Sestdiena, 27.aprīlis

redeem Klementīne, Raimonda, Raina, Tāle

arrow_right_alt Latvijā

Ventspils brīvostā norit sanācijas darbi; ierīkota 300 metru naftas produktus filtrējošā-attīrošā barjera

© Mārtiņš Zilgalvis/f64

Ventspils brīvostas pārvaldes realizētajā vides sanācijas projektā ierīkota 300 metru filtrējošā-attīrošā barjera, aģentūru LETA informēja brīvostas pārvaldē.

Līdztekus brīvostā norāda, ka patlaban līdz 45 centimetriem ir samazināts peldošā naftas produktu piesārņojošā slāņa biezums.

Jau ziņots, ka Ventspils brīvostā norit sanācijas darbi, lai attīrītu teritoriju no naftas produktu piesārņojuma un tādējādi arī pasargātu Baltijas jūru no piesārņojuma. Vēsturiskais piesārņojums radies vēl Padomju Savienības laikā industriālajos objektos un tanku poligonā tagadējā Ventspils brīvostas teritorijā.

Konstatēts, ka grunts un pazemes ūdeņi piesārņoti 14 hektāru platībā, bet stipri piesārņota ir 2,3 hektāru liela teritorija. Sanācijas darbu mērķis ir ar izšķīdušajiem naftas produktiem piesārņoto gruntsūdeņu migrācijas pārtraukšana Baltijas jūras virzienā un grunts masīvā fiksēto brīvo naftas produktu frakcijas likvidēšana.

Attīrāmās teritorijas - pašvaldības SIA "Ūdeka" bijušo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu teritorija Dzintaru ielā 68 un naftas produktu maģistrālo cauruļvadu trases teritorijas daļa Dzintaru ielā 52c - atrodas Ventspils ziemeļu daļā tikai 30 līdz dažu simtu metru attālumā no Baltijas jūras krasta un Ventspils ostas Ziemeļu mola. Sanācijas teritorijas īpašnieks ir Ventspils pilsētas pašvaldība, bet abi īpašumi nodoti valdījumā Ventspils brīvostas pārvaldei.

Ventspils brīvostas pārvaldes izsludinātajā atklātajā konkursā par vēsturiski ar naftas produktiem piesārņoto vietu sanāciju Ventspilī uzvarēja AS "VentEko", ar ko noslēgts līgums par 3,9 miljoniem eiro. Darbu izpildes termiņš ir 2024.gada 30.aprīlis.

Projektu īsteno Ventspils brīvostas pārvalde sadarbībā ar Norvēģijas partneri - nodibinājumu "International Development Norway" un Latvijas projekta partneri - nodibinājumu "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks". Projekta budžets ir 5,117 miljoni eiro. Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 eiro. Projekta īstenošanas periods ir no 2021.gada 1.jūlija līdz 2024.gada 30.aprīlim.