Politiķi diskutē: Vidējā izglītība - obligāta vai ne

F64
  • F64
1 / 1

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vēl līdz šā gada beigām varētu iesniegt parlamentā likumprojektu, kas paredzētu noteikt vidējo izglītību par obligātu.

Deputāts Ints Dālderis (V/Par!) Izglītības likumā piedāvājis noteikt, ka obligāta ir bērnu no piecu gadu vecuma sagatavošana pamatizglītības ieguvei.

Tāpat obligāta būtu vidējās izglītības iegūšana vai izglītības ieguves turpināšana vidējās izglītības iegūšanai līdz 30 gadu vecumam. Patlaban likumā kā obligāta noteikta pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.

Dālderis skaidroja, ka vidējā izglītība par obligātu jānosaka arī tāpēc, lai Latvijas izglītības sistēmu tuvinātu agrīnai profesionālai ievirzei. Viņš uzsvēra, ka obligātas vidējās izglītības noteikšana bija virknes valdību un partiju solījums, turklāt diskusijas par to sākušās vēl pagājušajā gadsimtā.

Šo ierosinājumu deputāts bija iesniedzis grozījumiem Izglītības likumā, kas saistīti ar nākamā gada valsts budžetu. Tomēr šodien Saeimas debatēs Dālderis šo ierosinājumu atsauca, ņemot vērā, ka jautājumu par vidējās izglītības noteikšanu par obligātu iecerēts risināt parastā kārtībā, nevis skatot nākamā gada valsts budžetu.

Lauris Aizupietis, F64 Photo Agency

Arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) uzsvēra, ka par šo ierosinājumu būtu jārunā atsevišķi no nākamā gada valsts budžeta pieņemšanas, kā arī būtu jāparedz saprātīgu pārejas periodu.

Saeimas debatēs Šadurskis teica, ka atteikšanās no vidējās izglītības kā obligātas bija kļūda, un tagad Latvija saskaras arī šī nepareizā lēmuma sekām. Nepieciešams saprātīgā, loģiskā veidā nonākt pie risinājuma, kas paredzētu noteikt vidējo izglītību par obligātu, uzsvēra ministrs. Viņš informēja, ka Izglītības un zinātnes ministrija ļoti nopietni strādās pie šī jautājuma. Šadurskis cer šīs valdības pilnvaru laikā nākt klājā ar priekšlikumiem, kas tiktu nodoti ekspertiem un nozares pārstāvjiem plašai apspriešanai.

Tikmēr Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) informēja Saeimu, ka komisijas deputāti lēma šo jautājumu skatīt atsevišķā likumprojektā, nevis tajā, kas saistīts ar nākamā gada budžetu. Komisijas deputāti būtu gatavi iesniegt šādu likumprojektu, nododot to parlamenta Izglītības komisijai, pastāstīja Vucāns. Pašlaik likumprojekts ir sagatavots, bet vispirms nodots izvērtēšanai juristiem. Vēl līdz šīs Saeimas sesijas beigām šo likumprojektu varētu iesniegt izskatīšanai, piebilda politiķis.

Pašlaik arī Satversmē ir noteikts, ka pamatizglītība ir obligāta.

Komentāri [4]

 
oskars
Kada velna pec cilveku macit 12 gadu ,ja nav darba ? Varbut labak izveidot darba vietas un pec 8 klasem dalu skolenu macit vajadzigajam profesijam , bet ne visus lidz 20 gadiem turet skolas un pec tam ka nevienam nevajadzigus izmest uz ielas .
23.novembris 2017, 22:19 Atbildēt
Adel
Demokraatiskaa valstii neko nedriikst uzsspiest arii izgliitiibu...nekas uzspiests cilveekam par labu nenaaks..katrs pats ir savas kaimes kalejs..ja jaunietis maacaas arodu taa videejaa izgliitiiba nav vajadziiga.lai to apguust tie kuri stajas augstskolaas
22.novembris 2017, 13:42 Atbildēt
lapa
pargudrie latvijas izglitibas gudrotaji , sagudrojusi tadu 4 klases matematiku , ka pieaudzis cilveks netiek gala. unikumu zeme.
22.novembris 2017, 13:23 Atbildēt
Skatīt visus 4 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!