Kultūra

KULTŪRA: Festivālā Tallinā Latviju pārstāv Joņevs
25.mai
24.mai
«Man mani trīsdesmit gadi asociējas ar vasaru un sauli – bija daudz sapņu un cerību, bija sajūta, ka viss vēl ir priekšā. Jā, manā atmiņā šis laiks ir ļoti gaišs, silts un priecīgs,» atzīst aktrise un režisore Ināra Slucka. Šovakar Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē pirmizrāde viņas jauniestudējumam – Pētera Pētersona un Raimonda Paula muzikālajai melodrāmai Man 30 gadu ar Ditu Lūriņu galvenajā – Rozes – lomā.
 
24.mai
Aprīļa vidū LNOB skatuve sagaidīja jaunu latviešu oriģinālbaleta iestudējumu. Jura Karlsona mūzikas valodā un Aivara Leimaņa horeogrāfijā baleta publikai tika piedāvāta versija par Rūdolfa Blaumaņa lugu Skroderdienas Silmačos, galveno akcentu liekot uz Antonijas tēlu un tāpēc baletu nosaucot Antonija#Silmači. Mirkļbirkas simbola lietojums laikam taču pretendē uz laikmetīguma pieteikumu klasikas interpretācijā.
 
24.mai
Būvniecība ir vai tiek padarīta par nozari, kurā ir grūti plānot izmaksas. Dažādu iemeslu dēļ ieilgusi Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas Rīgā, Lāčplēša ielā 25, rekonstrukcijas uzsākšana. Būvniecības izmaksas tika plānotas 2014., 2015. gadā, bet šobrīd tās neatbilst realitātei, jo arī projektā ir veiktas izmaiņas, lai tas atbilstu mūsdienu teātra vajadzībām.
 
24.mai
«Šis ir gaišs, jauks un pozitīvs stāsts. Kā šampanietis. Skaista mūzika un mūžīgais stāsts par mīlestību,» saka operas solists Rihards Mačanovskis, kurš atveido titullomu Gaetāno Doniceti operā Dons Paskvāle. Tās pirmizrāde šodien Nacionālajā operā.
 
23.mai
85 gadu vecumā miris ebreju izcelsmes amerikāņu rakstnieks Filips Rots, kurš tiek uzskatīts par vienu no savas paaudzes izcilākajiem ASV rakstniekiem, ziņo Savienoto Valstu mediji.
 
22.mai
«Mans mērķis nav kļūt par režisori, es vienkārši gribēju šo darbu izdarīt. Nē, ne aiz garlaicības – man vienkārši šķita – ja es to nedabūšu no sevis laukā, es pati sajukšu prātā,» atzīst jaunā aktrise Marija Linarte (25). Piektdien, 25. maijā, pulksten 19 Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT) pirmizrādi piedzīvos viņas debija režijā – iestudējums Anna: люболь, kas tapis pēc Ļeva Tolstoja romāna Anna Kareņina motīviem.
 
22.mai
Piektdien, 25. maijā, Valmieras teātrī Annas Brigaderes autobiogrāfiskā romāna "Dievs. Daba. Darbs" jauniestudējuma pirmizrāde.
 
20.mai
Svētdien, 20. maijā, plkst. 13.00 notiks Citādais dievkalpojums "Tavs atspulgs ir manī", kurā piedalīsies daudzi sabiedrībā pazīstami mūziķi: Intars Busulis, Kaspars Zemītis, Marta Grigale, Daumants Kalniņš, Sudden Lights, The Sound Poets, Abonementa orķestris un citi, lai vāktu līdzekļus Rīgas Lutera baznīcas jaunā altāra celtniecībai.
 
18.mai
Lai gan dažs lasītājs teiks – jā, jā, mēs visu zinām, Muzeju nakts priekšvakarā laiks atgādināt dažas patiesības par šī masu pasākuma baudīšanu, lai sestdiena, 19. maijs, būtu izdevusies.
 
18.mai
Muzeju nakts ietvaros ikvienam interesents varēs apskatīt ekspresizstādi, kas veltīta dzejniekam Aleksandram Čakam un viņa laikabiedram elektriskajam tramvajam. Ekspresizstādē “Čaks. Pilsēta. Tramvajs." kolāžu formātā parādīti dzejnieka nozīmīgākie dzīves notikumi apvienojumā ar vēsturiskiem Rīgas pilsētas skatiem un tramvaja tematiku. Izstādi varēs aplūkot Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī - muzejā Rīgā, Lāčplēša ielā 48 - 8. Izstādi rīko RP SIA “Rīgas satiksme" sadarbībā ar Aleksandra Čaka memoriālo muzeju - dzīvokli.
 
18.mai
Viena no latviešu sliktajām īpašībām ir neprasme pateikt paldies. Par to bija jādomā, skatoties Kristīnes Želves filmu Mērijas ceļojums, kas veltīta Latvijas muzeju nacionālās kolekcijas glābējai Otrā pasaules kara gados Mērijai Grīnbergai. Par to bija jādomā, skatoties sociālajos tīklos skaistās bildes no Kannu kino festivāla, kur piecdesmit vienu gadu pēc Četru baltu kreklu uzņemšanas (vien iedomājieties šo absurdo skaitli!) beidzot paldies tika pateikts režisoram Rolandam Kalniņam un operatoram Mikam Zvirbulim.
 
18.mai
Šovakar Dailes teātrī pirmizrāde klasikai – Antona Čehova Ivanovam!. Lomās lieliskie aktieri Artūrs Skrastiņš, Kristīne Nevarauska, Juris Bartkevičs, Artis Robežnieks, Vita Vārpiņa, Anete Krasovska, Gints Grāvelis, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Gints Andžāns, Lauris Dzelzītis, Indra Briķe, Mārtiņš Upenieks, Aldis Siliņš, Artūrs Dīcis, Dainis Gaidelis, Kaspars Zīle, Niklāvs Kurpnieks, Edijs Zalaks. Saruna ar tās režisoru Regnāru Vaivaru notiek astoņas dienas pirms pirmizrādes. Esam norunājušies tikties teātra kafejnīcā pēc mēģinājuma, bet tā vien šķiet, visi ir iedegušies tik ļoti, ka mēģinājums nebeidzas, pat rindā pēc kafijas stāvot. Negaidot tradicionālo pirmspirmizrādes jautājumu, Regnārs Vaivars ķeras pie galvenā.
 
17.mai
Šonedēļ Kannu starptautiskā festivāla programmā Cannes Classics Festivāla pils Bunjuela zālē notika vēsturiskā režisora Rolanda Kalniņa filmas Četri balti krekli oficiālā skate, kas vairāk nekā pēc pusgadsimta kopš filmas uzņemšanas un aizliegšanas kļuvusi par šīs filmas pasaules pirmizrādi.
 
17.mai
Kultūras un garīgā darbinieka, valstsvīra un literāta Franča Trasuna vārdam Latvijas simtgades jubilejā ir īpaša skaņa. Jo tieši viņš bija iniciators tam, ka Latgalei ir jābūt kopā ar Latviju, uzsverot, ka «esam viena nedalāma tauta, neskatot uz daudz un dažādām izloksnēm». Šā Latgales Atmodas darbinieka un viņa dzimtas likteņa gaitas var iepazīt, apmeklējot muzeju – Trasuna dzimtās Kolnasētas mājas. Pērn muzeja 25. jubileja tika sagaidīta ar jaunu ekspozīciju.
 
17.mai
19. maijā no pl.19.00 Muzeju nakts apmeklētājiem savas durvis vērs arī Latvijas Leļļu teātris, piedāvājot pasākuma programmu “Nebeidzamais radīšanas prieks”.
 
17.mai
19. maijā Muzeju nakts ietvaros Dzintars firmas veikalā Rīgā, Marijas ielā 1 būs iespēja bez maksas apmeklēt retro smaržu ekspozīciju, kurā apskatāmi Dzintars ražotie produkti sākot no 1940. gada.
 
17.mai
«Vai Rietumiem un Austrumiem, šīm divām tik atšķirīgajām kultūrām, vispār ir iespējams satikties? Vai ir iespējams draudzēties, mīlēt, veidot ģimeni? Un kas no tā var vai nevar sanākt? Par to ir šis stāsts,» saka Dailes teātra aktrise Ērika Eglija.