Čakša: Saprotu, ka lauku ģimenes ārsti gatavi strādāt un neturpināt protestus

f64
  • f64
1 / 1

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LLĢĀA) panākusi kompromisu ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) un Veselības ministriju (VM) par prasībām veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai, apstiprināja asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Viņa pauda, ka šovakar divām pusēm izdevies vienoties pat pamatprasībām streika prasību ietvaros. Kozlovska gan piebilda, ka vienošanās oficiāli varētu tikt noslēgta vien pirmdien, kad to parakstīs veselības ministre Anda Čakša, Kučinskis un koalīcijas partiju vadītāji, tādējādi apņemoties pildīt solīto.

"Saprotu, ka pirmdien šie paraksti varētu būt par finansējuma palielinājumu veselības aprūpei, ieskaitot primāro veselības aprūpi, kā arī reformu, e-veselību un citām prasībām," teica Kozlovska.

Kozlovska skaidroja, ka saskaņā ar Streika likumu katra nozares pārstāvja dalība streikā bija brīvprātīga, savukārt streika juridisko vadību bija uzņēmusies Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), kura attiecīgi arī var lemt par streika izbeigšanu.

F64

"Mēs, LLĢĀA atbalstām streiku ar noteiktu prasību izvirzīšanu. Ja mēs par šīm prasībām vienojamies ar premjeru, valdību un politiķiem, tad mēs tālāk skatām, vai mēs atbalstām, vai neatbalstām tālākās [Streika komitejas] darbības," sacīja Kozlovska.

LLĢĀA atbalsts streikam būs tiktāl, cik tiks saņemta oficiāla ar parakstiem apstiprināta vienošanās. "Ļoti ceru, ka tas būs tieši pirmdien," sacīja Kozlovska, liekot noprast, ka, saņemot oficiālu solījumu, lauku ģimenes ārsti varētu noslēgt savu dalību streikā jau nākamajā dienā pēc tā.

"Šodien vienojāmies par visiem pamatpunktiem ar premjera biroju un veselības ministri," uzsvēra Kozlovska.

Veselības ministre Anda Čakša aģentūrai norādīja, ka dienas garumā strādāts ar LLĢĀA iesūtītajiem precizējumiem. "Esam vienojušies par pamatprasībām, kas ir bijušas, un saprotu, ka lauku ģimenes ārsti gatavi turpināt darbu un neturpināt protesta akcijas," teica politiķe.

Čakša skaidroja, ka ar lauku ģimenes ārstiem panākts kompromiss par niansēm iepriekšējā vienošanās, piemēram, virtuālo pacientu slodzi uz vienu ārstu, kas jau paredzēta veselības aprūpes reformas ziņojumā. "Domāju, ka vienošanās abām pusēm ir pieņemama un saprotama," vērtēja ministre.

Kā aģentūra LETA uzzināja VM, LĢĀA savus priekšlikumus ministrijai vēl neesot iesniegusi.

Jau ziņots, ka paziņojumā medijiem LĢĀA norādīja, ka, izskatot Kučinska priekšlikumus, Streika komiteja nolēma neparakstīt piedāvāto vienošanos, to pamatojot ar vienošanās projektā neietvertajiem priekšlikumiem par streika svarīgākajām prasībām.

LĢĀA streika komiteja gatavo atbildes priekšlikumus un tos iesniegs Ministru prezidentam šodien. Tāpat LĢĀA aicina Kučinski plānot divpusēju tikšanos ar Streika komiteju nākamās nedēļas sākumā, lai varētu klātienē izskatīt LĢĀA streika komitejas priekšlikumus.

Notiekošais ģimenes ārstu streiks tiek turpināts, jo valdības piedāvātais neparedz risinājumus streika prasībām, uzsvēra asociācijā. Tā sagaida, ka Kučinskis un Čakša meklēs piemērotus risinājumus ģimenes ārstu izteiktajām prasībām un tādējādi parādīs, ka valdība spēj uzņemties atbildību un risināt problēmas ar piemērotiem līdzekļiem.

Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pirmdien plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt Veselības ministrija (VM) piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.

Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. LĢĀA vadītāja Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.

Komentāri [5]

 
aļoša
..un kas notiks ja Valsts lauzīs līgumus ar ģ. ārstiem ? vai pasaule ies bojā?! Tāpat par visu jāmaksā.....nu samaksās nedaudz vairāk...uzskatu ka šo ārstu rīcība ir cūciska attiecībā pret pacietiem - klientiem ! Tāds ir man viedoklis .
8.jūlijs 2017, 9:20 Atbildēt
Viss kārtībā
Čakša saprot!
7.jūlijs 2017, 23:36 Atbildēt
pacients
Cik gadu desmiti var veselibas sistēmā pumpēt milionus! Cik bija ministru, kuri "cīnījās" par naudu! Bet neviens nedomāja par tautu.Kura ir pamesta likteņa varā.Simtiem milionus par šiem gadiem bija iedalīti veselibas ministrijā.Esam tur no kurienes viss iesakās.Es ticu sanitārēm, māsiņām ,ārsta palīgiem, ātras palīdzības darbiniekiemun, dakteriem.Kuri pilda savus Dievam dotos pienākumus,bet Saeima deputatus,ministrus un lidzskrējējus laiks likt cietumā.Žēl ka ka nav Kalciema kieģelnieka(Ulmana laikā bija katorga) tur viņiem būtu īsta vieta.
7.jūlijs 2017, 19:45 Atbildēt
Skatīt visus 5 komentārus >

Latvijā Vairāk >

Kaut kas traks!