Vai šis ir vienīgais gads, kad vasara ar siltu laiku nelutina?
©Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Šī vasara šogad mūs nav lutinājusi ar īpaši karstu laiku. Pēc divu vasaras mēnešu aizvadīšanas vēl nevienā meteoroloģiskajā novērojumu stacijā maksimālā gaisa temperatūra nav sasniegusi +30 grādu atzīmi. Tiesa, sinoptiķi prognozē, ka šajā nedēļas nogalē termometra stabiņš pakāpsies līdz +30 grādu atzīmei. Tomēr rodas jautājums - vai gadi, kad nevienā Latvijas vietā gaisa temperatūra nav sasniegusi +30oC, ir kaut kas neparasts?

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālisti norāda, ka pēdējos gados ir pierasts, ka maksimālā gaisa temperatūra vismaz daļā Latvijas pārsniedz +30 grādu atzīmi un pirms trīs gadiem šajās dienās tika pārspēts pat visas Latvijas maksimālās gaisa temperatūras rekords. 2014. gada 4. augustā Ventspilī gaiss iesila līdz +37,8 grādiem.

Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Tomēr atskatoties tālākā pagātnē redzams, ka gadi, kad gaisa temperatūra nesasniedza +30 grādus, nemaz nebija tik reta parādība, tomēr pēdējais tāds bija 1993. gads, kad maksimālā gaisa temperatūra bija +28,9 grādi Ainažos. Svarīgi pieminēt, ka togad maksimālā gaisa temperatūra tika novērota maijā, bet vasaras mēnešos visaugstākā novērotā gaisa temperatūra bija +28,2 grādi Bauskā.

Kopumā pēdējo 30 gadu laikā ir novēroti 3 šādi gadi, kas ar izteiktu regularitāti - reizi 3 gados, ir novēroti šī perioda sākumā.

 
Komentāri Skatīt