Bibliotēka maksimāli jātuvina cilvēkiem

F64
  • F64
1 / 1

Izskatās, ka vēlme degradēt, sagraut lokālo, marginālo valsts infrastruktūru gūst oficiālas politikas pazīmes. Kamdēļ skandināvi tā sargā savas mazās skolas? Lai valsts būtu, cik iespējams, dzīva viscaur. Kāpēc katrā ciemā vajag bibliotēku? Tāpēc, lai uzsvērtu, ka esam kultūras valsts, kurai viscaur vajag savus un, kas jāuzsver īpaši, mūsdienīgus gaismas centrus un avotus. Nevis tumsonības pārņemtus nostūrus.

Es te atsaucos rakstnieka Aivara Kļavja Rakstnieku savienības biedriem, tātad arī man, adresētajam vēstījumam par astoņu (no 14) bibliotēku likvidāciju Limbažu novadā līdz 2020. gadam. Sevišķi mani aizskāra Aivara uzskaitītie likvidācijas argumenti:

«- bibliotēkas esot novecojusi padomju laika palieka;

- iedzīvotāju ciemos paliekot mazāk, tāpēc tā esot reāla iespēja ietaupīt pašvaldības līdzekļu; - daļai no šīm bibliotēkām, kas atrodas vecās ēkās, esot apgrūtināta piekļuve cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.» Tā nav pat ierēdņu, tā ir tumsoņu retorika. Tumsoņu, kuri, esot pie varas, nespēj nodrošināt valsts augšupeju, kādēļ izvēlas tās rīcībspējas redukciju, kuru paši dēvē par «optimizāciju».

Jo «optimizācija» (skolu, slimnīcu, bibliotēku, pasta nodaļu, transporta maršrutu…) mūsu situācijā ir tik vien kā sinonīms nekvalitatīvai pārvaldei. Depopulācija, kura tiek minēta kā šīs «optimizācijas» attaisnojums, ir tik vien kā šīs nekvalitatīvās valsts pārvaldes rezultāts. Tostarp par pašas valsts pārvaldes, par varas aparāta «optimizāciju», par mūsu vēlēšanu sistēmas efektivitāti un adekvātumu utt. līdz šim nav ticis nopietni profesionāli diskutēts. Valsts pārvalde uzskata par pieļaujamu būt nekvalitatīva, parazitēt uz cilvēku rēķina. Kaut vai tāpēc, ka skolām, slimnīcām, bibliotēkām būtu jātop cilvēkam tuvinātām, bet tās tiek no cilvēka atsvešinātas. Kāpēc? Ar kādu nolūku? Atbildēt pēc būtības neviens negrasās. Turklāt valsts un atsevišķu pašvaldību pārvaldes institūti nekaunas vispirms sludināt «optimizāciju» un tad apzināti degradēt vidi līdz līmenim, kad «optimizācija» (skolu, bibliotēku,…) top it kā attaisnojama. Kas tad cits, ja ne apzināta bibliotēku degradācija, ir Aivara vēsts, ka kopš 1. marta Limbažu novada bibliotēkas strādā nevis piecas, bet trīs dienas. Protams, tas noteikti ietekmēs lasītāju skaitu. Tātad - vai pastāv varas jau konsekventi īstenota gan teritoriju, gan sabiedrības degradācijas politika?

Bet bibliotēka šodien ir progresējošs institūts. Salīdzinājumā pat ar neseniem laikiem tās tagad kļuvušas vēl vajadzīgākas. Jo - transformējušās to funkcijas un palielinājušās to iespējas. Tās vairs nav tikai krātuves un lasītavas. «Mūsdienās tās vairs nav tikai grāmatu apmaiņas vietas, bet daudziem arī vienīgā vieta, no kuras cilvēki, pateicoties internetam, var komunicēt ar valsts un pašvaldības iestādēm, ar sabiedrību kopumā un saviem draugiem vai radiniekiem gan ārzemēs, gan tepat Latvijā. Likvidējot vai pat ierobežojot to darbību, šīs cilvēku pamattiesības vietējiem iedzīvotājiem tiek atņemtas vai būtiski ierobežotas.» (A. Kļavis.) Pats bibliotekārs šodien nav tikai funkcionārs, kā laikam gribētu uzskatīt Limbažos. Šodien viņš top vidutājs, translētājs, navigators, kurš tam pieejamajā informācijas telpā palīdz atrast konkrētiem cilvēkiem nepieciešamos zināšanu avotus. Ņemot vērā arī to, ka ne visi ir vienlīdz izglītoti. Jāprot ieteikt gan veciem, gan jauniem. Gribot negribot - ne tikai jāizsniedz grāmatiņas, bet jāsaprot to ļaužu dzīve, starp kuriem esi. Ņemot vērā bibliotēkai šodien iespējamo funkciju daudzveidību, polifoniju (no atbalsta kādai omītei vēstules sacerēšanā, darbā pie datora, informatīva padoma līdz pieaugušo izglītošanai, bērnistabām, vietējās vēstures un kultūras mantojuma apzināšanai…), bibliotēka novados šodien var kļūt par cilvēkiem pašu nozīmīgāko kultūrsociālās vides veidotāju un uzturētāju. Turklāt - spriest pēc esošā «patēriņa» ir stulbi. Jādefinē pienācīgs piedāvājums. Bibliotēkas maksimāli jātuvina cilvēkiem. Un - vai grāmatas kļuvušas lētākas? Kur vēl tām līdz ar internetu var tikt klāt bezdarbnieki, nabagi, sociāli neaizsargātie, lielākā daļa pensionāru… Latvijā (arī novados) ir bibliotēkas, kuras atbilst augstākajai mūsdienu provei.

Vēl gribu piebilst - bibliotēkas nav vajadzīgas tikai rakstniekiem. Bibliotēkas vajadzīgas mums visiem, vai mēs Limbažos vai Zilupē, lai mūsu tautā dzimtu gara ģēniji, lai mēs paši izstarotu vairāk gaismas. Tāpēc stāstiet, rakstiet, kā ir pie jums. Iesaistieties tajā, ko sākuši rakstnieki!

Komentāri [9]

 
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv
Vakar, 14:03 Atbildēt
ANONĪMS
Jā, Anonīms, jo es jau tā tik vareni izpaužos, ka tieku teju vai zirgāboliem apmētāta. Ja būtu. Paldies Dievam nav.
Domāju nerakstīt, bet Avotiņa kungs laipni lūdzis rakstīt, tad kā var nerakstīt. Es nesaukšu vārdā ne vietu, par kuru rakstu, ne cilvēkus par kuriem gribu rakstīt. Sākšu ar to, ka mūsu viena no četrām bibliotekārēm pagājušo gadu saņēma ,,GAISMAS NESĒJAS" kroni un, ticiet man - viss pagasts ilgi par to mutuļoja kā par vienu priecīgu, sengaidīta notikuma piepildījumu. Mēs mīlam savu bibliotēku. Bet, tā nav iestāde, kāda tā ir pierasts redzēt - brīnišķīgi pasākumi, izstādes, izdoma, jaunumi, pārsteigumi, tikšanās...kā kaleduskopā mainās musturi, tā tur viss notiek un nekas neatkārtojas...un četras jaukas, smaidīgas ... man gribas teikt - meitenes, jo viņas NEKAD nenovecos! Un teikšu, kā ir - cilvēku te apgrozās vairāk kā blakus esošā Maksimā. Pēc grāmatām stāv rindā. Ieskrien garām ejot paskatīties, kas jauns piedzimis šajās četrās gaišajās galvās. Pie mums tā ir GAISMAS PILS vārda vistiešākajā nozīmē. Un to atzīst visi, kas te ciemojušies un brauc atkal... Ir plaša lasītava ar n-tiem žurnāliem, avīzēm un lasītājiem, ar datoriem un datoristiem. Nezinu, cik liels ir bibliotēkas budžets, bet jaunu grāmatu netrūkst, arī latviešu autoru.Lai es visu aprakstītu, man vajadzētu izvērst garu rakstu NRA, bet ir tā, ka esam laimīgi apdzīvota vieta un laimīgi ar savu Domi, kurā izdevies savēlēt gaišus cilvēkus. Nespēju pat iedomāties, ka kādam ienāktu prātā klapēt to lietu ciet. Nebūtu ne mazāko šaubu - tauta izietu ielās... Tad būtu tāda revolūcija, ka lietussargi nobālētu... Ja es dzīvotu kādā no kartes izstrīpotā ciemā, kur nīktu trīs večuki, pāris kaziņas un viens savvaļā palaists suns, tad, jā... ko tad es rakstītu????? Pastāv lietas, kuras nevar blakusstatīt...bet viss viens, atbrauciet pie mums ciemos, mēs būsim laimīgi sņēmēji.
15.marts, 0:00 Atbildēt
ilze
nu gan padevies kaleudeskops, lepojamies ar tādiem latviešiem, tie paši var un svešvalodās nerunās, lai priecīga diešana simtgades lustēs.
15.marts, 10:00 Atbildēt
ANONĪMS
Piedošanu, rakstīju ātri un nepārlasīju, jo ,likās par garu... tādēļ iznākusi kļūda. Kauns pār visu ģīmi...
15.marts, 18:30 Atbildēt
Andris no ...
cien. V.Avotiņ!
Es kā vecākā gājuma cilvēks diezgan daudz lasu ( ziniet, pie vecuma no rītiem nenāk miegs), bet tajā bibliotēkā gandrīz nekādu normālu, nesen izdotu latviešu rakstnieku grāmatu nevar dabūt, jo tam vienkārši nepietiek līdzekļu ( vidēji latviešu grāmata maksā no 12 - 18 € ). Tagad vajadzētu parēķināt kāds ir lauku bibliotēkas gada budžets un cik no tā aiziet valsts uzspiestā datortīkla uzturēšanai! Paliek pāri tikai lata romānu un pāris sieviešu" grāmatu iepirkšanai! Vienkārši tā lauku bibliotēka tādā veidolā man nav INTERESANTA! Tikai nesakiet neko par internetu, kas tagad ir katram skolēnam telefonā. Pašlaik ir 2018 gads!
14.marts, 15:23 Atbildēt
Skatīt visus 9 komentārus >

Viedokļi Vairāk >

Kaut kas traks!