Sestdiena, 4.maijs

redeem Vijolīte, Viola, Vizbulīte

arrow_right_alt Pasaulē

Klusajā okeānā izvirdis milzu vulkāns, trieciena vilnis uztverts arī Baltijā

© Ekrānšāviņš no Twitter

Sestdien Klusajā okeānā netālu no Tongas izvirdis milzu vulkāns. Tā trieciena vilnis uztverts arī Baltijas reģionā.

"Trieciena vilnis, ko izraisīja milzu vulkāna izvirdums netālu no Tongas, uztverts arī mūsu reģionā. Tartu Universitātes novērojumu stacijas barometrs fiksējis atmosfēras spiediena "lēcienu" dažas minūtes pēc pulksten 21 pēc Latvijas laika," mikroblogošanas vietnē vēsta laika ziņu pētnieks Martins Bergšteins.

Tongas galvaspilsētā Nukualofā novērots 1,2 metrus augsts cunami, vēsta Austrālijas Meteoroloģijas birojs.

Nav ziņu, ka stihijā Tongā būtu ievainotie.

Sociālajos medijos publicētajos kadros redzams, kā ūdens plūst cauri baznīcai un citām ēkām, bet aculiecinieki ziņo, ka galvaspilsētu Nukualofu apklāj pelni.

Iepriekš tika izziņota cunami trauksme, un iedzīvotāji centās patverties augstākās vietās.

No pils galvaspilsētā evakuēts Tongas karalis Tupou VI.

Jaunzēlandes Aizsardzības spēki apliecināja, ka uzrauga situāciju Tongā un ir gatavi sniegt atbalstu, ja to lūgs Tongas valdība, tomēr pagaidām šāds lūgums nav izteikts, vēsta Jaunzēlandes Radio.

Varasiestādes daudzviet Klusā okeāna reģionā, arī Samoa, Fidži un Jaunzēlandē, izziņojušas cunami trauksmi, mudinot iedzīvotājus turēties pa gabalu no krasta iespējamo spēcīgo un neaprasto straumju, kā arī neprognozējamo uzplūdu dēļ.

Tongas Meteoroloģiskais dienests pavēstīja, ka vulkāna izvirdums noticis arī piektdien, un tad reģistrēts 30 centimetru cunami.

Vulkāna izvirdums ar pārtraukumiem noticis arī decembra beigās, bet piektdienas izvirdums bijis septiņas reizes spēcīgāks par iepriekšējo, norādīja Tongas Ģeoloģiskais dienests.

Sestdienas vulkāna izvirduma troksnis bija dzirdams daudzviet Klusā okeāna dienvidu daļā, kā tiek ziņots, arī Fidži, Jaunzēlandē un Austrālijā.

Tongas galvaspilsēta atrodas tikai 65 kilometrus uz ziemeļiem no vulkāna.

Sākotnējais izvirdums turpinājies astoņas minūtes, izsviežot gaisā vairāku kilometru augstumā pelnus un dūmus.