Retas acu slimības bērniem noteiks, fotografējot acs ābolu
 
©F64 Photo Agency

Bērnu slimnīcā bērnu redzi varēs pārbaudīt ar ierīci, kas ļauj caur zīlīti nofotografēt acs ābola iekšpusi, tas ļaus laikus atklāt grūti pamanāmas un retas acu slimības. Gada laikā šādi izmeklējumi nepieciešami vismaz 100 bērniem.

Jaunā ierīce būs īpaši noderīga bērniem, kuriem priekšlaicīgas dzimšanas dēļ nav nobriedusi acs tīklene un veidojas speciāla retinopātijas forma - priekšlaikus dzimušo retinopātija.

Acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa norāda, ka, savlaicīgi nediagnosticējot un neārstējot šo saslimšanu, var attīstīties totāla tīklenes atslāņošanās un aklums. Mazuļus ārstē neonatologi, un noteiktos laikos pēc noteiktām indikācijām acis izmeklē Bērnu slimnīcas acu ārsti. Lai varētu paredzēt slimības gaitu, lai varētu noteikt indikācijas lāzerterapijai un izvērtēt ārstēšanas rezultātus, mazo bērnu acs tīklenes tiek izmeklētas un reizē fotografētas ar speciālu digitālu fundus kameru - tieši tāda tagad būs pieejama Bērnu slimnīcā.

Šonedēļ Bērnu slimnīcā viesosies pieredzējuši medicīnas tehnoloģiju speciālisti no ASV, kuri ar jauno ierīci apmācīs rīkoties Bērnu slimnīcas ārstus un viesus no Tallinas, Tartu, Viļņas un Kauņas acu slimību klīnikām. Bez šādas fundus kameras nav iespējama arī tīklenes audzēju un iedzimtu tīklenes un redzes nerva patoloģiju izvērtēšana un ārstēšana. Jaunā kamera ir aprīkota arī ar iespējām izvērtēt tīklenes un dzīslenes asisnvadus, pielietojot kontrastvielu, veicot tīklenes fluorescento angiogrāfiju priekšlaikus dzimušiem un maza vecuma bērniem. Šādas iespējas Baltijā pašreiz nav nevienā Acu slimību klīnikā.

Reinis Hofmanis/ F64 Photo Agency

Vidēji gada laikā šāda veida izmeklējumi nepieciešami vismaz 100 pacientiem. «Svarīgi, lai ģimenes ārsti un acu ārsti, kuri veic regulārās pārbaudes bērniem, spētu atpazīt simptomus, kas liecina, ka ir nepieciešami padziļināti acs izmeklējumi,» saka ārste S. Valeiņa. 2017. gadā Acu slimību klīnikas uzskaitē ir vairāk nekā 370 dažādu retu acu saslimšanu, katru gadu tiek diagnosticētas jaunas tīklenes, redzes nerva un citu acu struktūru iedzimtas un iegūtas saslimšanas, kas var būt saistītas ar dažādām vispārējām iedzimtām saslimšanām un var izteikti ietekmēt redzi un vipārējo veselību. Vidēji katru gadu Bērnu slimnīcā nonāk vismaz 40 bērnu ar retām acu slimībām. S. Valeiņa atgādina: ja ģimenes ārstam vai acu ārstam ir aizdomas par retu iedzimtu vai iegūtu akūtu vai hronisku acu patoloģiju, ko nepieciešams izmeklēt padziļināti, bērnu uz Bērnu slimnīcu nepieciešams nosūtīt steidzami, pamatoti izmantojot zaļo koridoru. Bērnu slimnīcas mājaslapā ārstam ir jāaizpilda Steidzamības rindas pieteikums, ko izskata slimnīcas ārsti, ārstu konsilijs, un nepieciešamības gadījumā tas nozīmē steidzamu konsultāciju ar nepieciešamajiem izmeklējumiem.

***

Uzziņai

• 2017. gadā Acu slimību klīnikas uzskaitē ir vairāk nekā 370 dažādu retu acu saslimšanu, katru gadu tiek diagnosticētas jaunas tīklenes, redzes nerva un citu acu struktūru iedzimtas un iegūtas saslimšanas.


http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2017/09/11/retas-acu-slimibas-berniem-noteiks-fotografejot-acs-abolu