties uz spiedienu, kas ir uz komandu. Pārejot pie nākamās spēles pret Andoru, gribam mūsu līdzjutēju priekšā šo ciklu noslēgt ar uzvaru. Andoras izlase šajā ciklā labi un organizēti aizsargājas, un, lai apspēlētu šo komandu, būs daudz jākustās un visu spēli jāuztur augsts temps, ātri un precīzi jāspēlē ar bumbu. Šādās spēlēs svarīgi ir agresīvi spēlēt viens pret vienu - riskēt un apspēlēt pretinieku. Mēs spēlēsim savā stadionā. Ceram, ka līdzjutēji atbalstīs mūs visu spēli. Mums tas ir vajadzīgs."

Kurai komandai šī spēle būs svarīgāka - Andorai vai Latvijai? (Andoras žurnālista jautājums)
Starkovs: "Mums tā noteikti ir ļoti svarīga. Spēlējam pie saviem līdzjutējiem, savā laukumā. Mums ir jāuzvar! Cik skatījos spēles, Andora vienmēr spēlē ar vienādu atdevi - simtprocentīgu. Būs saspringta spēle. Tā komanda, kurai būs priekšroka tehnikā, ātrumā, uzbrukumu noslēgumā, arī uzvarēs. Ceru, ka priekšroka būs mums, un esmu pārliecināts, ka uzvarēsim."

Vai Andora spēlēs tāpat kā pret Portugāli? (Andoras žurnālista jautājums)
Starkovs: "Nevaru atbildēt Andoras vietā. Atkārtošu, ka Andora spēlē ļoti stabili. Gandrīz vienmēr ir ar labu taktisko sagatavotību. Kurš par to šaubās, lai paskatās rezultātus. Gan sensacionāla uzvara [1:0 pret Ungāriju], gan ļoti disciplinēta un taktiski apmācīta komanda."

REUTERS/ SCANPIX

Pēc spēles Fēru salās bijāt diezgan nekritisks par komandas sniegumu. Vai tagad varat pateikt, ka spēle jums, kā trenerim, bija vilšanās?
Starkovs: "Gribētu apstāties pie tā, ko jau esmu pateicis. Mums rīt ir nākamā spēle, man kopā ar spēlētājiem aizvadītā spēle ir jānovērtē savā lokā un jābūt gatavam rītdienas spēlei. Pie tā arī gribētu apstāties."

Ja nebijāt apmierināti par centra pussargu darbību, vai varam sagaidīt izmaiņas izkārtojuma un izpildītāju ziņā?
Starkovs: "Izmaiņas būs, dabiski. Tās būs gan piespiedu kārtā, gan tādēļ, ka pirms divām dienām jau aizvadījām spēli. Izmaiņas būs. Negribu tagad par to runāt, tikai zinu, ka būs pārkārtojumi. Dažādu iemeslu dēļ. Daži neveiksmīgi nospēlēja, citi ir noguruši un jāmaina pret svaigākiem spēlētājiem."

Vai turpināsim spēlēt ar pieciem aizsargiem? Nedomāju, ka skatītāji gribēs redzēt, ka pret Andoru mājās spēlējam ar pieciem.
Starkovs: "Ziniet, šī shēma transformējas uzbrūkošā shēmā. Vakar ar tādu spēlēja Anglija. Varu jums piekrist, ka nevajag spēlēt ar pieciem aizsargiem, bet, ja tie būs flanga uzbrūkošie spēlētāji, tad viennozīmīgi nepiekritīšu. Un domāju, ka arī līdzjutēji nepiekritīs."

Varbūt malējie aizsargi nespēj paveikt vajadzīgo apjomu, tādēļ shēma nestrādā tik labi kā Anglijai?
Starkovs: "Ziniet, kamēr nav rezultāta, saruna par shēmu ir bezjēdzīga. Lieliski to zinu. Katrs jūsu jautājums par shēmu būs par neapmierinātību - kamēr vien neuzvarēšu pasaules čempionātā. Ja pussargi labi uzbrūk, bet slikti aizsargājas, arī tad shēma nestrādā. Uzskatu, ka šī shēma ir perspektīva, elastīga. Bet ir jāuzlabo detaļas, spēlētāju selekcija. Iepriekš 2-3 spēles aizvadīja Vardanjans. Kāds treneris nekā labaviņā varbūt neredz, bet man viņš der. Un žēl, ka viņš izkrita - viņš Fēru salās būtu izpildījis tās funkcijas, kas mums nepieciešamas no balsta pussarga.

Pēc iepriekšējās spēles izskatījās, ka arī Vaņinam pacietības mērs beidzot ir pilns. Kāds mikroklimats ir komandā?
Starkovs: "Normāls. Šajā ziņā mikroklimats man patīk - draudzīgs, tīrs, godīgs."
A. Višņakovs: "Protams, ir grūta situācija, bet gatavojamies un kolektīvs ir labs. Vismaz man tā šķiet. Kas attiecas uz pēdējo spēli [ciklā], ļoti nopietni gatavojamies. Neteikšu, ar kādu shēmu spēlēsim, bet gatavojamies. Visi gribam uzvarēt un parādīt līdzjutējiem, radiem, mammai, tētim, ka varam kādu arī uzvarēt. Un darīsim visu, lai to izdarītu. Lūdzu mūs atbalstīt un par mums fanot."

Erudīcijas minūte: cik gadu ir Torresam?
Starkovs: "30?"

Par diviem vairāk. Līdz ar to jautājums, kāpēc izsaukts 32 gadus vecs argentīnietis, kurš turklāt nespēlē?
Starkovs: "Viņš nav argentīnietis, bet gan latvietis [Starkovs sacīja tieši латвиец, nevis латыш - Latvijas pilsonis, nevis latvietis pēc tautības, no kr. val.]. Tas ir ļoti svarīgi. Izsaucot spēlētājus, lūdzam viņus aizmirst, no kāda kluba viņi, aizmirst visas privilēģijas u.t.t. Futbolists ir jāvērtē pēc snieguma, un nav būtiski, cik minūšu viņš nospēlēs. Izsaukti ir 23 spēlētāji - pat, ja viņš nenospēlēs nevienu minūti, viņš tik un tā ir komandas loceklis. Vai jebkurš cits spēlētājs. Kādēļ lai viņam būtu kādas privilēģijas [lasi - kādēļ viņam obligāti būtu jāspēlē?]?"

Jo viņu taču naturalizētu, lai viņš šajā ciklā spēlētu.
Starkovs: "Pirms diviem gadiem viņš bija labākais futbolists Latvijā, bet forma mainās. Trauma, problēmas… Šodien viņš vairs nav labākais. Viņš pretendē uz vietu sastāvā, bet to, vai viņš spēlēs vai nespēlēs, redzēsim. Redzu, ka viņš labi izturas, ir komandas loceklis, viņam nav nekādu pretenziju, un viņš uzvedas godīgi. Visi spēlētāji ir vienādi, un prasības pret visiem ir vienādas. Vai neuzskatāt tā, tas nav pareizi? "

Par to var padiskutēt.
Starkovs: "Laikam tāpēc arī neesat izlases treneris. Man tas ir acīmredzami, ka tā ir jābūt."

Gorkšs ir diskvalificēts. Pirmkārt, vai kapteinis būs Vaņins? Otrkārt, vai ir cerības uz Dubras spēlēšanu?
Starkovs: "Jā, kapteinis būs Vaņins. Ja spēlēs - diennakts laikā tomēr daudz kas vēl var notikt. Viņš ir īsts līderis, un mums Vaņina personā būs labs kapteinis. Par to varam nešaubīties. Savukārt Dubra vakar jau trenējās kopā ar komandu, tāpēc ceru, ka viņš būs gatavs. Svarīgi, kā pēc treniņa reaģēs viņa ceļgals, to uzzināsim tikai rīt. Bet viņš ir tuvu sastāvam."

Jūs daudz minējāt vārdus "prasības", "attieksme", "godīgums" u.t.t. Pēdējās spēlēs pret izlasi un galvenokārt pat nevis rezultātu, bet gan bālā snieguma dēļ ir ļoti negatīvs noskaņojums. Ja spēlē pret Andoru izlase neparādīs maksimumu, vai turpināsiet darbu nākamajā ciklā?
Starkovs: "Jautājums, kā reiz, ir ļoti labs - zem jostasvietas. Paldies, tas ir tas, kā man trūka, lai tagad domātu arī par to. Gatavojos, gribu rīt uzvarēt, ceru uz puišiem. Un, dod Dievs, lai mēs uzvarētu."

Gorkša diskvalifikācijas un Dubras traumas dēļ tagad nekožat pirkstos, ka izsaucāt tik maz centra aizsargu? Maksimenko var nākties pārkvalificēties, lai gan Virslīgā netrūkst centra aizsargu arī ar izlases pieredzi.
Starkovs: "Izsaukti ir 23 futbolisti, turklāt pareizi pieminējāt, ka ir arī Maksimenko, kurš var pārbīdīties. Nebija jēgas kaut ko mainīt, un mums bija informācija, ka Dubra labi atjaunojas. Latvijas Republikā ir spēlētāji, kurus varētu izsaukt, lai dzēstu ugunsgrēku, bet tāda vajadzība neradās. Ceru, ka tiksim galā.

Vai līdz spēlei Andorā biji kādreiz spēlējis pret komandu, kas tik daudz provocē un simulē?
A. Višņakovs: "Pret tādu komandu iepriekš nebiju spēlējis."
Starkovs: "Pret Sanmarīno."
A. Višņakovs: "Pret Sanmarīno es nespēlēju. Atceros, cik Andorā bija smaga spēle un cik grūti bija tur spēlēt. Tāpēc tik ļoti gatavojamies, jo arī rīt nebūs viegli. Spēlējam mājās, atnāks mamma, tētis, tāpēc nedrīkstam viņus pievilt [piebilde no zāles - atnāks arī brālis (Eduards Višņakovs, izlases uzbrucējs) -, kas izraisa smieklus telpā].

Andorā bija specifisks laukums, Andora stila ziņā ir diezgan specifiska komanda, bet vai vari pateikt, ka tieši tehniskā arsenāla ziņā esam labāki par viņiem?
A. Višņakovs: "Ticu puišiem un domāju, ka - varbūt pat vairāk gribu, lai tā būtu, nekā tā izskatās - mūsu komanda ir laba un diezgan tehniska. Domāju, ka pret Andoru mājās būs vairāk iespēju gūt vārtu, nekā parasti."